Elektronik Sigarada Bakanlık KomedisiElektronik sigarada patlayan krizde Sağlık Bakanlığı'nın çelişkileri hayret ettirdi.

Elektronik sigara ve nikotin içerikli kartuşlarına yasaklama kararı alan, bir yandan da bu ürünler üzerinde denetim yetkisi isteyen Sağlık Bakanlığı'nın, bir yıl önce söz konusu ürünlere ilişkin yetkilendirildiği ancak mezvuattan doğan bu yetkisini yasaklama kararına kadar hiç kullanmadığı ortaya çıktı.

Türkiye pazarında çeşitli ad ve markalarda iki yıldır yoğun bir şekilde satılan elektronik sigara ve nikotin içeren kurtuşlara ilişkin, 2008 yılının ilk gününde aldığı ani yasaklama kararıyla dikkatleri üzerine çeken ve yetki isteyen Sağlık Bakanlığı, söz konusu ürünlerin mevzuattından “bihaber” olduğu gibi şu ana kadarki uygulamalarında da çelişkililere düştü.

YETKİ 2007 YILI BAŞINDA VERİLMİŞ
ÖHA'nın araştırmalarına göre, elektronik sigara ve kartuşlarına ilişkin Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) 17 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2007/20 sayılı “Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği”, ürünlerin Türkiye girişinde Sağlık Bakanlığı'nı yetkili kılıyor. Tebliğin 'Tıbbi Müstahzarların Terkibinde Bulunan İlaç Ham, Başlangıç Maddeleri, İlaç Hammaddeleri Üretiminde Kullanılan Maddeler ile Tıbbi Müstahzarlar' başlığı altındaki “yalnız nikotin ve tuzları ile emetin ve tuzları” ifadeleri, ithalaçtı firmalara bu ürünler için “Kontrol Belgesi” almayı şart koşarken, belgenin alınacağı adres olarak da Sağlık Bakanlığı işaret ediyor.

FİRMALAR 'PAS' GEÇTİ BAKANLIK BİR YILDIR TEK BİR İŞLEM YAPMADI
Düzenlemeye karşın, ne Türkiye pazarında sayıları gittikçe artan elektronik sigara ve kartuş satışı yapan ithalatçı firmalar “Kontrol Belgesi” talebinde bulundu ne de Sağlık Bakanlığı mevzuattan doğan sorumluluğuyla hareket etti. İthalatçı firmalar Bakanlığı 'pas' geçerek Türkiye'ye ürünlerini sokup satışlarını “güzel güzel” gerçekleştirirken; her geçen gün, Sağlık Bakanlığı'nın mevzuattan “bihabersizliği”ne eklenen yeni bir gün oldu.

BAKANLIK SORUMLULUK ALMAKTAN BİLE KAÇINDI
Bu gelişmeler yaşanırken, kamu sağlığından sorumlu Sağlık Bakanlığı, Türkiye'deki mevzuata uygun bir şekilde Çin'den elektronik sigara ve kartuşlarını ithal etmek isteyen Kare Mühendislik firmasını da bilgisizliğinin kurbanı etti. Geçen yılın ortalarında Ankara PTT Gümrük Müdürlüğü'ne getirttiği elektronik sigara ve kartuşları için “Kontrol Belgesi” talebinde bulunan Kare Mühendislik şirketi, Sağlık Bakanlığı'ndan, sorumluluk almaktan kaçarcasına “Söz konusu işlemle ilgili Bakanlığımızca yapılacak bir işlem yoktur” yanıtını aldı.

NE OLDU DA YASAKLAMA KARARI ALINDI
Mevzuattan habersiz olmasının yanı sıra sorumluluk almaktan da kaçınan Sağlık Bakanlığının, yılın ilk gününde “magazin” anlayışla yasaklama kararı getirmesi, tüm gelişmeler ışığında akıllarda “ne değişti de elektronik sigara ve kartuşları zararlı oldu” sorusunu oluşturdu.

Kaynak: Özgür Haber Ajansı

aktif haber