Erdoğan'ın Türban Çıkışına Gül'ün CevabıBaşbakan Erdoğan'ın İspanya'da türbanla ilgili yaptığı flaş açıklamalar ve "siyasi simge olabilir" çıkışı, Cumhurbaşkanı Gül'e soruldu. İşte Gül'ün yanıtı:

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in resmi davetlisi olarak bu ülkeye giden Gül, hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Mısır'daki temaslarında Hüsnü Mübarek'in yanı sıra Mısır Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile de bir araya geleceğini ifade eden Gül, görüşmelerde Orta Doğu barış süreci, Irak ve Lübnan'daki durum, Filistinliler arasındaki bölünmüşlük gibi bölgesel ve uluslararası gelişmelerin gözden geçirileceğini söyledi.

-BAŞBAKAN'IN TÜRBAN AÇIKLAMASI-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, bir gazetecinin 'Başbakan'ın türban ile ilgili ' yaptığı açıklamayı hatırlatması üzerine şöyle yanıt verdi:"Basın toplantısını izleyemedim.Bir bakalım ona göre konuşuruz.Bunlar siyasi konular, açık açık herkes tarafından tartışılıyor.Her siyasi konuda cumhurbaşkanının bir yorum yapması diye bir usül de yoktur ama bakacağım."

-ALEVİ AÇILIMI-

Gül, 'Hükümetin alevi açılımı'na ilişkin soruya ise,"Bunlar tartışılan konular. Türkiye'de canlı tartışmalar var.Önemli olan şey bu. Kendi konularını güzel güzel tartışabildiğimiz, farklı açılardan konuşabildiğimiz bir ortam...Bütün bunlar şeffaf şekilde halk tarafından da takip ediliyor.O bakımdan Türkiye'nin bu ortamı ile övünmemiz lazım."

-AB SÜRECİ -

Almanya, Fransa ve Türkiye arasında yapılması planlanan 3'lü zirveye ilişkin bir soruya ise Cumhurbaşkanı Gül,"AB süreci hepimizin birinci öncelikli konusu...Bu konuyu çok sıkı tutuyoruz.2008 yılı çok daha verimli geçecektir.2007 yılında bizi meşgul eden iç konularımız vardır.Türkiye'nin yol haritası da bellidir.Tarama süreci bitti.Türkiye'nin bugünkü durumu ile ulaşmak istediği durum arasındaki farklılıkları ve bu farklılıkları nasıl gidermemizle ilgili nasıl çalışmalar yapacağız bunların hepsi belli.Türkiye yapacaklarını kendisi biliyor.Şimdi herkes bu konuya çok daha eğileceklerdir."

AKTİF HABER