Boğaziçi Üniversitesi'ni bırakıp asker oldu


Ermeni asıllı Türk vatandaşı Loran'ın babası Özhakyan, "Bu vatan için gerekirse şehit oluruz"

08.12.2007 Terör olaylarına tepki olarak eğitimini yarım bırakarak askere giden Ermeni asıllı Türk vatandaşı Loran'dan gurur duyan baba Özhakyan, “Bu vatan için gerekirse şehit oluruz” dedi

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Loran Özhakyan adlı genç, son günlerde meydana gelen terör olaylarında şehit olan Türk askerlerin durumundan çok etkilenerek master eğitimini yarım bırakarak askere gitme kararı aldı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Loran Özhakyan'ın bu kararına en büyük destek ise babası Nazaret Özhakyan'dan geldi. Nazaret Özhakyan yarın oğlunu birliğine teslim edecek. Oğlu Loran'ı birliğe teslim edeceğinden dolayı duyduğu heyecanın ikiye katlandığını dile getiren baba Özhakyan, "Oğlum vatanın bütün evlatları gibi askere gidip Mehmetçik olacak. Gerekirse bu vatan için cephede savaşıp şehit de düşeriz" dedi.

TERÖR HEPİMİZİN SORUNU

Türkiye'nin yaşadığı sorunların ülke topraklarındaki herkesi ilgilendirdiğini vurgulayan baba Özhakyan, Boğaziçi Üniversitesi'nde Sistem Mühendisliği alanında master yapan oğlunun eğitimini dondurarak askere gitme kararı aldığını oğlunun bu kararında terör olaylarının etkili olduğunu ifade etti. Özhakyan, "Çatışmalarda şehit olan Mehmetçik haberleri bizi çok üzdü. Oğlum Loran, öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirme hakkı vardı, ama duyduğu haberlere çok üzüldü ve eğitimini dondurarak askere gitmeye karar verdi”diye konuştu.

ASIRLARDIR DOSTÇA YAŞADIK

Osmanlı coğrafyasında asırlardır dostça ve kardeşçe yaşayan insanların torunlarının, 90 yıl önceki ortak acılarının bugüne taşımamak gerektiğini ifade eden Nazaret Özhakyan, geçmişi bugüne taşımanın iki topluluğa da zarar vereceğini dile getirdi. İki topluluk arasındaki sorunun ancak içerde çözüleceğini ifade eden baba Nazaret Özhakyan, yaşanılan bir takım problemlerin çözümü için başka ülkelerin müdahil olmaması gerektiğini vurguladı.
Türk ve Ermeni sanatçıları ortak konserde buluşturdu
Nazaret Özhakyan iki topluluğun kardeşliği vurgulayan özel bir konserin organizasyonunu yaptı. Yarın akşam Lütfi Kırdar Sergi ve Konser Salonu'nda verilecek konserde Türk musikisine eser kazandıran Ermeni bestecilerin parçalarını Türk ve Ermeni sanatçılar seslendirecek.


haberturk