Aselsan Mühendisinin Babası Konuştu
ASELSAN mühendisi Başbilen, aracında ölü bulunmuştu. 10 bilirkişiden sadece üçü 'intihar' derken, mühendisin babasının ilk kez verdiği bilgiler olayı iyice derinleştirdi.

ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen, 7 Ağustos 2006 tarihinde Ankara Pursaklar-Ayancık yolu üzerinde aracının içinde ölü bulunmuştu. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda görevli 10 bilirkişinin üçü olayı intihar olarak nitelendirdi. Oğlunun öldürüldüğünü söyleyen baba Vehbi Başbilen ile hac dönüşünde Tempo Dergisi konuştu.

TEMPO: Oğlunuzun intihar etmediğinden nasıl bu kadar eminsiniz?
Vehbi Başbilen: Çünkü oğlumu tanıyorum. Bu, kesinlikle bir cinayettir. Daha iki ay önce düğününü yaptım. Annesiyle son konuşmasında evine aldığı halıdan söz etmiş. İntihar edecek kişinin eli kolu bir işe varmaz. Yaşama tutkuyla bağlı bir çocuktu.

T: Sizinle ilişkileri nasıldı?
V.B.: Evlenene kadar bizimle yaşadı. İlişkilerimiz çok iyiydi. Çok çalışkandı, düzenli bir hayatı vardı. Akşam yemeğinde bile bilgisayarının karşısında olur, çalışmasına devam ederdi. İşinde bazı bilgilerin gizli olduğunu biliyorduk. İşiyle ilgili çok fazla ayrıntı paylaşmazdı, ama odasına rahat girip çıkardık. Eve biraz geç gelecek olsa mutlaka haber verirdi.

T: Gelininiz, oğlunuzun psikolojisinin bozuk olduğunu ve bu nedenle intihar ettiğini söylemiş.
V.B.: Eşi, 'depresyondaydı' diyor. Ama bu depresyonun sebeplerini de açıklayamadı.

T: Oğlunuzun aracı bulununca sizi olay yerine çağırmışlar. Oradaki gözlemleriniz neydi?
V.B.: Haber geldiğinde neyle karşılaşacağımı tahmin ediyordum. Olay yerine savcı ile gittik. Savcı, çocuğumun aracın içinde olduğunu ama kapılarının kilitli olduğunu, yedek anahtarın olup olmadığını sordu. Yedek anahtar yoktu. Kapıları, camı kırarak açtılar. Bileği ve boynu 2 cm kesilmişti. Fakat hiçbir yere kan sıçramamıştı. Hadi intihar etti diyelim; benim oğlum silah uzmanı. Alnına dayayıp tek seferde kendini öldürebilirdi. Neden hem bileğini hem de boğazını kesip böyle acı veren bir ölümü seçsin ki?

T: Borcu olduğu için intihar ettiği de ileri sürüldü.
V.B.: Oğlumun bankada dünya kadar altını, arabası, iyi bir işi ve maaşı var. Bu imkânsız.

T: İnançlı biri miydi?
V.B.: Oruç tutardı. Cuma namazlarını kaçırmazdı. Bu nedenden dolayı bile intihar etmez.

T: Oğlunuzu kim öldürdü sizce?
V.B.: Bunu bilmiyorum. Ben de devlete soruyorum. Çocuğumu kim, niye öldürdü?

T: Davaya ilişkin sizin bundan sonraki tutumunuz nasıl olacak?
V.B.: Eğer soruşturma genişletilmez ve bu noktada sonlanırsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceğiz. Bizim talebimiz bunun bir cinayet soruşturması olarak görülmesi. O öldürüldü. Mezarının başına Türk bayrağı koydum. O, bu vatan için şehit düştü. Bana, 'oğlunuz öldürüldü' desinler yeter. O öldürüldü, hem de öldürülmeden önce başka yerde sorgulandı.

T: Sorgulandı mı?
V.B.: Rahmetli, sürekli benim rüyama girip bunu söylüyor. Ben Hac'dan yeni döndüm, orada sürekli bu gerçeklerin açığa çıkması için dua ettim.

İLGİLİ HABER

İşte yanıt arayan sorular...
Güven, ölümlerin ardında soru işareti kalmaması için, savcılığın özel bir soruşturma yürütmesi gerektiğini belirterek, “Hüseyin Başbilen'in ölümünün üzerindeki soru işaretlerin kalkması için başta öldüğü günden itibaren altı aylık telefon kayıtlarıyla, bilgisayarındaki belgelerin incelenmesi gerekir. Ailesinin avukatı olarak bu davayı sonuna kadar götüreceğiz'' dedi.
Başbilen ailesi şu üç sorunun yanıtını arıyor.
1- Hüseyin Başbilen'in intihar ettiği otomobilden iki paket sigara çıktı. Yapılan parmak izi araştırmasında, paketlerin üzerinden Başbilen'in dışında birisinin daha parmak izi bulundu. Bu kişi hiç tespit edilemedi.
2- Brifing vermeye giden Hüseyin Başbilen'in çantasında, üzerinde çalıştığı projeyle ilgili sunum bulunamadı.
3- Başbilen'in vücudunda onca bıçak izi olmasına karşın, neden ellerinde hiç kan izi yok?


aktif haber