FLAŞ! MHP Türban Çözümünü AçıkladıBaşbakan Erdoğan'ın yeniden açtığı türban-başörtüsü tartışmasına MHP'den flaş bir çıkış geldi. MHP Genel Merkezi yazılı açıklamayla çözüm önerisini açıkladı.Milliyetçi Hareket Partisi'nden Genel Başkan Devlet Bahçeli imzalı türban-başörtüsü konusunda yazılı açıklama geldi.

"Milliyetçi hareket partisi başörtüsü yasağına karşıdır" vurgusunun yapıldığı açıklamada çözüm önerisi açıklandı. Mevcut Anayasa'nın 10 maddesinin 4. fıkrasındaki "eşitlik" ilkesinde bir değişiklik yapılmasıyla çözümün sağlanacağının vurgulandığı açıklamada, MHP'nin bu konudaki değişikliklere destek vereceği belirtildi.

Söz konusu maddede 'devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır' hükmüne ek olarak 'bütün işlemlerinde' ibaresinden sonra gelmek üzere 'her türlü kamu hizmetlerinin sunulmasında ve bunlardan yararlanılmasında' ifadesine yer verilmesi gerektiğini belirten Bahçeli, şunları kaydetti:
'Başörtüsü konusunda herhangi bir yasaklayıcı yasal düzenleme bulunmadığı bilinmektedir. Bu konudaki muhalif görüşlerin temel dayanağı Anayasa Mahkemesi'nin 1989 yılında aldığı bir karardır.
Böyle bir düzenlemeden sonra tartışma konusu olan yasal düzenlemelerin anayasa aykırılığı da laiklik ve eşitlik ilkesi birlikte değerlendirilip yorumlanacağından daha dengeli bir sonuca ulaşması da mümkün hale gelecektir. Bu nedenle mevcut Anayasa'nın 10. maddesinin 4. fıkrasına yapılacak ek bir ifade ile konu hukuki zeminde siyasal ve toplumsal gerginliklere yol açmadan çözüme kavuşmuş olacaktır.'
MHP: ADIMI ATTIK BAŞBAKAN'I BEKLİYORUZ
MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın türbanla ilgili açıklamalarına, Anayasanın 10. maddesinin 4'ncü fıkrasında değişiklik teklifiyle karşılık verirken, MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır “sorumluluk Başbakan'da ve AKP'de. Çözümse işte çözüm, İspanya'dan nutuk atmaya gerek yok. İktidarın yaklaşımını bekleyeceğiz" görüşünü dile getirdiler.
Başbakan Erdoğan'ın İspanya'da söylediği “türban siyasi simge" sözlerinin ardından, Türkiye'ye dönüşünde de yine türbanı gündeme getirmesi, “mutabakatla çözülebileceği ve bu konuda MHP'den umutlu olduğuöna yönelik sözleri, muhalefet partisi MHP'yi harekete geçirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan'ın sözlerine karşılık Anayasa'nın 10'ncu maddesinin 4'ncü fıkrasında değişikliğe gidilmesi teklifinde bulunurken, teklife ilişkin MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural Meclis'te açıklama yaptılar.
"İKTİDARIN ADIMINI BEKLİYORUZ"
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yazılı açıklamayla duyurduğu türbanla ilgili teklifin kamuoyuna açık bir teklif olduğunu ve bu konuda iktidarın yaklaşımını bekleyeceklerini söyledi. MHP'nin getirdiği önerinin ardından yapılması gerekenin Meclis'in harekete geçirilmesi olduğunu kaydeden Vural, “adımımızı iktidarın adımına göre atacağız. Bundan sonraki süreci hep birlikte izleyeceğiz. Böyle bir teklif sorunun siyasi gerilim haline getirilmesi yolunu kapatacak. Ben Meclis'te teklifimizin geniş mutabakatla kabul edileceğine inanıyorum" dedi.

“İSPANYA'DA NUTUK ATMAYA GEREK YOK, ÇÖZÜMSE İŞTE ÇÖZÜM"
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise Başbakan Erdoğan'ın, MHP'nin yıllardır bulunduğu noktaya yeni geldiğini savundu. Başbakan'dan kendilerine ulaşan henüz bir randevu talebinin olmadığını kaydeden Şandır, “İspanya'da konuşmaya, nutuk atmaya gerek yok. Çözüm isteniyorsa işte çözüm. Başbakan Meclis'teki çoğunluğunu harekete geçirmek durumunda. Başörtüsü sorunsa çözümü başbakan ve AKP bulmak zorunda. İstismar etmek gibi bir niyetleri yoksa, çözüm istiyorlarsa biz çözümü sunduk. Bundan sonra başbakanın ne yapacağını beklemek zorundayız" diye konuştu. Şandır, türbanla ilgili, Anayasa'nın 10'ncu maddesinin 4'ncü fıkrasında öngörülen değişikliğin, AKP'nin yeni anayasa taslağı beklenmeden yapılabileceğini, tekliflerinin buna yönelik olduğunu da bildirdi.
aktif haber