NATO ile ilişkiler sıkıntılı. Rusya'da herhangi bir hedef her an yok edilebilir...
ABD'nin doğu Avrupa'ya füze savunma sistemlerini yerleştirmeye kararlı olması, Rusya'nın NATO ile ilişkilerinde sıkıntılı bir sürece girilmesi, AKKA anlaşmasının askıya alınması, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerin NATO üyeliği konusunda istekli olmaları gibi gerekçelerle kendini daha az güvende hisseden Rus komutanlardan ilginç açıklamalar geliyor. Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Aleksander Zelin Rusya'nın 2020 yılına kadar hava savunmasında radikal bir modernizasyon gerçekleştirmemesi durumunda tüm ülkenin hava saldırılarına karşı açık hale gelebileceği uyarısı yaptı. Rusya Genelkurmay başkanı Yuri Baluyevski de ülkenin güvenliği için gerekirse önleyici saldırı ve nükleer silahlar da dahil olmak üzere tüm askeri kapasitelerini kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Ria-Novosti'nin bildirdiğine göre Askeri Bilimler Akademisi'nde bir konuşma yapan Rusya hava kuvvetleri komutanı önümüzdeki 12 yıl içinde yabancı güçlerin hava savunmasında radikal bir değişikliğe gideceklerini ve yeni sistem ve araçlarla savunmalarını geliştirmeyi planladıklarını söyledi. Zelin, "Yabancı güçlerin kullanacağı yeni istihbarat, iletişim ve navigasyon sistemleri tüm Rusya topraklarını savunmasız hale getirecek." dedi.

Rus komutan yeni durumda Rusya'nın topraklarında herhangi bir hedefin rahatlıkla yok edilebileceğine işaret ederek, "Bu şartlar altında herhangi bir potansiyel düşman önleyici saldırı kapasitesine sahip olacak. Zamanlama ve hedef organizasyonu üstünlüğünü kazanan düşmanlar Rusya'nın herhangi bir bölgesindeki hedefi yok etmek için avantaj kazanıyor." uyarısı yaptı.

Ekonomik destek ve kaynaklar açısından Rusya'nın hava savunmasının gelişim açısından sıkıntı yaşadığını, ancak her şeye rağmen var olan şartlar altında şu an yönelebilecek herhangi bir hava saldırısına karşı cevap verecek güçte olduğunu söyledi. Zelin hava savunma sisteminin elementlerinin kritiğinin yapılmaya başladığını ifade etti.

Rusya ile ABD arasında yaşanan füze krizi, Avrupa güvenliğinin temel anlaşmalarından olan AKKA'nın 12 Aralık'ta askıya alınması ile birlikte Rusya Pasifik ve Atlantik Okyanusları ile kutup bölgelerinde stratejik uçuşlara başlamıştı.

HABERTURK