Hepiniz Hamit Can'dan Utanın

Petek Dinçöz söyledi, salonu dolduran ünlü işadamları eğlendi. Sözde yardım toplanıyordu. Kişi başı 19 YTL toplandı. Ama bir çocuk tek başına hepsine ders verdi.
Yardım davetine katılan 600 zengin yiyip içti. İş bağışa gelince herkes geri çekildi. Kişi başı ortalama 30 YTL toplanabildi. Oysa Kırşehir'de öğrenci Hamit Can Uzanay, devletten aldığı 60 YTL bursun hepsini bir şehit ailesine bağışladı.

EN CANDAN BAĞIŞ

Kırşehir'de Vali Mithat Saylam İlköğretim Okulu 6-E sınıfı öğrencisi Hamit Can Uzunay, bu yıl devlet bursluluk sınavına başvurdu. Sınava girmeden önce kendine "Kazanırsam, alacağım ilk bursu bir şehit ailesine bağışlayacağım" diye söz verdi. Bursu kazanan küçük öğrenci, 5 Aralık'ta ilk bursu olan 60 YTL'yi aldı ve sözünü gerçekleştirdi.

ZARFA KOYUP YOLLADI

Hamit Can Uzunay, gazeteden kestiği bir şehit haberini ve burs parasını zarfa koyup yazdığı mektupla beraber Kırşehir Kaman İlçe Jandarma Komutanlığı'na gönderdi. Mektubunda, gönderdiği paranın, 6 Kasım'da Tunceli'de şehit edilen Jandarma Uzman Çavuş Bahtiyar Şimşek'in Kaman İlçesi'nde oturan çocuklarına "bayram harçlığı" olarak verilmesini istedi.

BAYRAMLARINI KUTLADI

Uzunay'ın mektubu şöyleydi: “Bütün şehit ailelerinin acısını kendi acımız gibi biliyoruz. Allah sabır versin derken, TSK mensuplarıyla birlikte şehit ailelerinin de bayramını kutlar, saygılarımı sunarım.” Jandarma yetkilileri, zarftan çıkan 60 YTL'yi, şehidin eşi Selda Şimşek ile çocukları İlker (4) ve Alper'e (2) teslim etti.

CEPLERİ ZENGİN GONÜLLERİ FAKİR

Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Yardımlaşma Derneği (BÖHAK), organ bağışına dikkat çekmek için "Yeniden Yaşatmak Elinizde" sloganıyla önceki akşam İstanbul Günay Restaurant'ta yardım gecesi düzenledi. Restoranın sahibi Günay Tuncel ile gecede sahneye çıkan Petek Dinçöz ve Ziynet Sali hiçbir ücret talep etmedi. Gece için 480 davetiye gönderilmesine rağmen, restorana, çoğu işadamı, sanatçı ve zenginlerden oluşan 600 kişi geldi. En büyük ilgiyi Kosif Ailesi gösterdi. Kosifler'den 20 kişi davette yer aldı. Diğer davetliler arasında özel hastaneler ve diyaliz merkezi sahipleri de vardı. Ünlüler arasında ise Çolpan İlhan ve Mumcu Kalaycıoğlu dikkat çekti. Konuklar yediler içtiler, sanatçıların konserini dinlediler. İş, derneğe bağış yapmaya gelince elleri ceplerine gitmedi.

ÖRNEK İŞADAMI KOSİF

İlk etapta sadece 19 bin YTL toplanabildi. Yani kaba bir hesapla davetliler kişi başı 30 YTL vermişti. Bu durum, dernek başkanı Vahap Acar ve sanatçıları üzdü. Petek Dinçöz, "Aramızda ünlü işadamları var. Neden bu kadar az bağış toplandı" diyerek tepki gösterdi. Sonra da rotasını işadamı Süleyman Kosif'e çevirdi. Eşi Füsun Hanım'la oturan Süleyman Bey, bu söz üzerine bir çikolataya 10 bin YTL vererek, toplanan bağış miktarının 29 bin YTL'ye ulaşmasını sağladı. Dernek yetkilileri, "Aslında bunca bilinçli insandan daha farklı bir şey bekliyorduk. Ama bizim için önemli olan böbrek hastalarının, organ bağışının önemine dikkat çekmekti. Sanırız bunu başardık" dediler.

aktif haber