Rum tenisçinin Türk karşıtı sloganları
Spor ahlakından nasibini almamış Rum tenisçi, Türkler hakkında iğrenç söylemlerde bulunuyor.
Rum tenisçi Marcos Baghdatis’in, internetin popüler görüntü paylaşım sitesi YouTube’da yayımlanmakta olan, bir grup fanatik Yunan seyirciyle Türk ve Makedon düşmanı ırkçı sloganlar atarken çekilen görüntüleri büyük tartışma yarattı.

2007 yılına ait ve birkaç gündür internette dolaşan görüntülerde, Avustralya Açık 2006’nın finalisti, Avustralya’da faaliyet gösteren Yunan taraftar derneği Hellas Fan Club’ın düzenlediği bir mangal partisinde, elinde meşale tutarak “Türkler Kıbrıs’dan defolsun” diye bağırıyor.

Tenisçinin, Türk ve Makedon karşıtı ırkçı sloganları görenleri şaşırttı.

OLAY ÇIKARANLARLA YANYANA

Baghdatis’in salı günkü olayların ardından savunduğu Yunan taraftarların üyesi olduğu Hellas Fan Club, Yunan sporcularına destek olması amacıyla dünyanın birçok ülkesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu taraftar kulübünün üyeleri geçen salı Avustralya Açık turnuvasında Yunan Konstantinos Ekonomidis ve Şilili Fernando Gonzalez arasında oynanan maç sırasında tribünlerde Yunanca ve İngilizce küfürlü sloganlar atmış ve olay çıkarmışlardı. Polis, fanatik seyircileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmış, bu müdahale gazdan etkilenen bazı seyirciler tarafından eleştirilmişti.

YouTube’deki videoda Rum tenisçi Baghdatis, turnuvadaki maçları izlemesi yasaklanan ve polise saldırdığı için hakkında dava açılması muhtemel fanatik seyircilerin lideriyle kol kola görülüyor.

Dünya sıralamasında 16. olan Rum oyuncu, salı günkü olayların ardından, Yunan taraftarların sadece biraz yüksek sesle slogan attıklarını ve belki de biraz içkili olduklarını söyleyerek, polisin müdahalesinin yersiz olduğunu savunmuştu.

KENDİNİ SAVUNDU

Bu görüntülerin yarattığı polemiğin ardından bir açıklama yayımlayan Baghdatis ise özür dilemedi ve yaptıklarını savundu. Tenisçi şunları söyledi:

“..2007’ye ait bu videoda ülkem Kıbrıs’ın çıkarlarını savundum ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınmayan durumunu protesto ettim.. Avustralya Açık’ı seviyorum ve burada başarılı olmak istiyorum..”

Spor3.com ekibi olarak Spor medyasını sağduyuya çağırıyor ve Rum tenisçi Baghdatis'in yaptığı çirkin ve küstahça hareketleri şiddetle kınıyoruz...

Haber3.com & Ajanslar