+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

"İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı

  "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı  07 Aralık 2007

  TBMM alt komisyonu, Alevi öğrencinin dövüldüğü iddiasına ilişkin raporunu hazırladı
  İstanbul'da bir lisede Alevi öğrencinin öğretmen tarafından dövüldüğü iddiasını araştıran TBMM İnsan Haklarını İnceleme alt Komisyonu, raporunu hazırladı. Raporda, ''Öğretmenin Ramazan ayında, sebebi ne olursa olsun oruç tutmayan bir öğrenciye, 'Neden oruç tutmadığını' sorması, din ve vicdan özgürlüğüyle bağdaşmaz'' değerlendirmesinde bulunuldu.

  Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Komisyon Başkanvekili, MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici ve CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Amasya Kız Meslek Lisesinde yaptıkları incelemenin ardından, İstanbul Esenler'deki Ali Kul Çok Programlı Lisede görevli edebiyat öğretmeni Z.Y'nin, alevi bir öğrenci üzerinde baskı kurduğu yönündeki iddia üzerine İstanbul'a gittiklerini söyledi.

  Öğretmenin, Ramazan ayının sonlarına doğru sınıfta bir şeyler yiyen bir kız öğrenciye, ''Neden yemek yediğini ve oruç tutmadığını, alevi olup olmadığını, sınıfta başka alevi olup olmadığını'' sorduğunun iddia edildiğini kaydeden Üskül, aynı öğretmenin, bir erkek öğrencinin, ''Ben Aleviyim'' demesi üzerine öğrenciye, ''Senin benden çekeceğin var'' diyerek şiddet uyguladığı ve düşük not verdiğinin öne sürüldüğünü ifade etti.

  Zafer Üskül, şiddet uygulanan öğrenci B.K'nin babasının komisyonlarına başvurması üzerine alt komisyon kurduklarını ve İstanbul'a giderek görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

  Okul yönetimi, bazı öğrenciler ve öğretmenler, şiddet uygulanan öğrenci ve babası ile görüştüklerini dile getiren Üskül, yaptıkları görüşmeler sırasında ilçe milli eğitim müdürlüğünün de olayı soruşturduğunu öğrendiklerini söyledi.

  -''İDDİALAR İNANDIRICI BULUNDU''-

  Üskül'ün de okuduğu alt Komisyon raporunun sonuç bölümünde, B.K'nin sınıf arkadaşı öğrencilerin beyanlarında da yer aldığı gibi, Öğretmen Z.Y'nin, Ramazan ayında derste bir şeyler yemekte olan bir kız öğrenciyi gördüğünde oruç tutmadığı için ona karıştığı, sonra sınıfa dönerek, ''İçinizde Alevi var mı?'' şeklinde soru sorduğu iddiasının inandırıcı bulunduğu belirtildi.

  ''Kaldı ki öğretmen Z.Y ise aleyhindeki iddiaları çürütmede yetersiz kalmıştır'' denilen raporda, öğretmen Z.Y'nin, sınıfta Alevilik ile ilgili oluşan gerilimin, müfredattan kaynaklandığını bile söylediği vurgulandı.

  Raporda, şöyle denildi:

  ''Öğretmen Z.Y'nin Ramazan ayında, sebebi ne olursa olsun oruç tutmayan bir öğrenciye, 'Neden oruç tutmadığını' sorması, din ve vicdan Özgürlüğüyle bağdaşmaz bir yaklaşım olarak kabul edilmiştir. Öğretmen Z.Y'nin Alevi olduğundan dolayı B.K'nin notlarını düşürdüğü iddiası ise inandırıcı bulunmamıştır. Sınıfın neredeyse tamamının söz konusu dersten sıfır alması ve öğretmenin daha önceki görev yerlerinde de not verirken aynı tutumda olduğu, alt komisyonun bu kanaatini desteklemektedir.

  -''ANAYASA HÜKÜMLERİNE AYKIRI...''-

  Ramazan ayında sınıfta gerçekleşen Alevilik ile ilgili konuşmalardan sonra B.K'nın, öğretmen Z.Y'den en az bir kez dayak yediği anlaşılmıştır. Öğretmenin 'İçinizde Alevi var mı?' şeklindeki sorusunun, din ve vicdan özgürlüğüyle, kimsenin dini inanç ve kanaatlerini açıklamak zorunda olmadığı şeklindeki açık Anayasa hükümlerine aykırılık teşkil ettiği saptanmıştır.''

  ''İçinizde Alevi var mı?' sorusunun, Alevi olsun veya olmasın tüm öğrencilerde rahatsızlık yarattığının görüldüğü ifade edilen raporda, bu durumdan, Alevi olan öğrencilerin daha fazla etkileneceğinin açık olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu sorunun, daha sonradan ayrımcı nitelik taşıyan eylemlerle desteklenmese bile ayrımcılık olarak kabul edildiği kaydedildi.

