Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, tartışmaları Basın Kulübü'nde değerlendirdi
Yargıtay Onursal Başkanı Vural Savaş, Yargıtay Başsavcılığı'nın Başbakan Erdoğan'ın İspanya'da türbanla ilgili yaptığı konuşmasını istemesi üzerine baslayan "AKP kapatılacak mı?" tartışmalarını 'Basın Kulübü'nde yorumladı.
Laikliği ilgilendiren her sorun hukuki sorundur. Parti kapatmalar gibi bütün sorunlar bundan kaynaklanıyor. Türban savunucularının bir kısmı din kitaplarında göstererek ne kadar haklı olduklarını haklı göstermeye çalışıyorlar.
Bunlar şeriat devletinde olur. Laik bir hukuk devletinde bu tarz şeyler mümkün değil.Türban dahil laikliği ilgilendiren her sorun hukuki sorundur. Bütün bu sorunlara mahkemeler çıktığında karar verir. Bizde çıkan sorunların nedeni hukuku içine sindirememekten kaynaklanıyor. Bir mahkeme kararı alındığında dünyanın hiçbir yerinde alınan kararlara yönelik itiraz olmaz.

Anayasa olarak bunu delme girişimi var. Anayasanın değişmez maddelerinden biri olarak laiklik ilkesini delme girişimidir yapılan. Bu parti kapatma nedenidir. Bu aynı zamanda Anayasayı ihlal suçudur. Dava açılır mı açılmaz mı? bilmiyorum ama Parti kapatılma suçu oluşmuştur ve Anayasa ihlali de oluşmak üzeredir. MHP'nin davranışlarında ise şu an için bir odak yok. "

HABERTURK