Daha önce defalarca Öcalan üzerindeki tecride dayanak yapılan 'hava muhalefeti' gerekçesi, yeniden başladı. Avukatlar dün İmralı'ya götürülmedi

Son haftalarda avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin verilen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın haftalık olağan avukat görüşü, yine hava muhalefeti gerekçesiyle engellendi. Müvekkilleriyle haftalık olağan görüşmelerini yapmak için Gemlik'e giden Öcalan'ın avukatları, 'hava muhalefeti' gerekçesiyle İmralı Adası'na götürülmedi. Öcalan geçtiğimiz hafta yaptığı görüşmede, 'Bu yılın son görüşmesi olabilir' diyerek halkın bayramını kutlamıştı.

İmralı Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, avukatlarıyla görüştürülmedi. Uzun süren bir tecrit döneminin ardından son haftalarda avukatları ve ailesiyle görüştürülen Öcalan üzerindeki tecrit, bu hafta 'hava muhalefeti' gerekçesiyle yeniden başlatıldı. Öcalan'ın avukatlarından Ömer Güneş, Hatice Korkut ve Mehmet Denizbüyük müvekkilleriyle haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirmek için dün sabah saatlerinde Bursa'nın Gemlik ilçesine gitti. Buradan İmralı Adası'na geçmek isteyen avukatlara, 'hava muhalefeti' gerekçesiyle izin verilmedi. Avukatlardan Hatice Korkut, Bursa Cumhuriyet Savcılığı ile görüşeceklerini ve hafta içinde Öcalan'la görüşmek için başvuru yapacaklarını söyledi.

Halkın bayramını kutlamıştı

Öcalan, geçtiğimiz hafta avukatlarıyla yaptığı son görüşmede bu hafta görüştürülemeyeceğine dair kuşkularını dile getirmişti. Avukatlarına bu yılın son görüşmesi olabileceğini aktaran Öcalan, 'Bu görüşmemiz yılın son görüşmesi olabilir. Bu nedenle şimdiden halkın bayramını kutluyorum' demişti.

8 ayda 21 kişi görüşebildi

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ı son 8 ay içinde kimlerin ziyaret ettiğini açıkladı.

Çiçek, Anavatan Partisi Milletvekili Süleyman Sarıbaş'ın soru önergesine verdiği cevapta, 1 Nisan 2006 tarihinden bu yana Öcalan'ı ziyaret edenlerin sayısının 21 olduğunu söyledi. Çiçek 1 Nisan 2006 tarihinden bu yana Öcalan'ı ziyaret edenleri şöyle açıkladı: 'Kardeşleri Mehmet Öcalan, Fatma Öcalan ve Havva Keser ile avukatları Asya Ülker, Baran Doğan, Fuat Coşacak, Hakan Bozayka, Hüseyin Çalışçı, İbrahim Bilmez, İnan Akmeşe, Mehmet Denizbüyük, Mahmut Taşçı, Mark Oliver, Benjamin Muller, Mehmet Bayraktar, Mehmet Erbil, Muharrem Erbey, Mustafa Eraslan, Osman Çelik, Ömer Güneş, Server Özen ve Siracettin Irmak.' Çiçek, bunların dışında basın kuruluşu, sivil toplum örgütü veya başka bir kurum tarafından İmralı'ya ziyaret yapılmadığını da belirtti. İSTANBUL