Rusya'dan Operasyon DesteğiRusya, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek verdiğini açıkladı.Rusya Federasyonu Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy, ''terörün hiçbir nedenle maruz görülemeyeceğini, kendilerinin de terörden çok acı çektiklerini'' söyledi. Büyükelçi İvanovskiy, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek verdiklerini bildirdi.

İvanovskiy, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı'yı ziyaret etti. Vali Çalışıcı, kabulünde, Büyükelçi İvanovskiy'i Eskişehir'de görmekten memnun olduklarını belirterek, Rusya ve Türkiye'nin geçmişten gelen bir dostluğu bulunduğunu kaydetti.

Artan ticari ilişkiler nedeniyle Rusya'nın Türkiye'nin en önemli ortaklarından biri olduğunu ifade eden Vali Çalışıcı, şöyle konuştu:

''Umarım iki ülke bölgenin barışı ve refahı için işbirliklerine devam eder. Gelecekte böyle olacağını tahmin ediyorum. Bu çerçevede bölgenin iki güçlü devleti olan Rusya ve Türkiye'nin işbirliği çok önemli.''

Vali Çalışıcı, İvanovskiy'nin kendisini takip eden yaklaşık 20 basın mensubunu işaret etmesi üzerine, Eskişehir'in 100 yıllık geçmişe dayanan basınının, çok güçlü olduğunu bildirdi. İvanovskiy, bunun üzerine ''Gerek Rusya'da, gerek Türkiye'de demokrasinin eksik olduğu söyleniyor, ama basını görünce bunun gerçek olmadığını anlıyoruz'' dedi.

Vali Çalışıcı da, ''Rusya'yı bilmem, ama Türkiye'de ve Eskişehir'de demokrasi dört dörtlük işliyor. Özgür basının olmadığı yerde demokrasi olmaz'' diye konuştu.

İvanovskiy, birkaç ay önce göreve başladığı Türkiye'yi elinden geldiği kadar tanımaya çalıştığını bildirdi.

Bir süre önce Konya'yı ziyaret ettiğini ifade eden İvanovskiy, şöyle konuştu:

''Ülkelerimizin birbirine duyduğu ilgi gittikçe artıyor. Ümit ediyorum ki, Rusya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 26 milyar dolara ulaşmış olacak. Rusya, iktisadi ve ticari ilişkilerde Türkiye'nin en büyük ortağı oluyor. İki ülke liderleri arasında çok sağlam siyasi ilişkiler var. İki hafta önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Gerçekten çok olumlu bir sohbet olmuştur. Geleceğe dair önemli kararlar aldılar. Biz de bunları gerçekleştireceğiz. Bu nedenle ülkenin önemli kentlerini geziyorum.''

Vali Çalışıcı'nın iki ülkenin dost ve müttefikliğiyle ilgili söylediği sözleri duymanın ''çok güzel'' olduğunu ifade eden İvanovskiy, ''20 yıl önce bu sözleri duymak çok zordu. Bunları düşünmek çok zordu. İki ülke arasındaki güven karşılıklı artıyor'' dedi.

Çalışıcı, İvanovskiy'e lüle taşından yapılmış pipo, İvanovskiy de Çalışıcı'ya camdan yapılmış Kremlin Sarayı hediye etti.

-WILSON'UN İMZASINI GÖRÜNCE...-

İvanovskiy, Valilik Şeref Defterini imzalarken 13 Aralıkta kente gelen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un imzasını görünce, şöyle konuştu:

''Büyükelçiler olarak birbirimizi takip ediyoruz. Birkaç gün önce Konya'yı ziyaret ettim. Benden sonra Hırvatistan büyükelçisi gitti. Eskişehir'e birkaç gün önce ABD Büyükelçisi Ross Wilson gelmiş. Hepimiz Türkiye'ye karşı büyük bir ilgi duymaktayız. Türkiye'deki siyaset o kadar yoğun ki Ankara'dan ayrılamıyoruz. Ankara'da bulunduğumuz zaman sadece bölgesel değil, tüm dünya politikasının merkezinde oluyoruz gibi hissediyoruz.''

İvanovskiy, Valilikten ayrılırken gazetecilerin terörle mücadeleye ilişkin sorusu üzerine, ''Bize göre herhangi bir siyasi karar askeri karardan daha uygun. Terörizmin her türüne sonsuz karşıyız. Terör hiçbir nedenle maruz görülemez. Biz de ülke olarak terörden çok acı çektik. Türkiye'nin yürüttüğü mücadeleye destek veriyoruz'' dedi.

-BÜYÜKERŞEN'E ZİYARET-

İvanovskiy, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti. İvanovskiy, Büyükerşen'in İngilizce konuşmaya başlaması üzerine, ''Kendi dillerimizde konuşalım. Basın mensupları onlar hakkında kötü konuştuğumuzu zannetmesin. Açık konuşalım'' dedi.

Rusya Büyükelçisi, Eskişehir'de kısa bir tur yaptıklarını, kenti çok temiz ve düzenli bulduklarını belirtti.

Edindiği ilk izlenimde ''kentin iyi bir sahibi olduğunu'' hissettiklerini ifade eden İvanovskiy, ''Ankara'dan çok sık misafirleriniz geliyor. Biz de kenti tanımak için geldik. Önemli olan kentin insanlarıdır. Kenti kent yapan insanlarıdır'' dedi.

Büyükerşen de, Eskişehir için iç turizm başladığını belirterek, özellikle Ankara ve İstanbul'dan hafta sonu çok sayıda ziyaretçinin geldiğini bildirdi.

Eskişehir'in yerli ve yabancı turistleri çekecek daha büyük hazineleri olduğunu ifade eden Büyükerşen, ''Kentin arkeolojik ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu ilgi ve ziyaretler bizi memnun ediyor'' dedi.

-''ABD BAŞKANI BUSH NİŞAN VERDİ Mİ?''-

Büyükerşen'in, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere katkıları nedeniyle Putin tarafından nişanla ödüllendirildiğini ifade etmesi üzerine, İvanovskiy, ''ABD Başkanı George W. Bush nişan verdi mi?'' diye sordu.

Başkan Bush ile öyle bir ilişkisinin olmadığını belirten Büyükerşen, ''Aramızda bir ilişki olmadığı için bunu somut olarak ortaya koyacak bir alışveriş olmadı. Bush o nişanı herhalde Irak'takiler için kullanıyordur'' dedi.

Büyükerşen, Türk halkının Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyetler Birliği'nden aldığı yardımları unutmadığını belirterek, şöyle devam etti:

''Osmanlı ve Çarlık Rusyası döneminden beri ilişkiler hep dalgalı bir şekilde devam etti. Ama bundan sonra, gelecekteki ilişkilere bakmak lazım. Mutlu dünyanın yaratılması için ilişkilerimizin giderek gelişeceğini umut ediyorum.''

İvanovskiy, Büyükerşen'e ''Söylediklerinizin altına imzamı atarım'' dedi.
aktif haber