+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

ÖSS'ye bu yıL girecekLere müjde

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  ÖSS'ye bu yıL girecekLere müjde Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını ZümRüT Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  5.899
  Tecrübe Puanı
  1701924

  new ÖSS'ye bu yıL girecekLere müjde  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 4 yıla çıkarılan ortaöğretimde bazı lise türleri dışında bu yıl mezun verilemeyecek olması nedeniyle ÖSS'ye girecek aday sayısında 400-500 bin azalma beklediklerini belirterek, ''Bu nedenle bu yıl taban puanlarında bir miktar farklılıklar olabilir'' dedi.

  Yarımağan, 2008-ÖSS'ye yaklaşık 1 milyon 200 bin adayın katılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

  Ortaöğretimin 4 yıla çıkması nedeniyle bazı lise türleri dışında bu yıl mezun verilemeyeceğini anımsatan Yarımağan, bu nedenle bu yıl ÖSS'ye girecek aday sayısında 400-500 bin civarında azalma beklediklerini kaydetti. Başvuru sayısının azalmasının sınava bu yıl girecek adayların üniversiteyi kazanma şansını artırıp artırmayacağı sorusuna Yarımağan, şu yanıtı verdi:

  ''Tabii artırır. Geçen yılki kontenjanlar Açıköğretim hariç 430 bin civarındaydı. Bu yıl bu sayının azalmayacağını, hatta bir miktar artacağını söyleyebiliriz. Sınava giren aday sayısı da daha az olacağı için, bu yıl başvuran adayların üniversiteye gitme şanslarının geçen yıla göre ve bundan sonraki yıllara göre daha yüksek olacaktır. Geçen seneye göre yüzde 25 daha şanslılar. Ancak bu sadece bu yıla mahsus bir durumdur.''

  Başvuru sayısının azalması nedeniyle taban puanlarında bir yükselme veya düşme olup olmayacağı sorusuna Yarımağan şu karşılığı verdi:

  ''Biz sıralama yaptığımıza göre puanlar da ortalamalara göre belirleniyor. Bu yıl sınava girecek kitle farklı olacağı için aslında bu yılın taban puanları geçen yıllardan bir miktar farklı olabilir. Bu yönde ayrıntılı bir çalışma yapmadığım için şimdiden artar ya da eksilir diye birşey söyleyemiyorum ama önemli olan sıralamadır. Puanın mutlak değerinden çok adayın başarı sırasıdır. Aday kitle içinde 10 bininci mi, 20 bininci mi o önemlidir, puan o kadar önemli değildir. Bu yıl puanlarda bir miktar farklılıklar olabilir.''

  ''SINAV ÜCRETİLERİ ARTMAYACAK''

  Yarımağan, ÖSS ve YDS ücretlerinde artış yapılmamasına ilişkin YÖK'e öneride bulunacaklarını bildirdi. Son birkaç yıldır çok fazla artış yapmadıklarını, geçen yıl tercihlerden ücret alma uygulamasına da son verdiklerini kaydeden Yarımağan, önerilerinin kabul edilmesi halinde bu yıl da geçen yılki fiyatların geçerli olacağını söyledi. Yarımağan, ''Bu fiyatlar YÖK Genel Kurulu'nda onaylanacak. Bizim önerimiz fiyatların yükselmemesi yönünde. Yani sadece ÖSS'ye girecek adaylar 40 YTL, ÖSS ile birlikte YDS'ye girecekler 50 YTL, sadece sınavsız geçişe başvuran adaylar da 10 YTL ödeyecek. Tercihler sırasında da ücret alınmayacak'' dedi.

  İşlemleri internet üzerinden gerçekleştirdiklerini anımsatan Yarımağan, bundan dolayı masraflarının azalması nedeniyle ücretleri artırmadıklarını söyledi.

  ÖSS'YE BAŞVURULAR GELECEK AY YAPILACAK

  2008'de yapılacak ÖSS takviminin de YÖK Genel Kurulu'nun onayından sonra kesinleşeceğini ifade eden Yarımağan, sınavın 15 Haziran 2008 Pazar günü yapılmasının planlandığını, başvuruların da şubat-mart aylarında alınacağını bildirdi. Yarımağan, başvuruların geçen yıl olduğu gibi internet üzerinden alınacağını belirtti.

  "BU YIL ADAYLAR STANDART UYGULAMALARLA KARŞILAŞACAK"

  ÖSS'ye bu yıl girecek adaylar ''standart'' uygulamalarla karşılaşacak. Bu yıldan itibaren adaylara dağıtılacak soru kitapçığının türleri, oturacakları sıralar ve bu sıraların aralarındaki mesafeler, salon başkanlarına bırakılmak yerine ÖSYM'nin merkezinden belirlenecek. Adaylar binaya da cep telefonu getiremeyecekler.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Anadolu Ajansı'na bu yıl uygulamaya başlayacakları ''Sınav Merkezi Otomasyonu Projesi''ni anlattı.Hazırlıklarına geçen yıl başlanan projenin uygulama aşamasına geldiğini ifade eden Yarımağan, projenin, sınav esnasındaki oturma düzenini ve hangi adaya hangi kitapçık türünün dağıtılacağını merkezden belirlemeyi, dolayısıyla hem kopya çekilmesini tamamen önlemeyi hem de adaylara kolaylık sağlamayı amaçladığını belirtti.

