Bu da Başı Açıklar Üstüne Yazı





"Başı açık kadınlar Erdoğan ve Gül'ün Yahudi asıllı olduğuna inanıyorlar mı?..." Herkes türbanlı kadınları konuşuyor. Taraf gazetesinden aykırı bir "başı açık" yazısı



Yıldıray Oğur/Taraf
Başı açık kadınlar araştırması

"Bu araştırma şirketlerine yürek dayanmaz. Ön­ce "Türbanlı kadınların sayısı azaldı" deyip herkese 'derin bir oh çektirdiler', şimdi bundan ca­yıp "Hayır artıyor" demeye başladılar, 'yürekleri ağızlara getirdiler'.
"Vallahi bu sefer Malezya değil, İran oluyoruz" deyip baygınlık geçirenler mi, ya­şasın-eyvah arasında yoğun duygu patlamaları yüzünden kalbi sıkışanlar mı, tekdüze bir toplum­da yaşamaya alışmış oldukları için fazla heyecan­dan şekeri yükselenler mi dersin, herkes bir tarafa savruldu. Tüm ayılmalar bayılmalar pek amatörceydi ama. Bayılma numarası yapanlar ellerini başlarına koyup dizlerini kırarak en konforlu bir şekilde kendilerini yere bırakırken, kalbi sıkışanlar "ah kalbim" derken elleri göğüslerinin yanlış tara­fında duruyordu.

İnsanlık namına yine yardıma koşup, neyiniz var demek mecburiyetinde kalıyoruz ama "Tür­banlıların sayısı artmıyor, sadece kamusal alanda karşınıza daha çok çıkıyorlar" diye başka araştır­malardaki verileri ortaya koyanlara gösterdikleri, " Yalan söylüyorsunuz, artıyor işte" refleksi "Tür­banlıların sayısı artıyor eyvah"ın aslında "Türbanlı­ların sayısı artıyor, yaşasın" olduğunu düşündürü­yor insana.

- "Yaşasın Türbanlıların sayısı artıyor," "Yaşasın Korkularımız haklı çıktı" gibi patolojik bir şey. Bir tür panikatak durumu. Korkularımız kurtulmamız gereken şeylerdir halbuki. Korkularımıza sevin­meyiz. o yüzden de Türkiye'nin İran ya da Malez­ya olmaya doğru gittiğini ispatlamak için canını dişine takmışların ruh hali ve topladıkları deliller memlekette hala varsa İrancıların gözlerini yaşar­tıyor, motivasyonlarını artırıyordur ancak ..

- Peki, neden bu kadar çok istiyorlar türbanlıların şayısının arttığının ortaya çıkmasını? Ellerine ne geçecek? Bu neye gerekçe yapılacak? Hangi cehennemin yoluna taşlar diziliyor yine? Hangi ope­rasyon için erzak toplanıyor? Yoksa yakında ata­ması yapılacak yeni YÖK başkanının gözünü korkutmak için bir "cehenneme hoş geldiniz" partisi mi bu?

Peki ya "Türbanlıların sayısı azalıyormuş, yaşa­şın" diyenler. "Bakın korkmayın, modernleştikçe türbanlıların sayısı azalıyor, biraz daha gayret mo­dernleşmenin şaşmaz ilerleme çizgisi böyle gi­derse otuz yıla kadar türbanlı falan kalmaz" diyen demokratlar, liberaller?

Bunun ne kadar itici bir şey olduğunun farkında mısınız?

Neden durup durup başörtülü kadınları sayıyoruz, ayrıca. Son araştırmaya göre kadınlar ara­sında başını örtenlerin oranı yüzde 70. Yani başı açık kadınları saymak daha pratik. Başı açık kadınlar üzerine bir araştırma yapılması daha kolay ve ucuz olabilir. İşaret edilmenin, araştırma nesnesi olmanın, sayılmanın, yorumlanmanın, istatistik tablolarında yaşamanın, kesilip biçilmenin tadını bir de başı açık kadınlar yaşasın. Hatta araştırıcının muktedir koltuğuna bu kez başörtülü kadınlar otursunlar, bu kez fokus gruplar başı açık kadın­lardan oluşsun.

Daha faydalı bir şey olmaz mıydı bu araştırma? Hem başörtülü kadınlar hakkında bilmediğiniz ne kaldı artık? Başörtülü kadınların reikiye bakış açısı­nı bile biliyoruz. Haklarında her şeyi bildiğimiz için, gidebilecekleri fazla bir yer de bırakmadığı­mız için kontrol altındalar, zararsızlar.
Peki ya başı açık kadınlar öyle mi? Haklarında hiçbir şey bilmi­yoruz. AB'yi destekliyorlar mı? Hrant Dink'in öldü­rülmesi hakkında ne düşünüyorlar? Misyonerlik faaliyetleri için ne diyorlar? Tayyip Erdoğan ve Ab­dullah Gül'ün Yahudi asıllı olduğuna inanıyorlar mı? Eğitimlilerle eğitimsizlerin eşit oy hakkı olma­sını savunuyorlar mı? "Benim babaannemin de başı açıktı"dan başka elimizde nesnel veriler yok. Başı açık kadınlar aramızda yaşıyorlar, kimimizin annesi, kimimizin teyzesi ama haklarında hiçbir şey bilmiyoruz. Sayıları artıyor mu, azalıyor mu? Bilmiyoruz bu yüzden çok tedirginiz, çok korku­yoruz. Türkiye nereye gidiyor? En saygın araştırma şirketlerimizden başı açık kadınlar hakkında acil bir araştırma istiyoruz.
aktif haber