+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Mhp Askerle Arayi Açiyor

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Mhp Askerle Arayi Açiyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! Mhp Askerle Arayi Açiyor


  MHP ASKERLE ARAYI AÇIYOR
  Bahçeli yönetimindeki MHP'nin son dönem uygulamaları, MHP ile askeri paralel gören bildik bakışı doğrulamıyor

  Murat Yetkin Radikal Gazetesinde "MHP askerle arayı açıyor" başlıklı köşesinde MHP'nin son dönemde Genelkurmay'la farklı düşmesini "demokrasi" açısından ele aldı. Murat Yetkin'in olayı sunuş biçiminden farklı gelişmeler yaşanıyor MHP'de...
  İşte Murat Yetkin'in değerlendirmesinin ilgili bölümü ve MHP'de askerle ilgili yaşanan kafa karıştırıcı gelişmeler:
  Yetkin'in konuyu değerlendirmesi şöyle:
  "Bahçeli'nin dünkü basın toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasında gerek sınır ötesi operasyon, gerekse PKK için düşünülen pişmanlık yasası uygulaması konusunda birlikte çalışma olup olmadığını sorgulaması, zamana yayılmış bu geniş resim içinde rastlantı sayılmamalı. Bahçeli'nin Erdoğan ve Büyükanıt'ı birlikte basın toplantısı düzenlemeye çağırması üzerine sorduğumuz "Bu, bir güvensizlik işareti mi?" sorusuna müstehzi bir ifadeyle "Güvensizlik demeyelim de, anlaşılmazlık. Yoksa asker bizim askerimiz, iktidar bizim iktidarımız" yanıtını vermesi de rastlantı değildir. Daha önce kabinesinde bakanlık yapmış MHP milletvekili Osman Durmuş'un Büyükanıt'ı istifaya çağıran sözlerine katılmasa da, bunun gerekçesini "Anayasal kurumu siyasi kurum gibi istifaya davet edemezsiniz" gibi bir gerekçeye bağlaması da rastlantı sayılamaz.
  Bu durumu, 'Bahçeli'nin Türkeş'in 12 Eylül ile hesabını gördüğü' görüşleri belki abartılı bulunabilir. Ancak Bahçeli'nin MHP'nin başına geçmesinden itibaren askerle MHP arasındaki mesafeyi giderek açtığı söylenebilir.

  Yazının başındaki slogan nasıl MHP çizgisi adına bir dönemin sonu sayılırsa, Bahçeli'nin 'Ülkücüler sokağa dökülmeyecek' sloganı da bir başka dönemin başı sayılmalı. Bu MHP'nin tamamen barışçıl bir çizgiye oturduğu, artık içinde eylemli etnik milliyetçi öğelere, ideolojiye yer olmadığı şeklinde de algılanmamalı. Ama belki "Ülkücülerin sokağa hâkimiyetinin artık başka amaçlarla kullanılmasına izin vermeyeceğim" diye tercüme etmek mümkün.
  Ama yalnızca bu da değil. Örneğin MHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimi ve 367 konusunda takındığı meşruiyetçi tutum, AK Parti'yi memnun etmekten çok, karşısındakileri üzmüştür. Üniversitelerde türban konusunda MHP'nin tavrı, askerin bütünüyle karşısındadır. Bahçeli dün bunu şimdiye kadarki en net ifadesiyle tekrarladı ve Anayasa'nın 10'uncu maddesinde 'kamu hizmetlerinden eşit yararlanma' yolunda değişiklik yapılabileceğini söyledi.
  MHP hâlâ Türk milliyetçiliğinin mızrak ucu. AB büyükelçileri örneğin (Kürt etnik milliyetçiliğinin temsilcisi gördükleri) DTP'nin antitezi olarak MHP'yi görüyorlar; Bahçeli de buna tepki gösteriyor. Hâlâ 12 Eylül öncesi birikimler MHP denildiğinde bazı kaşların çatılmasına yol açıyor.
  Ama nasıl asker 12 Eylül'deki asker değilse bugün, MHP de 12 Eylüldeki MHP değil ve bundan nasıl bir siyasi sonuç çıkar bakılmalı ama, aradaki mesafe giderek açılıyor."
  BAHÇELİ'DEN HABERSİZ OLMASI MÜMKÜN MÜ?
  Yetkin'in düşünceleri böyle. Buna karşın MHP'de farklı sesler yükseliyor. Bahçeli'nin disiplini düşünüldüğünde böylesine hassas bir konuda farklı seslerin bu kadar rahat ifade edilmesinin parti yönetiminin bilgisi dışında söylendiğini düşünmek zor.
  Bahçeli'nin kabinesinde Sağlık Bakanı olan ve şimdi de milletvekili sıfatı taşıyan Osman Durmuş, "Genelkurmay Başkanı'nı istifaya davet eden" ilk milletvekili oldu.
  Büyükanıt'a yönelik eleştiriler bununla da bitmedi:
  MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekinci, "Terörle Mücadele konusunda en üst görevde bulunan sayın Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın açıklamaları terörle mücadeleyi karartacak niteliktedir. " dedi.
  Ekinci'nin bu açıklamaları Osman Durmuş'un istifa davetinden bir gün sonra Habertürk'te canlı yayında geldi. Anlaşılan o ki, en ufak baş kaldırmada anında müdahale eden Bahçeli, "Büyükanıt' istifa etsin" gibi sert bir çıkıştan sonra bile partisinin bırakın milletvekillerini, Genel Başkan Yardımcılarına bile uyarıda bulunmamış.
  Tüm bunlar düşünüldüğünde Bahçeli ve MHP'nin askerden ayrışmasının "demokrasi" mi; yoksa "mevcut komuta kademesini yeterince sert bulmamaktan" mı kaynaklandığı tartışılır.
  aktif haber

 2. #2
  Üye duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  198
  Tecrübe Puanı
  35007344

  Tanımlı Ce: Mhp Askerle Arayi Açiyor

  ben mızrak ucu diye bir görüşe katılmıyorum mhp de kalıplaşmış düşünceler oldukça ve bu düşüncelerden vazgeçmedikçe aralarda savrulup tükenecegini düşünüyorum

Benzer Konular

 1. Jandarma'dan o askerle ilgili açıklama
  By Odysseia in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2012, 17:33
 2. Hemşire, askerle konuşacak’ reklamına tepki
  By hayalet_0312 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-28-2008, 14:11
 3. 8 Askerle İlgili Yayın Yasağı Geldi
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-13-2007, 09:22
 4. Operasyona giden askerle ekmeğini paylaştı...
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-25-2007, 16:15
 5. 50 bin askerle, Güneydoğu'da büyük operasyon
  By prenses in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-07-2007, 00:36

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0