Saddam Hüseyin'in infazı sırasında cep telefonuyla çekilen kayıt, devrik liderin kendisini asan Şii militanların insanlık dışı muamele gördüğünü gösteriyor

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in önceki günkü idamı sırasında infaz yerinde bulunan bir kişinin cep telefonunun video kamerasıyla kaydettiği infaz görüntüleri, Saddam'ın, radikal Şii lider Mukteda el Sadr'ın adamları tarafından, sataşma ve sloganlar eşliğinde idam sehpasına çıkarıldığını ve son duasını bitirmesi beklenmeden ipinin çekildiğini ortaya çıkardı.

Sesli olarak kaydedilen iki buçuk dakikalık infaz görüntüsü dün sabahın erken saatlerinde El Cezire ve El Arabiya televizyonları ile internet sitelerinde yayımlandı. Görüntüler Iraklıların cep telefonlarında da dolaşmaya başladı.

Kaydın, Bağdat'ın Şii semti "Sadr Kenti"ndeki cep telefonu dükkânlarında 500 dinara (60 kuruş) satıldığı öğrenildi.

Videoda, cellatlardan birinin ilmeği Saddam'ın boynuna geçirirken "Mukteda, Mukteda, Mukteda" şeklinde slogan attığı, diğerlerinin de "Çok yaşa Mukteda el Sadr" diye bağırdığı duyuluyor. Bu sırada, "Cehenneme git, cehenneme git" diye bağıran birisine Saddam'ın, "Yiğitlik bu mu?" karşılığını verdiği işitiliyor.

Ardından kelimeişahadet getiren Saddam'ın, 2. kez şahadet getirirken duasını tamamlamasının beklenmediği ve "Muhammed" dediği sırada, üzerinde durduğu kapağın açılarak idam edildiği görülüyor. Saddam'ın boşluğa düşüşü sırasında ise infazı izleyenlerden bir uğultu yükseliyor ve birinin "Tiran öldü, belasını buldu" dediği duyuluyor.

Video kaydında, Saddam'ın bulunduğu kötü aydınlatılmış idam sehpasında cellat olarak görev yapan siyah kar maskeli beş kişinin bulunduğu gözlendi.

Kayıtta, Saddam'ın, bir dönem kendi istihbarat ajanları tarafından "işkencehane" olarak kullanılan infaz odasına getirilirken siyasi sloganlar attığı duyuluyor. Patlayan flaşlar ise, odada bulunan diğer kişilerin de idamı fotoğrafladıklarını gösteriyor.

'Allah belanı versin'

Amerikan New York Times gazetesinin idamı izleyen görgü tanıklarının ağzından verdiği habere göre, infazı yapan cellatlar, Saddam asılmadan hemen önce Saddam'a öfkeli bir şekilde, "Bizi yok ettin, bizi öldürdün, bizi yoksulluk içinde yaşattın" diye bağırdı.

Saddam ise cellatlara "Ben sizi yoksulluktan ve sefaletten kurtardım, düşmanlarınızı; Farsları ve Amerikalıları yok ettim" dedi. Daha sonra bir cellat Saddam'a, "Allah belanı versin" dedi, Saddam da cellata, "Allah senin belanı versin" diye yanıt verdi.

Milliyet

görüntülere bu linkten ulaşabilirsiniz

http://www.baktabul.com/showthread.php?t=7121