Emeklilere 35 Bin YTL'ye Ev

Hayatlarını yanlız geçiren ama emekli maaşıyla kira ödemekte zorluk çeken emekliler için 35 bin YTL'ye ev fırsatı geliyor. Ayrıntılar şöyle..Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, Türkiye'deki dar gelirli emeklilerin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilecekleri bir site kuracaklarını açıkladı. 'Emeklilerin Yaşam Kenti' adlı proje hakkında bilgi veren Odabaş, şunları söyledi:

"Sağlık merkezi, ambulans ve fizik merkezinin yer alacağı A tipi yaşam merkezinde 50-70 metrekarelik konutlar yapılacak. Konutlar emeklilere maliyetine, yaklaşık 35 bin YTL'ye satılacak. Emeklinin vefatından sonra yine yaşam merkezine kalacak olan konut, daha sonra başka emekliye yine makul bir fiyata satılacak."

Odabaş, B tipi yaşam merkezlerinde ise tek kalan erkekler ve tek kalan kadınlar pansiyonu ile yetim kalan çocuklar için çocuk yuvası bulunacağını belirtti.
Odabaş, C tipi yaşam merkezlerinde ise zengin ya da fakir olsun, tamamen bakıma muhtaç emeklilere hizmet verilmesinin planlandığını aktardı.
Odabaş, E tipi yaşam merkezlerinde de emeklilere seracılık, besicilik, sütçülük ve etçilik konularında üretim yapabilmelerini ve gelir elde etmelerine imkân verecek tesislerin yer alacağını kaydetti.


Maliye'den arazi talebi
Odabaş, proje için Dünya Bankası ve AB fonlarıyla Milli Emlak kontrolündeki Hazine arazilerinden faydalanmayı planladıklarını ifade etti. Konutların yapımı için TOKİ, diğer hizmetler için de Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köyişleri bakanlıklarının yanı sıra sosyal hizmet birimleri ve belediyelerle işbirliği yapılacağını ifade etti.

Odabaş, 2008 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden Ankara'da ilk etapta 10 bin konutluk bir arazinin tahsisinin isteneceğini ifade etti. Odabaş, emekli sendikası olarak henüz yasal statüleri bulunmadığına dikkati çekerek, bu projeyi gerçekleştirebilmek için emeklilerin örgütlenmesinin önünü açacak yasal düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdi.
aktif haber