İran büyük bir tehditRobert Gates, Körfez ülkelerini Irak'ı desteklemeye çağırdı... Sebebi ise...

08.12.2007 10:51ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Körfez ülkelerini Irak'ı desteklemeye çağırdı.

Gates, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünün Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlediği Körfez'de güvenlik konulu bölgesel konferanstaki konuşmasında, "Irak'ta Amerikan askerlerinin sayısı bu ay azalmaya başlayacak, bu, tüm bölge için hem bazı riskleri hem de fırsatları ifade ediyor" dedi.

Irak'taki ilerlemelerin "gerçek, ancak hassas" olduğunu hatırlatan Gates, "Irak'ta kaosun Orta Doğu ve Körfez ülkelerinin güvenliği ve refahına olumsuz etkileri olacağını" söyledi.

Gates, aşırılıkla mücadele ve Bağdat'a ekonomik, diplomatik desteğin yanı sıra Irak halkının amaçlarına ulaşması için mümkün olan her türlü yardımın yapılmasını istedi.

-İRAN-

Gates, İran'ı ima ederek "Irak'ta isyancıları, milisleri aktif ya da pasif olarak destekleyenlerin aslında kendilerine zarar verdiklerini" söyledi.

İran'ın ABD ve tüm Körfez ülkeleri için tehdit teşkil ettiğini vurgulayan Gates, bu tehdide karşı "bölgede koruma ve savunma sağlayacak füze kalkanı sistemlerini geliştirmek için çaba gösterilmesini" de istedi.

"İran'ın politikasının istikrarsızlığı ve kaosu körüklemek olduğunu, bu dış politikasının ABD, Orta Doğu ve İran'ın geliştirdiği balistik füzelerin ulaşabileceği tüm ülkelerin çıkarları için tehdit teşkil ettiğini" belirtti.

Gates, İran'ı "Irak'taki milislere para ve eğitim desteği vermek, Irak ve Afganistan'da silah ve teknoloji tedarik etmek, Hizbullah, Hamas gibi terör örgütlerini desteklemek ve balistik füze geliştirmekle" de suçladı.

A.A. alintidir