+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

145 Vekilden Barzani'ye Dur İhtarı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  145 Vekilden Barzani'ye Dur İhtarı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı 145 Vekilden Barzani'ye Dur İhtarı

  145 Vekilden Barzani'ye Dur İhtarı  Irak Parlamentosundaki Sünni ve Şii gruplara mensup 145 milletvekili, Barzani'ye karşı ortak deklarasyon yayınlayarak dur ihtarı çektiler.

  Irak Parlamentosu'ndaki rakip Sünni ve Şii gruplara mensup 145 milletvekili bir ortak deklarasyon yayımlayarak Irak Kürtlerinin petrol ve Kerkük konusundaki aşırı taleplerinin ülke bütünlüğünü tehdit ettiğini belirttiler

  Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin Irak petrolleri ve Kerkük konusunda "bildiğini okuması" öteden beri Kürtlerle yakın işbirliği içindeki Şii partileri bile isyan ettirdi. Kürtlerin petrol gelirleri ve Kerkük üzerindeki aşırı talepleri yüzünden ulusal birliğin tehdit altına girdiğini savunan 145 Şii ve Sünni Arap milletvekili, önceki gün yayımladıkları ortak bir deklarasyonla Kürtlerin hırslarını eleştirerek, merkezi hükümetin onayını almadan yabancı petrol şirketleriyle kendi başlarına yaptıkları anlaşmaları kabul etmeyeceklerini bildirdiler.

  Kürtlerin çizgiyi aştığının ifade edildiği deklarasyona rakip Sünni ve Şii milletvekillerinin birlikte imza koyması dikkat çekti.
  Önceki gün Bağdat'ta düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan deklarasyonu laik milletvekili Osama el Nicifi okudu. El Nicifi, "Irak'ın ulusal bütünlüğünün korunması ve (petrol) zenginliğinin bölüşümü konusunda bir formül bulunmalı. Petrol ve doğalgaz ulusal servet. Petrol anlaşmalarını kendi başlarına yapanların tutumu bizi kaygılandırıyor" dedi.

  Kürtler yorum yapmadı
  Milletvekilleri, eleştirdikleri Kürt bölgesel yönetimini ismen belirtmekten kaçındı. Irak parlamentosundaki 2. büyük Sünni grubunun lideri Salih el Mutlak da deklarasyonun Kürtlere karşı etnik Arap bloğu oluşturulmasını amaçlamadığını, sadece Irak'ın bütünlüğünün korunmasının istendiğini vurguladı.

  Kürt bölgesel yönetimi, Kerkük ve petrol anlaşmaları dışında Irak bayrağının Kuzey Irak'ta göndere çekilmesini yasakladığı için de Irak'ın bölünmesi yönündeki kuşkuları artırıyor. Kürtlerin kendi başlarına hareket ederek Irak'ın bölünmesine yol açacağını ileri süren radikal Şii gruplar tıpkı Kürtlerin kuzeyde yaptıkları gibi Irak'ın güneyinde de bölgesel Şii yönetimi oluşturulmasını savunuyorlar. Kürt bölgesel yönetimi lideri Mesut Barzani, Saddam Hüseyin döneminde tasarlanan Irak bayrağının değiştirilmesi halinde Kuzey Irak'ta asılmasına izin vereceğini söyledi.
  Kürt yetkililer deklarasyonla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Kürt bölgesel yönetiminin üst düzey yetkililerine yakın, önde gelen milletvekili Mahmud Osman deklarasyonu "olumsuz ve düşüncesiz" diye niteledi. Osman, Kerkük ve petrolle ilgili Kürt taleplerinin Irak anayasasıyla çelişmediğini belirterek "böyle açıklamalar problemi çözeceğine zorlaştırıyor" dedi. Kürt bölgesel yönetimi sözcülerinden Cemal Abdullah da yabancı şirketlerle yapılan 20 kadar anlaşmanın yasal olduğunu savunarak "Sektörü geliştirerek halka yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.
  AKTİF HABER

 2. #2
  Demirbaş dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını dlrb Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  752
  Tecrübe Puanı
  208593

  Tanımlı Ce: 145 Vekilden Barzani'ye Dur İhtarı

  barzani adam olmaz

Benzer Konular

 1. CHP'li vekilden itiraf: Bu tüzük...
  By KARLALESİ in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-20-2011, 18:42
 2. Bir hakaret de MHP'li vekilden!
  By KARLALESİ in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-16-2011, 14:58
 3. CHP'li vekilden GECEYARISI toplantısı
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2008, 14:53
 4. CHP'li Vekilden Namazda Reform
  By mavidamla in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-25-2008, 09:10
 5. DTP'li vekilden provokatif sözler
  By kalbiimsinn in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-08-2008, 16:17

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0