İçişleri Bakanı Atalay, son günlerdeki otomobil yakma olaylarında, başta İstanbul olmak üzere 7 ayrı ildeki kundaklamalarda elde ettikleri bulguları tek tek açıkladı.


Atalay, AA'ya yaptığı açıklamada, olayların başladığı 8 Aralıktan itibaren, ''tüm boyutlarıyla hassasiyetle takip edildiğini, değerlendirildiğini; faillerin yakalanması ve olayların tekerrür etmemesi için gerekli tedbirlerin alındığını'' söyledi.

''Başta İstanbul olmak üzere 7 ayrı ildeki 53 ayrı olayda 95 araç zarar görmüştür'' diyen Atalay, şu ana kadar olaylarla ilgili olarak 56 kişinin yakalandığını, bunlardan 30'unun tutuklandığını ifade etti

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, son günlerdeki otomobil yakma olaylarında, kundaklamaların bir kısmının bölücü terör örgütü yandaşlarınca gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini belirterek, ''Terör örgütü farklı sebeplerle meydana gelen kundaklamaları da sahiplenme ve kitleleri yönlendirme gayreti içindedir'' dedi.

Atalay, AA'ya yaptığı açıklamada, ülke genelinde gerçekleştirilen otomobil yakma olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son günlerde başta İstanbul olmak üzere bazı illerde vatandaşların araçlarının park halindeyken evlerinin önünde yakıldığını ifade eden Atalay, bazı resmi araçlara da bu şekilde zarar verildiğini söyledi. Bu olayları kınayıp, lanetleyen Atalay, olayları önlemek için her türlü tedbiri aldıklarını belirtti.

Başta İstanbul olmak üzere 7 ayrı ildeki 53 olayda 95 araca zarar verildiğini bildiren Atalay, olayların başladığı 8 Aralık'tan bu yana ilgili birimlere personel ve araç takviyesi yapıldığını kaydetti. Bütün olayların hassasiyetle takip edildiğini ve değerlendirildiğini dile getiren Atalay, hem faillerin yakalanması, hem de olayların tekerrür etmemesi için tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Atalay, bu kapsamda hava destekli takip ve kontrollerin artırıldığını, özel güvenlik teşkilatı bulunan yerlere gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını, benzin istasyonlarındaki denetimlerin artırıldığını, olayları gerçekleştirmesi muhtemel şahıslar üzerinde ve risk taşıyan bölgelerde denetimlere ağırlık verildiğini bildirdi.

-İSTİHBARİ VE OPERASYONEL ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR-

Önlemlerin yanında istihbari ve operasyonel çalışmaların da yoğun bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Atalay, ''Güvenlik birimlerimiz her tedbiri almaktadır. Resmi ve sivil güvenlik personelimiz her yerde denetimlerini artırmıştır. Bu tedbirler çerçevesinde şu ana kadar olaylara karıştığı tespit edilen, araba yakma, kundaklama olaylarının faillerinin büyük bir kısmı yakalanmıştır'' diye konuştu.

Atalay, şunları kaydetti: ''Olaylarla ilgili olarak yapılan ilk tespit ve elde edilen bulgulara ve yakalanan şahısların ifadelerine göre kundaklamaların bir kısmının bölücü terör örgütü yandaşlarınca gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Fakat bunların tamamı değil. Farklı sebeplerle de kundaklamalar olmaktadır. Ama terör örgütü farklı sebeplerle meydana gelen kundaklamaları da sahiplenme ve kitleleri yönlendirme gayreti içindedir.''

Vatandaşlara da seslenen Atalay, toplumun huzur ve güvenliği için canı pahasına görev yapan güvenlik güçlerinin, olayları bütün boyutlarıyla en ince noktasına kadar değerlendirdiğini ve halktan aldığı güçle tüm failleri kısa sürede yakalama çalışması ve çabası içerisinde olduğunu vurguladı. Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Tabi şuna inanıyoruz, kısa sürede bu üzücü olayları meydana getiren, kundaklamaları yapan şahısların hepsi tek tek yakalanacaktır. Bunlarla ilgili ipucları elimizdedir. Bütün tedbirler alınmıştır, alınmaktadır. Vatandaşlarımız endişe etmesinler.

Ama vatandaşlarımızdan ricamız herhangi bir şüpheli durum gördüklerinde gecikmeden güvenlik birimlerimize bildirsinler. Olayların üzerindeyiz, her boyutunu değerlendiriyoruz ve kısa süre içinde hem bu olayları meydana getirenler yakalanacak, hem de bu olayların meydana gelmesine izin verilmeyecektir.'' Beşir Atalay, ''Olayların birçoğunun faili yakalandı ve diğerleri üzerinde de bu yönde çalışmalar devam ediyor'' dedi.

-OLAYLARIN BİLANÇOSU-

İçişleri Bakanı Atalay'ın verdiği bilgilere göre, 8 Aralık 2007 tarihinden itibaren İstanbul'da 42 olayda 77 araç, Hakkari'de 4 olayda 5 araç, Adana'da 3 olayda 5 araç, İzmir'de 1 olayda 1 araç, Antalya'da 1 olayda 1 araç, Mersin'de 1 olayda 4 araç, Gaziantep'te 1 olayda 2 araç olmak üzere toplam 53 ayrı olayda 95 araç yanıcı madde dökülerek ya da molotof kokteyli atılarak çeşitli oranlarda yakıldı.

Olaylara karşı alınan tedbirler kapsamında İstanbul'da yakalanan 15 kişiden adliyeye sevk edilen 3'ü tutuklandı, diğer şahıslarla ilgili tahkikat devam ediyor. İzmir'de eylem hazırlığında olan 24 kişi, hazırladıkları çok sayıda molotof kokteyli ile eylemi gerçekleştirmeden yakalandı.

Bu kişilerden 14'ü tutuklandı. Mersin'de eylem hazırlığındaki 12 kişi 2 ayrı operasyonla molotof kokteylleriyle yakalanarak tutuklandı. Adana'da yakalanan 3 şahısla ilgili tahkikat sürüyor. Gaziantep'te 1 kişi yakalandı, bu kişinin uyuşturucu müptelası ve ciddi psikolojik rahatsızlığının olduğu ve cezaevinden yeni tahliye edildiği belirlendi.

Antalya'nın Alanya ilçesine yakalanan 1 kişi tutuklandı. Ayrıca İstanbul'da olaylara karıştığı tespit edilen 7 kişi başta olmak üzere ülke genelinde olaylara karışan şahısların yakalanmalarına yönelik istihbari ve operasyonel çalışmalar yoğun bir şekilde devam ettiriliyor. Olayları önlemeye yönelik tedbirler kapsamında yakalananların sayısı 56'yı, tutuklananların sayısı da 30'u buldu.

Kaynak: AA