Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan DTP'nin TBMM Grubu Başkanı Ahmet Türk, Türkiye'deki ''tek halk mantığının'' gerçekçi bir politika olmadığı için başarılı olamayacağını savundu.

Türk, bugün Berlin eyalet meclisinde düzenlenen ''Türk-Kürt uyuşmazlığının barışçı çözümüne ilişkin perspektifler'' konulu bir toplantıda konuştu.

Türk, TBMM'nin kurulduğu ilk yıllarda ''Kürtlerin'' meclise girerek zaman zaman burada Kürtçe konuşmalar bile yaptıklarını, daha sonraki yıllardaysa potansiyel bir tehlike olarak görüldüğünü öne sürerek, ''Siyasetler realitelere uygun olmazsa başarılı olamaz, tek halk mantığı da bu nedenle başarılı olamaz'' dedi.

''Kürtlerin'' demokratik sürece dahil edilmemeleri nedeniyle yasa dışı örgütlerin ortaya çıktığını ve bu örgütlerin halkla bütünleştiğini ve halkın sempatisini kazandıklarını ifade eden Türk, ''Kürtlerin'', Türk toplumunun iyiliği için de demokratik bir Cumhuriyet yaratılmasını istediklerini kaydetti.

Cumhuriyet mitinglerinin yapılması için insanların yönlendirildiğini, bunun görülmesi gerektiğini savunan Türk, ''Kürt sorununun'' İspanya'daki gibi ülkede yaşayan tüm halklara ''demokratik özerklik'' verilmesiyle çözülebileceğine inandıklarını söyledi.</SPAN>


A.A