Kamuya 23 Bin Personel Alınacak
Devlet 2008 yılında oldukça yüksek sayıda personel alacak. Kamuya 23 bin, YÖK'e 5 bin personel alınması gündemde...

Kamudaki serbest memur kadrolarına açıktan veya diğer kamu kuruluşlarından nakil suretiyle atama yapılacak. Kamuya 23 bin, YÖK'e 5 bin personel alınması gündemde..

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 yılı bütçe görüşmeleri sırasında kabul edilen bir kanun tasarısına göre, kamu kurum ve kuruluşlarının serbest memur kadrolarına 2007 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde açıktan veya diğer kamu kuruluşlarından nakil suretiyle atama yapılabilecek. Bu sınırlar içinde memur ihtiyacını karşılayamayacak idare kurum ve kuruluşlar için ilave 23 bin atama izni verilecek.

Yükseköğretim kurumlarına da öğretim üyesidışındaki boş öğretim elemanı kadroları için ilave 5 bin atama izni verilmesi öngörülüyor. Bu kadroların 480'i, öğretim elemanı yetiştirmek amacıyla araştırma kadrolarına yapılacak atamalar için kullanılacak.

Kamunun işlettiği eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, çocuk bakımevi, kreş, spor tesisi ve benzeri sosyal tesislerin giderleri, bu tesislerin işletilmesinden elde edilen gelirden karşılanacak. Bu yerlerde, merkezi yönetim bütçesi ile döner sermaye ve fonlardan ücret ödenmek üzere 2008 yılında ilk kez istihdam edilecek yeni personel görevlendirilmeyecek.

AA

aktif haber