  Raporda, öğretmenin, olayın ardından önce başka bir okulda görevlendirildiği, daha sonra da açığa alındığı ifade edilerek, Öğretmen Z.Y hakkında başlatılan işlemlerin en kısa zamanda sonuçlandırılması gerektiği dile getirildi.

  -''...AÇIK BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR''-

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül, ''Öğretmenin sicilinde daha önce buna benzer bir olay olup olmadığının'' sorulması üzerine, öğretmenin daha önce de öğrencileri dövdüğü ve hakkında iki kez aylıktan kesme cezası verildiğini bildirdi.

  Zafer Üskül, ''İnsanların dini inançlarının sorgulanmaya başlanmasını neye bağlıyorsunuz?'' sorusu üzerine, bütün kamu görevlilerinin görevini en iyi şekilde yapması gerektiğini söyledi. Ancak hiç bir kamu görevlisinin vatandaşlar arasında ayırımcılık yapmaması gerektiğine işaret eden Üskül, ''Bu olay, açık bir insan hakları ihlalidir. Bu tür olaylarla karşılaştığımızda komisyon olarak olayların üzerine gideceğiz'' dedi.

  ''Komisyonumuzun nedenli objektif çalıştığını gördünüz'' diyen Üskül, basından, komisyon çalışmalarının doğru biçimde yansıtılmasını istedi.

  -''BAŞBAKAN BU ÖĞRENCİLERİ DE ARAMALIDIR...''-

  CHP'li Özdemir de Komisyon Başkanı Üskül ve Başkanvekili Ekici'nin toplantı salonundan ayrılmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
  Bir öğrencinin Alevi olduğu için şiddete uğramasının önemli bir olay olduğunu ifade eden Özdemir, bazı yöneticilerin vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmaya başladığını iddia etti.

  Sivas'taki bir Alevi köyüne gönderilen imamın kaldığı cemevindeki Atatürk ve Hz. Ali fotoğraflarını indirdiğini öne süren Malik Ecder Özdemir, ''Köydeki 115 kişiden 90'ı, 'İmam istemiyoruz' demesine rağmen, köye imam atanıyor. Ben imamın köyden çekilmesi talebinde bulundum, köylüler de valiye toplu dilekçe verdiler'' dedi.

  Özdemir, komisyona ulaşan olayların dışında, başka baskı olaylarının da olduğunu ifade ederek, ''Okul yöneticilerinin kimden cesaret aldığı sorusunun yanıtlanması gerekiyor'' diye konuştu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın, türbanlı olduğu için kürsüden indirilen öğrenciyi telefonla aradığı gibi, Amasya Kız Meslek Lisesi ile İstanbul Ali Kul Çok Programlı Lisede horlanan ve rencide edilen öğrencileri de arayıp özür dilemesi gerektiğini söyledi.

  haberaktuel

 2. #2
  Baktabulkolik ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. Baktabul'un Çılgını ..DaiSy.. - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  2.489
  Tecrübe Puanı
  22450365

  Tanımlı Ce: "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı

  tSkler

 3. #3
  Üye duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  198
  Tecrübe Puanı
  35007344

  Tanımlı Ce: "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı

  bu zamanda ne kötü ve acizane bir konu böyle egitimcilerimizn olması ne vahim bir tablo hemde atatürk türkiyesinde ve ilkelerinde ögretmenlerimiizn egitici ve ögretici ruhu bile köreliyor malesef bunların yaşanmamasını diliyorum herkes din ve vicdan hüriyetinde özgür olmalı

 4. #4
  NoBo Prensesi NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  Sıfır Noktası
  Mesajlar
  13.138
  Blog Yazıları
  302
  Tecrübe Puanı
  107375279

  Tanımlı Ce: "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı

  insani insan olarak görmek grk once din dil irk ayrimi cook yanlis hepimizim geldigi yer belli gidecegi yer belli yaa

 5. #5
  Üye asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil asii aysuu Önümde Diz çöküp Eğil
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  100
  Tecrübe Puanı
  814

  Tanımlı Ce: "İçinizde Alevi var mı?" sorusu insan hakları ihlali sayıldı

  ilk önce paylaşım için teşekrler... bende aleviyim.. alevi oldugum için kesinlikle utanmıyorum her yerdede söylerimm, benim için din dil ırk mezhep ayrımı yoktur insan insan olsun yeter, üç günlük dünyada yaşıyoruz, ne kazansakta ne kaybetsekte hepimizin gideceği yer belli. böyle insanlar yüzünden gelişemiyoruzz..

  tekrar tşk.

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. "Türkler insan sayılır mı?"
  By zıTTıRıq in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 12-14-2011, 18:35
 2. "Güneş ile insan futbola daha farklı bakıyor"
  By _PESSİMİST_ in forum Trabzonspor
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-19-2010, 18:08
 3. İnsan hakları ihlali endişe verici
  By Lolan in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-16-2008, 17:56
 4. Gül'ün zorlu "Alevi" sınavı
  By prenses in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-31-2007, 11:11
 5. WHO: "Her yıl 5 milyon insan kanserden ölüyor"
  By Safak in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2007, 16:38

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375