  ''KOLÇAKLI SANDALYE, ALÇAK SIRA KULLANMAYACAĞIZ''

  Bu çerçevede, ÖSYM'nin sınav yaptığı yaklaşık 200 bin sınav salonunun ve tüm okulların bilgilerinin elektronik ortama aktarıldığını kaydeden Yarımağan, şöyle konuştu:

  ''Biz bundan önce sınav yapılan salonların bilgilerine çok hakim değildik. Sadece kapasitelerini biliyorduk. Bu proje kapsamında sınav yapılan tüm salonların bilgilerini aldık. Şimdi o salondaki, o sınıftaki sıranın türünden tutun, yüksekliğine, birbirlerine olan mesafelerine, salonun boyutlarına kadar tüm bilgilere sahibiz. Yani sınıfta masa mı var, sıra mı var, sandalye mi var, sıranın üstünün yüzeyi iyi mi kötü mü, sıraların arasındaki mesafeler ne kadar, sınıfın büyüklüğü ne kadar, sınıfın perdesi var mı, okulda kaloriferi, jeneratörü var mı, okula ulaşım kolay mı zor mu bütün bu bilgilere elektronik ortamda sahibiz. Bu bilgilere sahip olduğumuz için de bir sınav için uygun olmayan salonları kullanmayacağız bu seneden itibaren. Eğer mecbur değilsek kolçaklı sandalyeleri bulunan veya adaylar için çok alçak olan ilkokul 1. sınıfların sıralarını kullanmayacağız. Yine mecbur değilsek, ulaşımı zor, gürültülü yerlerdeki sınav salonlarını kullanmayacağız.''Bu bilgilerin adayların oturma düzeni ve onlara dağıtılacak kitapçık türlerini belirlemede kullanılacağını belirten Yarımağan, böylece kopya çekmenin tamamen engellenmesini hedeflediklerini vurguladı.

  ''STANDART GETİRECEĞİZ''

  Yarımağan, şunları söyledi:
  ''Adayların oturma yerlerinin planlamasını ve soru kitapçıklarının dağıtımını da Ankara'dan yani merkezden yapacağız. Salon başkanlarına inisiyatif bırakmayacağız. Örneğin, 20 kişilik bir sınıfta 7 numaralı adayın nereye oturacağını ve o adaya hangi kitapçık türünün dağıtılacağını biz belirleyeceğiz. '1 numaralı aday şuraya, 2 numaralı aday buraya otursun, şu adaya A kitapçığı, bu adaya B kitapçığı verilsin' diyeceğiz. Eskiden salon başkanı adayı kendi isteğine göre oturtuyor, kitapçığı kendi isteğine göre dağıtıyordu. Bazıları bunu iyi planlayamadığı için yan yana ya da birbirlerine yakın oturan adaylara aynı kitapçık türü düşüyordu.

  Yeni sistemle biz standart getirmeye çalışıyoruz. Adaylar da rahat edecek. Mesela bazı yerlerde adaylar birbirlerine yakın veya çok uzak oturtuluyordu buna bir standart getireceğiz, belli bir mesafe olacak. Kopya açısından daha güvenli bir sistem bu. Kopyayı tamamen önlenecek.''Bu projenin fiziki açıdan adaylara rahatlık sağlayacağını yineleyen Yarımağan, ''Örneğin, bir sınıfın sınav saatinde çok güneş aldığını biliyorsak o sınıfı kullanmayacağız. Kötü salonları kullanmayacağız. Örneğin, kolçaklı sandalyeleri, çok alçak sıra olduğu için ilköğretim 1. sınıf sıralarını mecbur kalmadıkça kullanmayacağız veya çok gürültülü bir yerdeki sınıfı kullanmayacağız'' diye konuştu.

  ''UZUN BOYLU VE KİLOLULARA KOLAYLIK''

  Yarımağan, uzun boylu ve kilolu adayların küçük sıralarda sınava girmelerinin sıkıntı yarattığını belirterek, bu adaylara da kolaylık sağlamayı düşündüklerini söyledi. Yarımağan, şunları kaydetti:''Sınava başvurular sırasında uzun boylu veya çok kilolu adayların bilgilerini alırsak eğer, bu adayları da uygun salonlarda sınava almaya çalışacağız. Çünkü bizim sınıflarımızın bir kısmı ilköğretim okullarında, bir kısmı ortaöğretim, bir kısmı da üniversitelerdeki sınıflar. Özellikle ilköğretimde sıralar küçük çocuklara göre olduğu için zaten bu salonları kullanmamaya çalışacağız. Uzun boylu ve kilolu adayları ise en uygun sınıflarda sınava alarak onların da rahat etmesini sağlayacağız.

