Ve PKK'dan Toplu Firarlar Başladı

PKK'ya karşı bombaların dışında uygulanan psikolojik çökertme işe yaradı. Terör örgütünden bugün yaşanan toplu firar ve teslim olmayı Genelkurmay açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı terör örgütü PKK'dan kaçan 10 kişinin Silopi'de güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında devam eden operasyonlarla sürdürülen baskılar sonucu ağır kayıplar veren terör örgütünde çözülmeler devam etmektedir.

Terör örgütü tarafından ölüme sürülmek üzere zorla dağa çıkarılan gençlerden 10'u daha örgütün Irak kuzeyindeki kamplarından kaçarak, 17 Ocak 2008 tarihinde Silopi'de güvenlik güçlerine teslim olmuşlardır.

Dün teslim olanlarla birlikte, son bir ay içerisinde teslim olan terörist sayısı 21'e ulaşmıştır."

"Bin 800 asker donma tehlikesi atlatmadı"

Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, bazı basın ve yayın organlarında yer alan "bin 800 askerin donma tehlikesi atlattığı"şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Şırnak'ın Bestler/Dereler bölgesinde 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'nca icra edilen operasyonun üçüncü günü olan 14 Ocak 2008 tarihinde, bir kısım personelin meydana gelen ani ısı düşüşü ve rüzgar nedeniyle soğuktan etkilendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Personelden 3'ünün tedavisi devam etmekte olup, hayati tehlikeleri yoktur.Bazı basın ve yayın organlarındaki '1800 askerin donma tehlikesi atlattığı' şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü hava ve arazi şartlarında harekat icra etmek için gerekli donatım ve eğitime sahiptir."

aktif haber