İspanya'nın en yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un laikliğe karşı İspanya'ya savaş açtığını iddia etti.

El Pais'in bugün birinci sayfasından verilen yorum haberde, geçen pazar günü Madrid'de yapılan "Hıristiyan aile değerlerini savunma" gösteriye Papa 16. Benediktus'un da video konferansla katılmasının sadece gösteriyi düzenleyen İspanyol piskoposlara destek niteliği taşımadığı, aynı zamanda İspanya'da laikliğe karşı savaş anlamına da geldiği ileri sürüldü.

Papa 16. Benediktus'un Avrupa'nın güneyinde Katolik dindarların çoğunlukta olduğu İtalya, İspanya ve Fransa'da Katolik Kilisesi'nin etkisini tekrar artırmak için çalıştığını savunan El Pais, buna en büyük desteği verenlerden birinin, Papa ile doğrudan görüşme imkanı bulunan Madrid Başpiskoposu olduğunu yazdı.

Yorumda, 2005 ocak ayında bir grup İspanyol kardinalin Vatikan'a giderek, ölüm döşeğinde olan Papa 2. Jean Paul'ü ziyaret ettiği hatırlatılarak, gerçekte bu görüşme sırasında Vatikan yetkililerinin "Zapatero ne yapıyor?" sorusunu yönelttikleri, çünkü eşcinseller arasında evlilik, boşanmanın kolaylaştırılması gibi, kilisenin tamamen karşı olduğu reformlar yapan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun siyasetinin başta İtalya olmak üzere diğer Katolik ülkelere yayılmasından korkulduğu ifade edildi.

Madrid'deki gösteri sırasında sosyalist Zapatero hükümetinin sosyal reformlarını eleştiren İspanyol piskoposlar, laikliği "felaket" olarak nitelemişti.

İspanyol hükümeti ise Katolik Kilisesi'nin tavrına sert şekilde karşı çıkarak, "Özgürlüklerin olduğu bir rejimde din yasa koyamaz. Eğer siyaset yapmak istiyorlarsa seçimlere katılsınlar" açıklamasında bulunmuştu.
hurrıyet