  Örneğin adayın boyu 1.90'dan uzun mu, kilosu 100'ün üstünde mi, bunları bilirsek bu adayları büyük sıraların bulunduğu yerlere atayarak, rahat etmelerini sağlayabiliriz.''

  Sınav salonları ile ilgili bilgilerde değişiklik olması halinde okulların bunu ÖSYM'ye bildireceğini ifade eden Yarımağan, dolayısıyla değişikliklerin aksamaya yol açmayacağını söyledi.

  TELEFON TAMAMEN YASAK

  Başta ÖSS olmak üzere ÖSYM'nin uyguladığı sınavlarda cep telefonlarıyla ilgili sorunların büyük sıkıntı yarattığını vurgulayan Yarımağan, bu konuda yeni bir karar aldıklarını açıkladı. Yarımağan, şunları söyledi:

  ''Cep telefonlarıyla baş etmekte güçlük çekiyoruz. Bu gerçekten bizim başımızı ağrıtan bir konu. Çünkü cep telefonların artık insanların ayrılmaz bir parçası oldu. Birçok aday cep telefonuyla sınava geliyor. Maalesef bunların içinde az sayıda da olsa cep telefonuyla kopya çekmeye çalışanlar var. Bu da tabii sınavın güvenilirliğini azaltıyor. Biz cep telefonuyla sınava girmeyi yasaklamıştık eskiden beri fakat sınava gelirken yanında cep telefonu getirmeyi yasaklamamıştık. Cep telefonuyla binaya gelenlerin cep telefonlarını emanete alıyorduk fakat bu da çok ciddi sıkıntılar yaratıyor. Çünkü bu, oradaki görevlilere bir sorumluluk getiriyor. Yüzlerce kişinin telefonunu alacak, bunları sağlıklı bir biçimde iade edecek... Bu mümkün olmuyor. Bazı adaylar da cep telefonuyla sınava giriyor tabii bu durumda sınavları iptal ediliyor.Bütün bunlara çözüm olarak, 2008 ÖSS'de binaya cep telefonu olmadan gelmeleri yönünde karar aldık. Cep telefonu ile binaya gelen adayı sınava almayacağız. Bu nedenle adayların mağdur olmasını istemiyoruz. Bu önlemler adayların lehine olan önlemlerdir ve sınavın güvenilirliğiyle ilgilidir. Çünkü biz gerçekten başedemiyoruz bu durumla. Bir taraftan kopya nedeniyle, diğer taraftan da telefonların emanete alınması sırasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. O yüzden böyle bir önlem almak zorunda kaldık''

  ''GÖREVLİLERİN PERFORMANSINI TAKİP EDECEĞİZ''

  Yarımağan, bu yıldan itibaren sınavlarda görev alanların performanslarını da takip edeceklerini bildirdi. Sınavlarda görev alan yaklaşık 300 bin kişiyle ilgili bilgilerin de toplandığını belirten Yarımağan, ''Sınavda görevini iyi yapmayan bir görevliye sonraki yıllarda mecbur kalmadıkça görev vermemeye çalışacağız. Örneğin görev yaptığı salonda kopya çekilmişse, o görevli görevini iyi yapmamış demektir. Veya adayların soru kitapçığı türünü işaretlemesi, salon başkanının da bunu kontrol etmesi gerekiyor. Eğer işaretlenmemişse görevli görevini iyi yapmadı demektir. Bunları takip edeceğiz ve görev vermeyeceğiz'' dedi.

  ''MART AYINDA BAŞLAYACAK''

  Yarımağan, ÖSS'de tüm Türkiye'ye uygulayacakları bu projeyi, 2008 Mart ayında yapılacak sınavlarda denemeye başlayacaklarını bildirdi. Yarımağan, ''Mart ayında yapılacak Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'nda denemeye başlarız ÖSS'de de tam anlamıyla uygularız'' dedi.


  internet haber

 2. #2
  ~Yorgun Düşlerin Kadını~ SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  Charnel House
  Mesajlar
  3.621
  Blog Yazıları
  20
  Tecrübe Puanı
  107374652

  clapping

  ee yeni yapılacak şeyler için de hayırlı uğurlu olur umarım...paylaşım için saol

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. ÖSS'ye gireceklere öneriler
  By HaYaLGöZlÜm in forum Kahve Molası
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-11-2009, 08:13
 2. ÖSS'ye Gireceklere Müjde
  By mavidamla in forum Eğitim Öğretim Bölümü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-03-2008, 10:37
 3. ÖSS'ye gireceklere müjde!
  By XxCANISIxX in forum Eğitim Öğretim Bölümü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-13-2008, 18:22
 4. ÖSS'ye gireceklere ipucu!
  By XxCANISIxX in forum Eğitim Öğretim Bölümü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-26-2008, 10:53
 5. 10 Bin Öğretmene Daha Müjde ( NE MÜJDE NE MÜJDE...!)
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-12-2007, 10:53

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375