hürriyet.com

Van'ı kana bulayacaklardı

4 Ocak 2008
Sebahatin YILMAZ / VAN, (DHA)

VAN'da Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen başarılı operasyonda, bir minibüste yaklaşık 50 kilo patlayıcı madde ele geçirildi. Diyarbakır'ı kana bulayan teröristler, aynı eylemlerini Van'da da gerçekleştirmelerine fırsat verilmedi.


Diyarbakır'da ki patlamadan sonra Van'da geniş güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkaran Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gece saat 03.30 sıralarında İpekyolu Caddesi'nde seyir halinde bulunan bir minibüsü şüphe üzerine takibe alarak durdurmak istedi. Minibüs polisin "Dur" ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştı. Uzun süren takip sonucu minibüs Van Kalesi cıvarında terkedilmiş halde bulundu.


Çevrede sıkı güvenlik önlemleri alan polis, bomba yüklü olduğu tahmin ettiği araca jammer araçla yaklaştı. Ardından da bomba uzman ekipleri tarafından minibüste aramada yaptı. Aramada, minibüsün içerisinde 50 kilogram patlayıcı madde ile çok sayıda el bombası ve el yapımı mayın ele geçirildi. Bomba imha uzman ekiplerinin patlayıcıları etkisiz hale getirdikten sonra minibüs, Emniyet Müdürlüğü bahçesine götürülerek daha geniş çaplı incelemeleden geçirildi. Patlayıcılar ile ilgili olarak polis geniş çaplı operasyon başlattı.


Bu arada Diyarbakır'daki patlamanın ardından Van'da Emniyet Müdürlüğü ekipleri kamu kurum ve kuruluşlarının önünde park eden araçları tek tek kaydetti. Özellikle minibüsleri şeh merkezinin giriş ve çıkışlarında durdurarak en yakın karakola götürüp kapsamlı aramalrdan geçirildikten sonra gitmelerine izin verdi.