İşte CIA'in En Meşhur İşkence Aleti


CIA ajanı, işkence yaptıklarını itiraf etti ve örgütün en çok kullandığı işkence aletini anlattı. Amerikalıların 'waterboarding' dediği "su tahtası" şöyle çalışıyor.

Eski bir CIA ajanı, El Kaide liderlerinden Ebu Zübeyde'ı 'su tahtası' olarak bilinen işkence yöntemi ile sorguladıklarını itiraf etti. Bunun bir işkence olduğunu kabul eden ajan John Kiriakou, 'Ama bir zorunluluktu' dedi.
CIA'nin El Kaide üyelerini sorgulama kasetlerini silmesinin yankısının sürdüğü bir sırada eski bir CIA ajanından işkence itirafı geldi. ABC kanalına açıklamalarda bulunan emekli bir CIA ajanı John Kiriakou sorgulama sırasında işkence yöntemlerine başvurduklarını söyledi. El Kaide Liderlerinden Ebu Zübeyde'yi yakalayan ekibin başındaki Kiriakou, büyük ilgi çeken açıklamasında, bu kişiyi sorgularken boğulma hissine neden olan 'su tahtası' adlı işkence yöntemini kullandıklarını belirtti.

Bu tekniğin El Kaide liderini 35 saniyede pes ettirdiğini söyleyen Kiriakou, 'Bunun bir işkence olduğunu kabul ediyorum. Ancak bu olası saldırıları önlemek için yapılması gereken bir şeydi. Bu yolla elde edilen bilgilerle belki düzinelerce saldırı önlendi. Eğer biz su tahtasını kullanmazsak ne olur? Önemli bilgilere ulaşamayız ve saldırı olur' diye konuştu. Kiriakou, bunu yaptığı için kendi kendini affetme konusunda sorun yaşadığını kaydetti.

CIA, sözkonusu El Kaide lideri sorgulanmasını kasete almış ardından bu kasetleri imha etmişti. Bunun ortaya çıkmasının ardından CIA'nin sorgulama sırasında işkenceye başvurduğu yönündeki tartışmalar alevlenmişti.

Meşhur işkence aleti nasıl çalışıyor?

Öte yandan İngilizcesi 'waterboarding' olan işkence tekniğinde, kişi, eğimli bir tahta üzerine ayakları yukarıda olacak şekilde sırtüstü yatırılıyor, elleri ve ayakları bağlandıktan sonra yüzüne sürekli su dökülerek, dayanılmaz bir boğulma hissi sağlanıyor. Eğim yüzünden su aslında ciğerlere gitmeyecek ve kurban boğulmayacaktır, ama genize dolan su yüzünden öğürme refleksi tetiklenecek ve nefes alamayarak, ölüm paniği yaşayacaktır.
aktif haber