40 milyar dolarlık adam
22 Aralık 2007 Cumartesi 15:31
Rusya'da kıran kırana bir savaş yaşanırken, bu iddia ülkeyi sarstı.

Rusya'da başkanlık seçimleri yaklaştıkça iktidar savaşı ve milyar dolarlık dev işletmelerin kontrolünü ele geçirme mücadelesi iyice şiddetlendi.

Kremlin'deki liberal ve tutucu gruplar arasında giderek artan çekişme son haftalarda kamuoyuna da yansımaya başladı. Moskova'da Rusça yayımlanan New Times dergisi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in rakip gruplar arasındaki çekişmenin şiddetlenmesi nedeniyle iktidardan ayrılma planını değiştirmek zorunda kaldığını ve görev süresinin dolacağı mart ayından sonra istemeyerek başbakanlık koltuğuna oturacağını yazdı.

Dergi ayrıca, Putin'in büyük bir servetin sahibi olduğunu ve aslında iş dünyasına atılmak istediği iddiasını ortaya attı.

New Times, Putin'in dünyanın en büyük doğal gaz şirketi olan Gazprom'un hisselerinden yüzde 4.5'ine, petrol ve gaz şirketi Surgutneftgaz'ın yüzde 37'sine,petrol şirketi Gunvor'un da yüzde 50 hissesine yakın dostları aracılığıyla dolaylı olarak sahip olduğunu ve servetinin 40 milyar dolara yaklaştığını öne sürdü.

Avrupa'nın en zengini

New Times, milyarlarca dolarlık hissenin Rusya liderin eline nasıl geçtiğine ise açıklık getiremedi. Putin'in gizli serveti bulunduğunu ilk ortaya atan siyaset bilimci Stanislav Belkovskiy, geçen hafta Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Putin'in Avrupa'nın en zengin adamı olduğunu iddia etmişti. Ancak Belkovskiy de, Putin'in 40 milyar dolarlık gizli servete nasıl sahip olabildiğine açıklık getiremedi ve iddialarını kanıtlayamadı.

New Times, Kremlin'deki liberal ve tutucu grupların aralarındaki çekişmede hakem olarak sadece Putin'e güvendiğini, Rusya liderinin üzerindeki baskı nedeniyle görev süresinin dolacağı mart ayından sonra başbakanlık koltuğuna oturmayı zoraki olarak kabul ettiğini öne sürdü. Geçen ay da kamuoyunda az tanınan bir işadamı olan Oleg Şvartsman, Kremlin adına milyarlarca dolarlık gizli fonu yönettiğini iddia etmişti.
internet haber