milliyet
Samsun’da bir kadının aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla yaptığı Karadeniz’e özgü kıyafetli ve yöre insanını simgeleyen "Temel" ve "Fadime" bebekler, Çin yapımı bebeklerle rekabet ediyor.
Edinilen bilgiye göre, Cezaevi Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuk annesi Sultan Bayram (37), aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla başladığı el sanatları işinde, dantel, lif ve nakışın ardından polyester minyatür bebek yapımına yöneldi.
Bir atölyede yaptıkları Karadeniz’e özgü kıyafetli ve polyester bebekleri "Temel" ve "Fadime" adıyla satışa sunduklarını belirten Bayram, yöre insanını simgeleyen minyatür bebeklerin büyük beğeni gördüğünü ve birçok yerden sipariş aldıklarını söyledi.
Karadeniz insanının kültürünü yansıtan minyatür bebeklerin Çin malı oyuncaklarla rekabet ettiğini belirten Bayram şöyle dedi:
"Polyesterden yaptığımız minyatürlerden erkek figürlerine "Temel", kadın figürlerine ise "Fadime" adını verdik. Bu bebekler için özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki turistik yerlerden siparişler alıyoruz. Bebekler hediyelik eşya olarak oldukça rağbet görüyor. Ancak Çin malı bebekler piyasada oldukça yaygın. Ucuz ve sağlıksız olan bu bebeklerle rekabet ediyoruz." Bayram, Temel ile Fadime figürlü minyatür bebeklerin çeşitli ebatlarda yapılabildiğini, standart boydaki bebeklerin çiftinin 20 YTL’den satışa sunulduğunu bildirdi.