Kapitalizmin imkanları insanlara daha bol ve rahat kazanma imkanı sunuyor gibi görünse se de aslında insanları daha çok çalışmaya zorlayarak çalışma hastası haline getiriyor.


Amerikan psikologları, kişi ve aile danışmanları kapştalşizmşn insanları işkolik ahle getirmesini araştırıyor ve sarunun çözüm yollarını tartışıyor.
Kalforniya Berkeley Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Robert Reich, Süperkapitalizm adlı kitabıyla insanların küreselleşmenin imkanlarından yararlanırken, tutunabilmek ve genişlemek uğruna büyüyk çaba sarf ederken özel hayata ihanet ettiklerini savunuyor.

İşçi sınıfında olanların yerlerini teknoloji ya da ucuz iş gücüne kaptırmamak için daha çok çaba sarf etmek zorunda kaldığını belirten Prof. Reich, yöneticilerin de tüm engeller kalktığı için rekabetin çetinleşmesinden dolayı müşteri ya da yatırım imkanı kaybetmemek için daha yoğun çaba sarf etmek zorunda kaldığını ifade ediyor.

Reich sorunun çözümün şu sorunun cevabında saklı olduğunu söylüyor: İnsanlara sadece iş ve tüketimden oluşmayan bir yaşam sunabilmek için mevcut piyasa kuralları değiştirlebilir mi?

4 kötü işaret

Ekonomistler ve sosyologlar bu soruya yanıt araya dursun, psikolog ve birey danışmanları işkolik hastalığına kapılanların sıkıntılarına çare arıyor.

Bu isimlerden bir olan Psikolog, yönetici koçu ve yazar Debra Condten, "toksik" işkolikler için dört kırmızı çizgiye işaret ediyor. Fortune Türkiye dergisinin yaptığı çeviriye göre, bu dört çizgiyi aşan işkoliklerin durumu oldukça vahim:

1. Eşinizle çalışma saatleriniz konusunda tartışıyorsunuz. "İyi" bir işkolik çok çalıştığı zaman ailesinin daha rahat edeceğini düşünerek uzun mesai saatlerinin gerekçesini açık bir dille ifade eder.

2. Çocuklarınız sizi doğum günü partilerine davet etmiyor. Aile üyeleri en önemli günlerde bile toksik işkolikleri hesaba katma;. Condren, pek çok işkoliğin Şükran Günü'ne katılmadığını ya da nezaketen şöyle bir uğrayıp gittiğini söylüyor.

3. Çalışanlarınız işten kaytarmaya çalışıyor. Toksik patronlar herkesi canından bezdirir. Condren, "Çalışanlarınız sürekli söyleniyorsa, bu kötü bir işaret" diyor.
4. Hastayken bile çalışıyorsunuz. En ağır vakalar, işyerinde olmamaları halinde hiçbir şeyin hallolmayacağını düşünerek feci hastayken bile işlerini ihmal etmez.
(Haber7)