ABD'lilere Göre Gül Neden Geliyor?

Cumhurbaşkanı Gül'ün ABD ziyareti Amerikan medyasında da hayli geniş yer buldu. ABD'nin önde gelen gazeteleri Gül'ün gelişini çok ilginç biçimde açıkladılar.Cumhurbaşkanı Gül'ün ABD ziyareti, Amerikan basınında bazı soru işaretlerine yol açtı. Washington Post'un önemli bir yazarı Hürriyet'i arayıp, "ziyaret nedenini" sordu. Bir uzman ise "Erdoğan'dan geri kalmamak için geliyor" diye yorumda bulundu.

CUMHURBAŞKANI
Abdullah Gül'ün, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ikili ilişkilerde "köşe taşı" sayılabilecek gezisinden iki ay sonra neden Washington'u ziyaret ettiği, Amerikalı "önemli" bir köşe yazarının da kafasına takıldı.

Washington Post gazetesinin bu önemli köşe yazarı, Hürriyet'e, "Ben araştırdım cevabını bulamadım. Abdullah Gül neden Washington'a geliyor?" diye sordu. "Beyaz Saray'da fast food" tartışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Gül'ün neden Washington'u ziyaret ettiğine uzmanlar da cevap veremiyor. Konuyla yakından ilgili bir uzman, "Tabii ki Erdoğan'dan geride kalmamak için" yorumunda bulundu.

Türk Büyükelçilik yetkilileri, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Başkan George W. Bush'u, Türkiye'nin Ortadoğu ve Pakistan ile ilgili tecrübelerinden yararlandıracağını ve bir anlamda da "Erdoğan gezisinin devamı" niteliğinde olacağını ifade ettiler. Bu yetkililer, Beyaz Saray'ın özellikle, Gül'ün Pakistan ile ilgili gözlemlerine önem vereceğini belirttiler. Bush, Gül ile görüşmesinin hemen ardından Ortadoğu gezisine çıkıyor.

Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, "Gül'ün ziyareti çok önemli. İki lider aklındaki konuları konuşacak" demişti. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack da, "Türkiye iyi bir dost ve müttefik. Abdullah Gül ve Condoleezza Rice ikili ilişkilerimiz çeşitli açıları hakkında konuşacaklar" diye konuşmuştu.

Gül, yarın kahvaltıda Rice ile bir araya geldikten sonra, sırasıyla Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Başkan Bush ile görüşecek ve öğle yemeği yenilecek.

Cumhurbaşkanı Gül, çarşamba günü, Washington Post Yayın Kurulu ile bir araya gelecek, Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşecek.
aktif haber