21 Mayıs 1963'te başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminde Genelkurmay Başkanı Sunay'ın Harbiyeli öğrencilerin elinden küvete saklanarak kurtulduğu ortaya çıktı

MİT'in ilk Sovyetolog unvanlı uzmanı Enver Altaylı'nın anıları, 21 Mayıs 1963'teki başarısız darbe girişiminin ayrıntılarını günışığına çıkardı. Dönemin Genelkurmay Başkanı olan 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, kendisini tutuklamak isteyen Harbiyeli öğrencilerin elinden küvete saklanarak kurtuldu. Harp Okulu'ndan atıldıktan sonra dönemin MİT Başkanı Fuat Doğu tarafından teşkilata alınan Enver Altaylı'nın anıları, gazeteci İrfan Ülkü tarafından kaleme alındı. İlgi Yayınları arasından çıkan Büyük Oyundaki Türk: Enver Altaylı adlı kitap, yakın tarihe ilişkin birçok bilinmeyene ışık tutuyor.
'TÜRK BOND'UN ANILARI
Özbek asıllı olan ve MİT'te 'Türk Bond'u olarak bilinen Enver Altaylı'nın anılarında, 21 Mayıs 1963'te Emekli Albay Talat Aydemir önderliğindeki ihtilal girişimi önemli bir yer tutuyor: “20 Mayıs gecesi Kara Harp Okulu'nun bin 500 öğrencisinden kendisine bir ordu kuran Talat Aydemir, Ankara Radyosu'nu ve Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay'ın konutunu ele geçirir. Radyodaki kuşatma, ordu güçlerinin bastırması ile son bulurken daha sonra Cumhurbaşkanı olacak Cevdet Sunay, Harbiyeli gençlerin baskınından evindeki banyoya saklanarak kurtulur. Paşa'nın eşi Atıfet Hanım ise olay sırasında fenalık geçirip bayılır. Harbiyeli gençlerin hışmından Geneykurmay İkinci Başkanı Memduh Tağmaç da nasibini alır. Hızla Gürsel'in evinden kaçan iki kişiye ateş eden Harbiyeli öğrencilerden Paşa'nın kılpayı kurtulurken yanındaki çavuş ise hayatını kaybeder.” Darbe girişiminin ardından bin 500 öğrenci tutuklanıp Harbiye'den atılmıştı .
TÜRKEŞ'E SUİKAST ÖNLENDİ
Altaylı, 27 Mayıs darbesini gerçekleştiren Cemal Gürsel liderliğindeki Milli Birlik Komitesi'nin etkin üyelerinden Alparslan Türkeş'e suikast girişiminin son anda engellendiğini de iddia etti.
yeni şafak