İran, PKK'ya karşı bu duvarı örüyor


İran'ın PKK'ya karşı sınırda örmeye başladığı duvarın temelini attı. Dört kilometre uzunluğundaki ve beş metre yüksekliğinde olacağı belirtilen duvarın kolonları da dikildi...İran'ın PKK'ya karşı yapmaya başladığı duvar, Hacı Umran sınır kapısında başlıyor. Kuzey Iraklı Kürt yetkililer ise İran'ın inşa edeceği duvara karşı çıkıyor. Duvar İsrail'in Filistin'de yaptığı duvara benziyor. Hacı Umran sınır kapısından başlayarak inşa edilmeye başlanan duvarı görüntülemeye başlıyoruz. Hacı Umran sınır kapısının hemen üstünde bulunan peşmergelere ait bir binanın arkasından temelleri atılmış, kolon direkleri dikilmiş duvarı görülüyor.


ARKADA HUMEYNİ FOTOĞRAFI

Duvar sınır kapısının hemen üstünden, Mesud Barzani'ye ait bir fotoğrafın olduğu anıtın arkasından başlıyor. Duvarın hemen arkasında ise Humeyni'ye ve dini lider Hamaney'e ait bir fotoğraf görülüyor. İranlı askerler ise nöbetçi kulübelerinden bizi izliyor. Bir süre sonra nöbetçi kulübelerinde bir hareketlilik oluyor. Yanımızda bulunan Kürt askerler ise telaşlanarak oradan ayrılmamızı istiyor. Bunun üzerine biz de duvarı görüntülemeye son veriyoruz. Yoğun sis nedeniyle duvarın karşı tepelerdeki durumunu görüntüleyemiyoruz. Bölgede bulunan Kürt askeri yetkililere göre, İran duvarın inşaatına yoğun kar yağışı ve soğuk yüzünden ara vermiş.


YÜKSEKLİĞİ 5 METRE OLACAK
İran tarafından yapılan duvarın ilk bölümünün 4 km. uzunluğunda ve beş metre yüksekliğinde olacağı öğrenildi. Duvarın temellerinin ve kolon demirlerinin dikilmesinden sonra bu direkler arasında hazır beton kalıplar yerleştirilecek. Bu arada İran'ın Kuzey Irak'taki tek sınır kapısı olan Hacı Umran'ın hemen üstündeki tepelerde İran karakolları bulunuyor. Kale görünümündeki bu karakollarda İranlı askerler 24 saat boyunca PKK'lılara ve kaçakçılara karşı nöbet tutuyor. Biz de bulunduğumuz anda tepelerden ağır makineli tüfeklerle ateş edildiğini duyduk. Yanımızda bulunan Kürt askerler atışların kaçakçılara yönelik olabileceğini söylüyor. Bu arada duvarın 200 metrelik bölümünün Irak tarafında yapıldığını ve bölgenin insansızlaştırılmaya çalışıldığını savunan Kürt yetkililer duvara tepkili.


(Sabah)