PKK Ölümsüzler Taburu KurmuşDört polisi şehit eden PKK'lı Aydın Tutak, hakettiği cezayı aldı. Ama asıl PKK'nın yeni kurulan 200 kişilik "Ölümsüzler Taburu" hakkında anlattıkları ilginçti.
4 polisin şehit edilmesi, 6'sının da yaralanması olayını bizzat gerçekleştiren PKK'lı itirafçı terörist Aydın Tutak, 5 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarında eğitim aldıktan sonra Şırnak'ın Gabar Dağı'nda uzun süre faaliyet yürüten ve Batman'da geçen yıl 4 polisi şehit edip, 6'sını yaraladıktan sonra sansasyonel eylem yapmak için gittiği İstanbul'da 2 ay önce yakalanan 'Mahmut-Lice' kod adlı itirafçı terörist Aydın Tutak'ın yargılanmasına Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
Duruşmada hazır bulunan Tutak, Gabar Dağı'nda 2 ayrı depo ve sığınağ güvenlik güçlerine gösterip, çok sayıda uzaktan kumandalı patlayıcının ele geçmesini sağladığını, verdiği bilgilerle çok sayıda eylemin gerçekleşmesini önlediğini belirtti.
Mahkeme, Aydın Tutak'ı önce ülke bütünlüğünü bozmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, ardından polis memurları Mehmet Emin Keskin, Cem Genç, Hacı Alkan ile Süreyya Kınay'ı şehit etmekten 4 kez ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırdı. Ceza sanığın pişmanlığı nedeniyle 5 kez müebbet hapse çevrildi. Mahkeme, polis memurları Ekrem Keleş, Cevdet Kaptı, Ali Köse, İhsan Malay, Ayhan Sökmen, Yaşar Bulut'u ise öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle Tutak'ı önce 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Ardından cezayı her sanık için ayrı ayrı olmak üzere toplam 81 yıl 8 ay hapse çevirdi. Sanık güvenlik güçlerine karşı ruhsatsız silah kullanmaktan 4 yıl 2 ay hapis, 375 YTL para cezası, polis aracının zarar görmesi nedeniyle kamu malına zarar vermekten de 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

İTİRAFÇI DETAYLARIYLA ANLATTIYakalandıktan sonra güvenlik güçlerine önemli itiraflarda bulunan Tutak, şunları anlattı:
“Babam Batman'da HADEP yöneticisiydi, ben de aynı partinin gençlik kollarında çalıştım. 6 yıl önce PKK'ya katıldım. Benden sonra kardeşim Şahin de örgüte katıldı ve şu anda Hakurk Kampı'nda bulunuyor. Ben Haftanin Kampı'nda eğitim aldıktan sonra sınırı geçip Şırnak'ın Gabar ve Çırav dağlarına geldim. Örgütün şu anda genel eylem şekli fedai eylem tarzı biçiminde olup, yüzde yüz sonuç alıcı, kaybı göze alan, niceliği az, niteliği çok olan ses getirecek türden eylemlerdir. Ayrıca Abdullah Öcalan'ın talimatıyla yakın zamanda 'Ölümsüzler Taburu' adıyla 200 kişiden oluşan ayrı bir birim kuruldu. Bu birim intiharvari eylemler için yetiştiriliyor. Bunlar önümüzdeki süreçte ekonomik, turizm ve metropolledeki asker ve polis hedeflerinde görevlendirilecek. Ayrıca özel kuvvetler birimi var. Bunlar her alandan seçmeler sonucu kuruldu ve Zap Kampı'nda bomba, suikast, sabotaj, operasyon grubu eğitimi alıyor. Genellikle bomba yapımında ucuz maliyetle elde edilen ve tarımda kullanılan azot gübreler kullanılıyor. Uzaktan kumandalı mayınlar Volky-Tolky el telsizi, otomobil alarmı, oyuncak araba ve cep telefonuyla patlatılıyor. Ayrıca örgüt son dönemde mektup zarflarına ve kitap içlerine patlayıcı düzenekleri hazırlamaktadır”


“YARALI TERÖRİST ÖLÜME TERKEDİLDİ'

Terörist Tutak, Mezopotamya adlı radyonun zaman zaman yayınını keserek kırsal alana doğru hareket eden askeri araçlarla ilgili, 'Batman Jandarma'dan 20 araçlık askeri konvoy Beşiri istikametine doğru hareket etti'gibi anonslar yaptığını, kendilerinin de tedbir aldıklarını söyledi. Tutak, “Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adıyla şehirlerde daha çok sivil hedeflere yönelik eylem gerçekleştiren bu yapılanma PKK tarafından oluşturuldu. Örgütün sahiplenmek istemediği eylemleri üstlenen taşeron bir yapılanmadır. Çatışmada ağır yaralanan ve kırsalda tedavisi mümkün olmayan örgüt mensubunun yaş****** diğerlerine sıkıntı olur diye son veriliyor. Gabar'da pusu sonucu gözünden yaralanan 'Soro' kod adlı örgüt mensubu kırsaldaki imkanlarla tedavisi mümkün olmayınca bir kaya parçası dibinde kendi haline bırakılarak ölüme terk edildi ve gömüldü. Buna gözlerimle şahit oldum” dedi.

'POLİS EKİBİNİ BEN TARADIM'

Gabar Dağı'nda bulunduğu sırada alan sorumlusu 'Hakkı' kod adlı İskan Akyüz'ün, Batman'da ses getirecek bir eylem yapılması talimatını kendisine verdiğini belirten Aydın Tutak, Batman'a 3 kişi ile geldiğini, kendileri için hazırlanan motosiklet ile şehir turu atarak hedef belirlediklerini söyledi. 2 polis aracının geçtiğini, ancak daha büyük bir hedef için beklediklerini belirten Tutak, “Polis minibüsü yaklaşınca ben çanta içindeki seyyar dipçikli kalaşnikofu çıkarıp aracın ön camından başlayarak iç kısmına doğru seri biçimde yaklaşık 1 şarjör boşalttım. Ardından Cotkar kod aracı taradı. Sonra kaçtık. motosiklet arızalanınca şehir merkezine giriş yaptığımız yerden çıkarak Beşiri Ovası'na geldik. Burada sivil elbiseleri çıkarıp örgüt üniformasını giyip kampa döndük, 4 polis öldü, 6'sı yaralandı” diye konuştu.

'EYLEM HEDEFLERİNİ AÇIKLADI'

PKK'nın Batman Devlet Hastanesi önünde bekleyen polis ekibi, Siirt yolu üzerindeki benzin istasyonuna giden polisler ve polislerin sıkça gittiği bir çay bahçesine yönelik eylem planı yaptığını belirten Tutak şunları anlattı:

“Örgüt Batman'ı boş bırakmayacak. Siirt yolundaki Kayıklı Jandarma Karakolu güzergahındaki zırhlı araçlara yönelik 50 kilo gübre ile hazırlanacak patlayıcı ile saldırı düzenlemek için mayın hazırlandı. Patlayıcının konulacağı yer Dicle suyunun hemen kenarındaki Muholi mevkisidir. Kan dökmek gereksiz. Neticede kaybedecek olan bu ülkenin insanıdır. Silahlı eyleme katıldığım için teslim olmaya yüzüm tutmadı. Yine eylem yapmak için Batman'a gönderilince, trenle geldiğim İstanbul'da yakalandım. Yaptığım hataları telafi etmek için devletimize yardımcı olacağım.”
aktif haber