Diyanet'ten Flaş Başörtüsü Çıkışı
Diyanet İşleri Başkanı alevlenen başörtüsü tartışmaları konusunda NTV canlı yayınında kesin konuştu. İşte Diyanetin başörtüsü konusundaki fetvası.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, başörtüsünün dinî hükmü konusundaki tartışmalara son noktayı koydu:

"Başörtüsü dinî bir gerekliliktir. Biz İslam'ın açık bilgisini insanlara söyleriz. Yapıp yapmamak insanların kendi tercihidir."
Bardakoğlu, NTV'ye yaptığı açıklamada net ifadeler kullandı. Bu konunun akşamdan sabaha değişmeyeceğini vurgulayan Başkan, şunları kaydetti: "14 asırdan bu yana İslam dünyasında kadınlar başlarını dinî gereklilik olduğu için örterler. Bu herkesin görmesi gereken bir realitedir. Bu, konunun dinî boyutu. Tabii Müslüman olmanın önşartı dinin gereklerini yerine getirmek değildir. İnsanların dinlerinin gereklerini yerine getirip getirmemeleri kendi iradelerindedir. Başörtüsünün yasal zemini ne olmalıdır, kamu alanında ne olmalıdır gibi konular ise bizim dışımızda, siyasetçilerin karar vereceği bir konudur." Bardakoğlu, sorunun partiler arası diyalog yoluyla çözülebileceğinin altını çizdi.
Cemevleri camiye alternatif olamaz Geçen hafta Başbakan Erdoğan'la birlikte Muharrem İftarı'na katılan Bardakoğlu, Alevi açılımına destek verdi. Alevileri kucaklayan her adımı olumlu karşıladıklarını vurguladı: "Biz öteden beri Aleviliğin İslam'ın içinde bir inanç zenginliği olduğunu söyledik. Dinî mistik gelenek zenginliğidir. Bektaşilik, Mevlevilik, Nakşilik gibi. İslam'ın içindeki bu zenginlikler, korunması ve yaşatılması gereken zenginliklerdir." Bardakoğlu, cemevlerinin caminin alternatifi olarak gösterilmesine ise karşı çıktı. Cemevleri ve cem ayinlerine karşı olmadığını belirtirken şu ifadeleri kullandı: "Tıpkı Mevlevi semasına karşı olmadığımız gibi. Biz hepsine hizmet eden kucaklayıcı bir kurumuz. Hiçbir zaman cemevleri caminin alternatifi olmamıştır ve olmamalıdır. Böyle bir yol ayrımı, hem Müslümanlığa hem Aleviliğe haksızlık olur. Namazı da cemin alternatifi göremiyoruz. Cemevi camiye ilave. Cem ayini namaza ilavedir. İslam dininin temellerini değiştiremeyiz. Namaz, kendisini Müslüman olarak gören herkesin ortak ibadetidir." Bardakoğlu, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması gerektiğini sözlerine ekledi.
aktif haber