Baran Tursun'un avukatlarının son umudu telsiz kayıtları..
İzmir'de, ‘Dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle uyarı ateşi açan polis memuru Oral Emre Atar'ın tabancasından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Baran Tursun'un avukatlarının istediği güvenlik kemarası görüntüleri bulanamadı. Mahkemenin görevlendirdiği hakimin gözetiminde yapılan araştırmada, olay yeri yakınındaki iki petrol istasyonun yetkilileri, görüntülerin olayın üzerinden zaman geçtiği için silindiğini bildirdi.

Geçen Kasım ayında, Bayraklı Semti Manas Bulvarı Tekel Depoları önünde meydana gelen olayda, devriye gezen polis ekipleri, Smyrna Meydanı'nda şüphelendikleri 35 AL 9207 plakalı cipin sürücüsüne ‘Dur’ ihtarında bulundu. Polisin ihtarına uymayan ve içinde 3 kişinin bulunduğu cip, Bornova yönüne doğru kaçtı. Cipin peşine düşen polis, telsiz anonslarıyla kaçış güzergahında önlem aldı. Tekel depoları önünde barikat kuran polis ekipleri de geçen cipe, uyarı ateşi açtı. Direksiyon kontrolünü kaybeden, Tursun Hazır Giyim ve Tursun İnşaat firmalarının sahibi Mehmet Tursun'un Açık Öğretim Fakültesi Birinci Sınıf Öğrencisi 20 yaşındaki Baran Tursun, önce yol ortasındaki ağaca ardından da elektrik direğine çarparak durabildi. Ağır yaralanan sürücü Tursun'un kaldırıldığı hastanede 1.47 promil alkollü olduğu ve başına mermi isabet ettiği belirlendi, 5 gün sonra da yaşamını yitirdi. Tursun'un olay sırasında yanında bulunan arkadaşları 20 yaşındaki Atilla Doğan ve 20 yaşındaki Emre Ökçelik ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Soruşturmada, Baran Tursun'un ölümüne neden olan tabancayı kullandığı belirlenen polis memuru 24 yaşındaki Oral Emre Atar tutuklanırken, hakkında, ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan Karşıyaka Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Oral Emre Atar, geçen pazartesi günü ilk kez görülen duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BABAYA SUÇ DUYURUSU

Duruşma sırasında Baran Tursun'un avukatlarının olayın açıklığa kavuşturulması için kovalamacanın yaşandığı güzergah üzerindeki 2 petrol istasyonunun güvenlik kamerası kayıtlarının hakim gözetiminde alınmasını talep etti. Mahkeminin atadığı hakimin gözetiminde bugün yapılan araştırmada, güvenlik kamerası kayıtları bulunamadı. Petrol istasyonu yetkilileri, olayın üzerinden geçen zaman içerisinde kayıtların silindiğini, sistemlerinin belli bir zaman sonra eski görüntülerin üzerine yeni kayıt yaptığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tursun Ailesi'nin avukatı Alper Bağıran, güvenlik kamerası görüntülerinden bir sonuç alamadıklarını, olay saatindeki İzmir Emniyeti Haber Merkezi'nin telsiz kayıtlarını isteyeceklerini söyledi.

KAYNAK HABERTURK