İzmir'de facia: 43 mülteci boğuldu

Evrim ATAMAN/ SEFERİHİSAR (İzmir), (DHA)

Kaçakları yasa dışı yollardan Yunan adalarına taşırken İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık Mahallesi sahili açıklarında batan tekneden karaya vuran cesetlerin sayısı, 43’e ulaştı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
Bugün saat 00.30 sıralarında denizde yardım isteyenlerin olduğunu gören bir otelin görevlileri güvenlik güçlerine haber verdi. Bunun üzerine Sahil Güvenlik botu ve balıkçı tekneleriyle denizde kurtarma operasyonu başlatıldı. Polis ve jandarma ekipleri de kıyı şeridini taradı. Sabah saatlerinde Sahil Güvenlik helikopteri de arama çalışmalarına katıldı. 2'si Filistin uyruklu, diğerlerinin nereli oldukları henüz belirlenemeyen ve yüzerek kıyıya çıkan 6 mülteci sağ olarak kurtarıldı.
Seferihisar Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkili lodos nedeniyle güçlükle sürdürülen arama kurtarma faaliyetleri sırasında bulunan ceset sayısının 43’e yükseldiğini bildirdi.
Güldibi, 8 Aralık akşamı saat 19.00’da İzmir’in Alsancak semtinde buluştukları bildirilen kaçakların, Filistin, Somali ve Irak uyruklu olduklarının belirlendiğini, gece geç saatlerde denize açılan teknenin yaklaşık 1.5-2 saat sonra alabora olduğunun sanıldığını kaydetti.

CESETLER KIYIDAN VE DENİZDEN TOPLANDI

Mülteciler Seferihisar Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Sürdürülen aramalar sırasında, yaklaşık 4 kilometrelik bir sahil şeridindeki koylarda kıyıya vurmuş ve deniz yüzeyinde, boğularak ölen toplam 43 kaçağın cesedi karaya çıkarıldı. Tedavisi tamamlananlardan Seferihisar İlçe Jandarma Komutanlığı'na getirilen 3 mülteci, cumartesi günü saat 20.30 sıralarında, Sığacık limanında yaklaşık 15 metrelik bir tekne ile denize açıldıklarını, toplam 60-70 kişi olduklarını belirtti.
Sahil Güvenlik botu, polis ve jandarma ekipleri, balıkçı teknelerinin de desteğiyle denizde arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürürken, Seferihisar Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, “Sağ kurtarılanlar teknede 60-70 kişi olduklarını söyledi. Bu yüzden ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz. Arama ve kurtarma çalışmalarımız havadan, denizden ve karadan sürüyor'' dedi. Bu arada Sığacık sahilinde kıyıya vurmuş bir de inek ölüsü bulundu. Kaymakam Güldibi ineğin nasıl boğulduğunu anlayamadıklarını, yoğun yağış nedeniyle denize sürüklenmiş olabileceğini ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

TEKNE GÜLLÜK LİMANI'NA KAYITLI

Kaçakların bindiği ve olumsuz hava koşulları nedeniyle batan teknenin Muğla'nın Bodrum İlçesi Gülülk Limanı'na bağlı üzerinde de ‘Güllük’ yazan bir trol teknesi olduğunun sanıldığı belirtildi. Bu teknenin 15 gün önce Sığacık Limanı'na gelip demirleği, trol teknesi olmasına rağmen üzerinde ağ bulunmamasının balıkçıların dikkatini çektiği, üç gün önce de limandan ayrıldığı kaydedildi.

LODOS KIYIYA GETİRDİ

Batan teknede bulunan ve sağ kurtulan mültecilerden üçünün Filistin uyruklu Yusuf İnad, Ahmet Muhammed Hasan ve Amin Şahacgo olduğu bildirildi. Bu üç Filistinli'nin dalgalarla sürüklenip kıyıdaki kayalıklara çarpmaları nedeniyle vücutlarının çeşitli yerlerinden sıyrık şeklinde yaralandıkları, kırıklarının da bulunduğu, Seferihisar Devlet Hastanesi'nde tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Kurtulan mültecilerin şişirdikleri araç iç lastiklerine tutundukları, lodosun kendilerini Ürkmez Doğankent Sitesi kıyılarına sürüklemesiyle kurtuldukları dile getirildi.
milliyet