Sınırda bayram izdihamı
22 Aralık 2007 Cumartesi 17:16
Sınır ötesi bayramlaşma izdihama neden oldu. İzdihamı güvenlik güçleri önledi.

Sınır ötesi Bayramlaşma, kısa süre önce fiili olarak hizmete açılan Akçakale Sınır Kapısında da başladı. Sabah saatlerinden itibaren Türkiye'ye gelmeye başlayan Suriyeli'ler işlemleri için bekletildikleri tampon bölgede zaman zaman izdihama yol açtı.

Suriyeli'lerin izdihamını tampon bölgede görevli Türk ve Suriye güvenlik güçleri önledi.

İki ülke arasında yapılan anlaşma gereği dini bayramlarda gerçekleştirilen 48 saatlik sınır ötesi bayramlaşma, kapsamında sabahın erken saatlerinde sınıra yakın bir bölgede toplanarak, gelecek akrabalarını bekledi. Kurban Bayramını Türkiye'deki yakınlarının yanında kutlamak isteyen Suriyeli 3 bin 100 kişi sınırda kurulan bilgi işlem merkezinden evraklarını göstererek akrabalarıyla buluşmaya başladı. Türk tarafına ilk geçen Rakka Valisi Ahmet Şahade Halil'i, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan çiçekle karşıladı. İki kent valisi birbirlerine çeşitli hediyeler verdikten sonra iki ülke marşları okundu ve daha sonra Valiler yakınlarını bekleyenlerle bayramlaştı. Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, sınırların çizilmesiyle birlikte birbirinden ayrılan akrabaların bayramlarda birbirini görebildiğini ve bunun sevindirici olduğunu ifade etti. Vali Yavaşcan, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin komşuluk ile sınırlı kalmadığını, iki ülke arasında akrabalık ve tarihten gelen kültürel bağlar olduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki tampon bölgede bayram için gelenlerin güvenliği ise Türk asker ve polisinin yanı sıra Suriye polislerince sağlandı. Tampon bölgede bekleyen ve gruplar halinde bilgi işlem merkezine alınan Suriye vatandaşları, sınırı biran önce geçmek için zaman zaman izdihama yol açtı. Küçük çocukların ezilme tehlikesi geçirdiği ve tartışmaların yaşandığı bölgede bazı Türk polislerin Suriyeli'lere arapça uyarıda bulunması dikkat çekti.

Bayramlaşmak için idari izinli olarak iki günlüğüne Türkiye'ye gelen Suriyeli'lerin, tampon bölgeden gümrük sahasına koşarak gelmeleri dikkat çekerken, bu kişilerin beraberlerinde halı, çay, şeker gibi hediyeler getirdiği görüldü.
internet haber