Fadıl BİNZET/ADIYAMAN (DHA)

ADIYAMAN’da, iki tekstil fabrikası yandı. İtfaiye tarafından güçlükle söndürülen yangında fabrikalar kullanılmaz hale geldi.


Adıyaman’ın Özelevler Mahallesi Düdere Mevkii’nde bulunan Emisan Tekstil Fabrikası’nda saat 16.00 sıralarında belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Kısa sürede bütün fabrikayı kaplayan alevler, rüzgarın da etkisiyle bitişikte bulunan Kılıç Tekstil Fabrikası’na da sıçradı. Fabrikalardaki yangına müdahale eden Adıyaman Belediyesi itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması üzerine, Sanko Tekstil, TPAO ve Orman İşletme Müdürlüğü araçları da destek verdi. Fabrikaların duvarlarını iş makineleriyle kırıp, müdahale eden ekipler yaklaşık iki saat süren çalışmalardın sonra yangını kontrol altına alabildi.

Adıyaman Valisi Halil Işık ile Belediye Başkanı Necip Büyükarslan olay yerinde incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Büyükarslan, yangının çıkış nedeninin belirlenmesine çalışıldığını belirterek, “Yangının neden çıktığını bilmiyoruz ama içerdeki battaniye ve boyahanede bulunan elyafların yanmasıyla hızlı bir şekilde büyüdü. Fabrikalar kullanılamaz hale geldi. Hasar tespiti ve yangının neden çıktığı araştırılıyor. Zararın ne kadar olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Yangında dumandan etkilenen ve adı belirlenemeyen bir kişi ise 82. Yıl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yangınla ilgili soruşturma sürüyor.