El konulan 18 zırhlı araç Mersin'den İngiltere'ye gönderiliyor.
Barzani'ye gönderilmek istendiği iddia edilen ancak sınırdan geçmeden el
konulan bomba ve mayından etkilenmeyen 18 zırhlı askeri araç Mersin'den İngiltere'ye gönderiliyor.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'ye bağlı peşmerge güçlerine gönderilmek istendiği iddia edilen ancak sınırdan geçmeden el konulan 18 zırhlı askeri araç, İngiltere'deki satıcı firmaya iade edilmek üzere Mersin Limanı'ndan gemi ile İngiltere'ye gönderiliyor.
İngiltere'den yük gemisiyle Türkiye'ye getirilen "MRAP" marka zırhlı araçlara Habur Sınır Kapısı'ndan Kuzey Irak'a giriş yapmak üzereyken el konulmuştu.

Yasalara göre Türkiye sınırları üzerinden başka bir ülkeye askeri malzeme geçişinin TBMM'nin vereceği tezkere ile mümkün olabileceği belirtilerek, araçların İngiltere'deki satıcı firmaya iadesine karar verilmişti.
Bir süredir Adana'da bekletilen zırhlı araçlar, TIR'larla Mersin Limanı'na getirildi. Mersin Limanı'nda 'Thor Hawk' adlı yük gemisine yüklenen
araçlar, İngiltere'deki 'Witham SP' isimli şirkete teslim edilmek üzere bu gece yola çıkıyor.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 'Olive Group' isimli güvenlik şirketine teslim edileceği belirtilen 18 zırhlı personel taşıyıcı araca 25 Kasım'da Habur Sınır Kapısı'nda el konulmuştu.
ARAÇLAR HİÇBİR MAYIN VEYA BOMBA SALDIRISINDAN ETKİLENMİYOR
Mersin Limanı'ndan İngiltere'ye gönderilen MRAP marka araçlar ismini 'Mine Resistand Ambush Protected'ın (Mayına dayanıklı araç) baş harflerinden alıyor. Bu araçlar, hiçbir mayın veya bomba saldırısından etkilenmiyor. '15+2' kapasiteli olan zırhlı personel taşıyıcısı, her türlü arazi ve iklim şartlarında çalışabiliyor.
En güçlü zırha sahip Humvee tipi araçlardan bile 4 kat daha dayanıklı olduğu belirtilen MRAP'ların, 4x4 ve 6x6 modelleri bulunuyor. Güçlü zırhı nedeniyle komuta kontrol aracı olarak kullanılabilen MRAP, en yoğun çatışma bölgelerinde güvenli sevkıyat sağlıyor.
ABD yapımı olan zırhlı askeri arazi aracı MRAP, yol kenarlarına yerleştirilen bomba ve mayınlara karşı askerleri korumak için 'V' şeklinde dizayn edilmiş bir gövdeye sahip. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK'lı teröristler tarafından yol kenarlarına yerleştirilen tuzaklı bombalara karşı, terör bölgelerinde kullanılmak üzere iki parti halinde 400 MRAP zırhlı personel taşıyıcı almayı planlıyor.
Kaynak Haberturk