Çinli hackerların ABD Ticaret Bakanlığının bilgisayarlarının kodlarını kırdığı ve kullanıcı bilgilerini sızdırdığı ortaya çıktı.ABD Ticaret Bakanlığına bağlı güvenlik şubesi, bakanlık bilgisayarlarına sızıldığını, kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiğini belirledi. Yapılan incelemede bilişim korsanlarının Çinden kaynaklandığı tespit edildi. Saldırının rootkit adı verilen karmaşık bir Truva Atı tipi kullanılarak yapıldığı belirlendi. Rootkit saldırıları, son 1 yılda hackerlar arasında hızla popülerleşen bir Truva tipi. Rootkitler kolaylıkla işletim sistemine gömülebiliyor ve antivirüs yazılımları tarafından saptanamıyor.ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü Richard Mills, Çinli hackerların tüm güvenlik engellerini aşmayı başardığını, ancak ne kadar bilginin ele geçirildiğine dair araştırmanın sürdüğünü ifade etti. Saldırının anlaşılması üzerine ABDli yetkililer yüzlerce bilgisayarın internet bağlantısını kesti.

BİLİŞİMDE ÇİN-ABD ARASINDA SOĞUK SAVAŞ

Ticaret Bakanlığına yapılan saldırı Çinli bilişim korsanlarının ABD devletine ait bilgisayarlara düzenlediği ilk saldırı değil, daha önce de Temmuz ayında yine Çinli hackerlar ABD Dışişleri Bakanlığı bilgisayarlarına sızmıştı. Şimdiye dek gerçekleşen en büyük saldırı 2000 yılında Çinli hackerların ABDnin devlete bağlı en önemli bilimsel kurumu olan Los Alamos National Laboratory ye düzenlenmiş, önemli bilgilerin çalındığı ortaya çıkmıştı.

DİNLEME CİHAZI ŞÜPHESİ

Son aylarda Çinli bilişim korsanlarının saldırılarındaki artış, ABDde kuşkuyla karşılanıyor. Örneğin, ABD Dışişleri Bakanlığı artık Çinli üretici Lenovodan bilgisayar satın almayacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Çinli üreticinin bilgisayarların içine dinleme cihazı koyacağından şüpheleniyordu. Çinli Lenovo önceki yıl, IBM in bireysel bilgisayar bölümünü satın alarak dünyanın üçüncü büyük bilgisayar üreticisi olmuştu.