Devlet Bala Sınavında Kırık Not Aldı

Kurban Bayramı'nın ilk günü 5.7'lik depremle sarsılan Balalılar, başkent Ankara'ya sadece 45 dakika uzaktalar ama soğuktan titriyorlar.Sıfırın altında 10 dereceye kadar düşen soğukta çadırlarda kalan birçok depremzede, konteyner talepleri yerine getirilmeyince tahtadan barakalar yapmaya başladı.
Başkentin Bala ilçesinde hayatı altüst etmeye 'orta dereceli' bir deprem yetti. 'Ankara'da deprem olmaz' inancına rağmen, Bala, iki yıldır orta şiddetli depremlerle sarsılıyor. En son 2005 yılında 5.2'lik depremle sarsılan Bala, 20 Aralık 2007'de 5.7'lik, 27 Aralık'ta da 5.5'lik depremler yaşadı.
Bayındırlık Bakanlığı 2 bin 293 binada hasar tespit etti, 658'ine 'oturulamaz' raporu verildi. Bala, yüzlerce artçı sarsıntıyla sallanmaya devam ederken evleri hasarlı yaklaşık 3 bin aileden bir kısmı yakınlarının yanına, bir kısmı çadıra yerleşti.

Kızılay ise 27 Aralık'tan bu yana Bala'nın belde ve köylerine 650 Hollanda tipi soğuk iklim çadırı, 1150 battaniye, 680 katalitik soba, 120 yatak, 120 adet katlanır somya yolladı. Depremden en çok zarar gören Afşar beldesinde belediye için konteyner ofis ve portatif cami kurdu. Beldede 623 çadırda barınan depremzedelerse dondurucu soğuktan bezince tahtadan barakalar yapmaya başladı.
Afşar beldesine gönderilen 19 konteynerin depremzedelere barınmaları için henüz verilmemesi tepkiye neden oldu.
42 yaşındaki dört çocuk annesi Özgür Küçük, "Dondurucu soğukta geceleri nasıl geçirdiğimizi bir Allah bir de biz biliyoruz" dedi. Küçük, devletin kendilerine sahip çıkmasını istedi: "Devletimizden bugüne kadar gıda, giyecek gibi yardımlar istemedik ve beklemedik. Tek isteğimiz barınacak tek odalı da olsa sıcak bir konteyner."

Çocuklar hastalanmaya başladı
Çadırdan derme çatma barakaya taşınanlardan biri de Erol Çayan: "Dokuz kişi çadırda yaşayamadık. İş başa düştü, kendimize baraka yaptık. Çadırlar yazlık ve içerisinde soba yakamıyoruz. Elektrik ocakları ısıtmıyor. Çocuklar hastalandı. Söz verilen konteynerleri beklerken donup ölmektense kendi başımızın çaresine bakıyoruz."
70 yaşındaki Seride Duran'ın ailesi de traktör römorkunu kapatıp barınak yapmış: "15 kişi iki çadırdaydık, çocuklar üşüyüp hasta olunca traktör römorkunun üzerini sacla kapatarak orada kalmaya başladık. Çadırlarda gündüzleri zor da olsa yaşıyoruz. Ancak geceleri soğuktan uyunmuyor. Çocuklarımız donmasın diye soba kurarak römorkta yatırmaya başladık. Devletimizin bu çaresizliğimizi görmesini istiyoruz."
Depremzedeler soğuğun yanı sıra askıya çıkarılan hasar tespit raporlarından da şikâyetçi. Onlarca depremzede ağır hasarlı binalara orta ve hafif hasar raporu verildiğini iddia ederek itiraz edeceklerini söyledi.
Bayındırlık Bakanlığı, evleri ağır hasarlı ve oturulamaz duruma gelenler için ev yapacağını açıklamıştı. Tek katlı evler maliyet fiyatı üzerinden, iki yılı ödemesiz, 20 yıllık vadeyle hak sahiplerine verilecek. Bala'nın Sırapınar Köyü'nde 2005 yılında yaşanan depremde evleri ağır hasar gören vatandaşlar da 'son deprem sayesinde' 2008 yılı sonunda kalıcı konutlara kavuşacak.

Konteynerler Deniz Feneri'nden
27 Aralık'taki depremin ardından Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali ve diğer üst düzey yöneticiler bölgeye gitmiş, bölgeye iki de psikolog gönderilmişti.
Kızılay Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da bölgeye giderek hasar ve ihtiyaç tespit çalışmalarına katılmıştı. Deniz Feneri Derneği ise Bala'nın üç köyüne toplam 42 konteyner kurdu. Prefabriklere, yakındaki evlerden elektrik çekildi. Dernek Afşar beldesinde vatandaşlara giyecek yardımında da bulundu.
Muhalefet partileri, Bala'daki gelişmelerden memnun değil CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş "Bölgeye hasarlı olduğu bildirilen evlerin onda biri kadar konteyner gönderilmemiş" dedi. Ateş, yardımların 'Deniz Feneri' gibi iktidara yakın kuruluşlarca yaptırılıyor olmasını' da eleştirdi.
MHP Ankara milletvekili Tuğrul Türkeş "Bolu ve Adapazarı depremlerindeki prefabriklerin bölgeye acilen kaydırılması gerekiyor" derken DSP'li Emrehan Halıcı, "Vatandaş kendi imkânlarıyla zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor. Ankara'ya bu kadar yakın bir noktaya yardım gidememesine de isyan ediyor" dedi.

Valiye göre yardım sorunu yok, şikâyetler psikolojik
Ankara Valisi Kemal Önal'a göre Balalıların isyanı psikolojik:
"Kış şartlarında çadır ve konteynerde yaşamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ancak vatandaşlar işin doğası gereği bundan olumsuz etkileniyor. Öncelikle depremde yıkılan binaların tamamının boş binalar olduğunu söylemek isterim. Evleri ağır ve orta hasarlı olanların büyük bir bölümü ya evi depremden hiç etkilenmeyen komşularının yanına ya da Ankara'daki eşinin dostunun ve akrabalarının yanına taşındı. Tabii ki vatandaşlarımızın büyük bir bölümü Bala ve ilçelerinde kaldı. Evinde fazla hasar olmayan vatandaşlarımız da 'Ya yine deprem olursa' korkusuyla çadır ve konteynerlere yöneliyor. Bala'ya gittiğimde bazı evlerin çok ama çok az hasarlı olmasına karşın vatandaşların çadır ve konteyner talepleri ile karşılaştık. Bunu da anlayabiliyoruz. İsteyenlere katalitik soba ve tüp de veriliyor. Tüpler her iki günde bir yenileniyor. Bunlar için herhangi bir ödenek sorunumuz da yok. Yaptıklarımız ortada. Vatandaşlarımızın eğer varsa eleştirilerini de içinde bulundukları psikolojiye veriyorum."
Sık sık Bala'ya giderek vatandaşla görüşen, dün de muhtarlarla bir araya gelen AKP Ankara miletvekili Faruk Koca'ya göre 'Bala'da yaşanan panik olaydan daha büyük'. Koca, "Pek çok oturulabilir ev var. Ancak vatandaş korkusundan eve giremiyor. Evinin sıvası dökülmüş, evim yıkıldı diye veryansın ediyor. Sorun o kadar büyük değil. İnşaat sezonu başlar başlamaz kalıcı konutlara başlayacağız. Bu yılın sonunda vatandaşın kalıcı konutlarına gireceğini umut ediyorum" dedi.

aktif haber