Araştırma yapıldı. Kadınlar dikkatsizlik sonucu ev kazasına uğruyor.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyelerince 100 kadın üzerinde yapılan araştırmada, kadınlardan 62’sinin dikkatsizlik sonucu son bir yılda ev kazasına uğradığı belirlendi.

internethaber

ADÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Pınar Okyay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev kazaları sıklığını, türü ve nedenlerini belirlemek, kazalarla ilgili tutum ve davranışların saptanmasını ortaya çıkarmak amacıyla bir süre önce seçilmiş bir bölgede 100 kadınla araştırma yapıldığını bildirdi.

Yapılan araştırmada son bir yıl içinde, 62 kadının ev kazasına uğradığını tespit ettiklerini ifade eden Okyay, kazaya maruz kalanların 17’sinin yanık, 16’sının düşme, 14’ünün ke**** 6’sının gıda zehirlenmesi, 4’ünün elektrik çarpması, 3’ünün gaz zehirlenmesi, 2’sinin de ilaç zehirlenmesi geçirdiğinin belirlendiğini kaydetti. Evde geçirilen kaza sonrası ilk yardım uygulaması konusunda çoğu kadının bilgisinin yetersiz olduğunu belirten Okyay, "100 evden yalnızca 28’inde ilk yardım çantası bulunduğunu belirledik" dedi. Okyay, araştırma ile kadınlara ev kazaları ve ilk yardım konularında eğitim verilmesinin şart olduğunun ortaya çıktığını bildirdi.