İki Kürt Liderin Operasyon Çelişkisi
Kuzey Irak'ın iki Kürt Lideri Talabani ve Barzani biraraya gelip Türkiye'nin operasyonlarını değerlendirdi. Çıkışta ikisi birbirinden farklı konuştu.

Süleymaniye'nin Dukon kasabasında biraraya gelen ve sınırötesi hareketla ilgili değerlendirmelerde bulunan Talabani ve Barzani birbirinden farklı bir yaklaşım sergiledi.

Düzenlediklerini ortak basın toplantısında konuşan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani meseleyi büyütmek istemediklerini söylerken; Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Başkanı Mesud Barzani, çok sayıda vatandaşlarının öldüğünü iddia ederek operasyonları kınadı.

Irak Cumhurbaşkanı Talabani ile Kuzey Iraklı Kürt lider Barzani, sınırötesi operasyonlara karşı tavır belirlemek üzere Süleymaniye'ye bağlı Dukan kasabasında bir araya geldi.

Talabani sorular üzerine “Terör örgütüne karşı Türkiye'nin kendisini savunmasına hak veriyoruz. Biz Türkiye'nin hassasiyetlerini de biliyoruz. Sessiz kalmıyoruz ancak savaş ilan edecek değiliz” dedi.

Talabani, sınır ötesi operasyonlar öncesi herhangi bir anlaşma yapılıp yapılmadığı konusundaki soruya da bir anlaşmanın sözkonusu olmadığını savundu. Talabani, Türkiye'ye nota verdiklerini ancak olayı büyütmek istemediklerini söyledi. “Türkiye'den dostluk elini uzatmasını istiyoruz” diyen Talabani, sorunun çözümünün orta yolun bulunarak sağlanmasını istedi.

Barzani ise , sınır ötesine yapılan hava harekatıyla ilgili olarak, “Bu konu kabul edilemez. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Sivil yerleşim yerleri de bombalandı. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu saldırıların durdurulması için görüşmelerimiz sürüyor.” şeklinde konuştu. Barzani ABD'nin de Türkiye'nin Irak köylerini bombalamasına karşı olduğunu öne sürdü.

Toplantıya katılan Irak Devlet Başkan Yardımcısı Haşimi de Türkiye'nin operasyonlarını kınadıklarını söyledi. Haşimi ”

Toplantının gündeminde Türkiye'nin operasyonlarının yanısıra Irak Petrol Yasası ve Kerkük'ün nihai statüsünün de yer aldığı belirtiliyor.

aktif haber