Yavuz'un Çaldıran zaferi tarihi yalanAlevi iftarında konuşan AKP milletvekili tarihçi yazar Reha Çamuroğlu, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran zaferini kazanmadığını ve tarihlerin bu savaş konusunda yalan söylediğini belirtti.


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın danışmanı, İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, tartışma yaratacak bir açıklamaya imza atarak, tarih kitaplarında kahramanlık öyküleri anlatılan Çaldıran zaferini "Tarih yalanı" diye niteledi.

’Alevi iftarı’nın mimarı Çamuroğlu, Erdoğan’ın bakan ve milletvekilleriyle birlikte katıldığı önceki akşamki iftarda yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Pek çok tarih kitabımız yalan söyler. Çaldıran (savaşı) aslında bizim bizi kırdığımız bir savaş, muzafferinin de, mağlubunun da biz olduğumuz bir savaştır. Demem odur ki, koskoca tarihimizi basit bir, ’biz ve onlar’ oyununa dönüştürmek mümkün değildir, dönüştüremezsiniz. Tarihimizin pek hatırlamadığımız, gizliden gizliye utandığımız sayfalarına da ’biz’ dememiz gerekmez mi."

Çamuroğlu, konuşmasında şu mesajları da verdi:

SORUNLAR HEPİMİZİN Açık toplumlarda Kürtlerin sorunu varsa hepimizin sorunudur. Alevilerin, Sünnilerin, vesairelerin sorunu varsa hepimizin sorunlarıdır. Açık toplumlarda herkesin birbirleri üzerine söz söyleme, anlama yahut anladığını iddia etme hakkı vardır. Açık toplumlar aşiret, kabile, zümre veya toplulukların sen bana karışma diyebileceği toplumlar değildir. Demokrasi, kimsenin kalkıp da kardeşim demokrasi var ne karışıyorsun diyemeyeceği rejimdir.

MAHALLE AĞABEYLERİ Sürahiyi onarmanın da bir bedeli vardır. Hep birlikte değişmeyi gerektirdiğinden mahallenin ağabeylerinin rahatı kaçacaktır. Heyhat, çok boşuna gayret. Türkiye bunları çoktan aşmıştır. Bütün mahallelerin ağabeyleri çoktan hatıra fotoğrafları çektirmelidirler. Millet kendi efendisinin kendisi olduğu şuuruna çoktan varmıştır. Sizleri buraya getiren de, tarih yaptıran da işte bu şuurdan başkası değildir.

Kitapta en önemli zafer

YAVUZ Sultan Selim ile Şah İsmail arasındaki Çaldıran Savaşı, tarih kitaplarında en önemli kahramanlık öykülerinden biri olarak anlatılır. Anadolu’yu etkileme çabaları büyük rahatsızlık veren Şii, Safevi Devleti’nin ortadan kaldırılması için Selim 1514 baharında İran seferine çıktı. Osmanlı ordusu, Şah İsmail kuvvetleriyle, Çaldıran’da karşılaştı. 23 Ağustos 1514’te büyük bir zafer kazanıldı. Şah, kaçtı. Selim Tebriz’e girdi.
(Hürriyet)

Görüyoruzki artık İnsanlar Geçmişimize istedikleri gibi hakaret etme yetkisine nasıl kavuşacaklarını biliyorlar işin acı olan yanı ise bunu kendine tarihçi olarak betimleyen ve Milletin oyları ile o makama gelmiş T.C Devletinin üstüne Üstlük Başbakanın Danışmanı diyor. İşte Pers İmparatoru Kserkses'in söylediği Tarih Yaşanmaz yazılır sözüne en güzel örnek Yaşanmış tarihimizi değiştirmek isteyen insanlar bunda başarılı olmayacaklarını bilmelidirler...
Saygılar