+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Fenacocuqq
  Misafir

  Oku Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü

  İstanbul Barosu: 'Başbakan'ın bilgi eksikliği var. Avrupa'da siyasi simgeler yasak'
  İstanbul Barosu, Başbakan Erdoğan'ın türbana yönelik açıklamalarına tepki göstererek, açıklamada bulundu. Baro'nun yazılı açıklamasında şunlara dikkat çekiliyor:
  "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İspanya'da gerçekleştirdiği basın toplantısında türbana yönelik olarak beyan ettiği, Simgelere, sembollere, özgürlüklere yasak getirebilir misiniz?" şeklindeki sözleri hukuku doğrudan ilgilendirdiği için bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğdu.
  Öncelikle belirtmeliyiz ki, hukukta bu konuda birçok mahkeme kararı yayımlanmıştır. Türbanın siyasi simge olduğu ve de simgelerin kamusal alanda kullanımını yasaklayan mahkeme kararları bir arada düşünüldüğünde, hukukumuzda bir türban mevzuatı oluştuğunu söylemek olası.
  Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve de son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen türban kararlarının gerekçelerinde altı çizilen en önemli konu, bir siyasi (dini değil) simge olan türbanın başta üniversiteler olmak üzere hiçbir kamusal alana girmeyeceği ve laiklik adına girmemesi gerektiği.
  Bilindiği üzere Anayasamızın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddesi olan 2. maddesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik niteliğini, 24. maddesi ise dini özgürlüğün sınırlarını düzenlemekte.
  AİHM'in de türban kararlarında sıklıkla vurgu yaptığı Anayasa Mahkemesi kararında türbanın hukuk karşısındaki konumunu açık biçimde ortaya koymakta. Buna göre Anayasa Mahkemesi'nin 1998 tarihli Refah Partisi davası ve 2001 tarihli Fazilet Partisi davalarındaki kararlarında, söz konusu partilerin liderlerinin kamu sektöründe ve/veya okullarda türban giyilmesine ilişkin ifadelerinin şeriat temelinde bir rejim oluşturma niyetini ortaya koyduğu şeklinde değerlendirmiştir.
  Yine Leyla Şahin/Türkiye Kararında AİHM, üniversitelerde dinsimgelerin giyilmesine getirilen yasaklamanın temelini oluşturan düşünce laiklik ilkesidir. Çoğulculuk değerlerinin, diğerlerinin haklarına saygının ve özellikle yasa önünde kadın ve erkeğin eşit olduğunun öğretildiği ve hayata geçirildiği bir çerçevede görülmekte olan dava da dahil olmak üzere, kız öğrencilerin üniversitede bulundukları sırada başlarını türbanla örtmelerine ve dini semboller kullanmalarına konuyla ilgili yetkililerce onay verilecek olması halinde, bu onayın laiklik değerlerine aykırı olarak değerlendirilmesi anlaşılabilir bir durumdur, diyerek, türban yasağının, İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü düzenleyen 9. maddesine aykırılık oluşturmadığına hükmetmiştir. Aynı kararda başvurunun özel hayatı düzenleyen 10. madde ile ayrımcılık yasağını düzenleyen 14. maddesiyle ilişkilendirilemeyeceğini hüküm altına almıştır.
  AİHM'in de kararlarında sıklıkla vurgu yaptığı Anayasa Mahkemesi kararında da "Türban takmak, önemsiz ve masum bir uygulama olmanın dışında, Cumhuriyetin temel ilkelerine ve kadınların özgürlüklerine aykırı bir simge olma yolunda ilerleyen bir süreçtir," ifadesi yer alır. Başbakanın bu son demeciyle türban, süreç olmaktan çıkmış; Cumhuriyet'e ve çağdaş yaşamı benimsemiş kadınların özgürlüklerine karşıt bir olguya dönüşmüştür.
  AVRUPA'DA YASAK VAR
  Sayın Başbakanın "Böyle bir yasak dünyanın neresinde var" biçimindeki sözleri de o anki heyecanla söylenmemişse bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü herkesçe bilindiği gibi Avrupa'nın birçok ülkesinde birçok siyasi simge yasaktır.
  Buna türban da dâhildir. Örneğin Fransa ile Almanya'da okullara türbanla girmek yasaklanmıştır. Fransa'da dini simgeler ya da dini çağrıştıran imler okullardan kaldırılmıştır. İspanya'da faşist Franko dönemini andıran simge ve işaretler bizzat yasa çıkarılarak yasaklanmıştır. Buna son örnekse Başbakan'ın bu açıklamasından tam bir gün sonra İtalya'da yaşanan olaydır. Papa 16. Benediktus, Roma La Sapienza Üniversitesi'nde akademik yılın açılışı için yapılacak törene, protestolar nedeniyle katılamamıştır.
  Öğretim üyesi ve öğrencilerin protestolarının temelinde yatan nedene bakıldığında, yine aynı dini simgeyle karşılaşıyoruz. Papa'nın dini temsil ettiğini belirten öğrenciler, La Sapienza Üniversitesi'nin laik bir üniversite olduğunu bu nedenle dinin yaşayan simgesi olan Papa'nın, ziyaretinin laiklik ilkesine zarar vereceği endişesinden dolayı bu ziyarete izin vermeyeceklerini belirtmişler ve Papa'yı kararından vazgeçirmişlerdir.
  Türbanın kamusal alanda yasaklanmasına karar veren Anayasa Mahkemesi, türbanı serbest bırakan düzenlemelerin Anayasanın laiklik ilkesini düzenleyen 2, yasa önünde eşitlik ilkesini düzenleyen 10. ve nihayet din özgürlüğünün sınırlarını hüküm altına alan 24. maddesine aykırı olduğuna karar vermiştir.

  Yüksek mahkeme kararında laiklik adına yaşamsal tespitler yer alır. Buna göre anayasal bir kazanım olan laiklik; yasa önünde eşitlik ve din özgürlüğünün bir garantörü olarak rol oynamış ve demokrasi için esaslı bir koşul olmuştur. Laiklik ayrıca, Devletin, bir din ya da inancı tercih ettiğini göstermesini engellemiştir. Son olarak, laik bir Devlet, yasama işlevini yerine getirirken, dini bir inanca dayanamaz. Herhangi bir dine özgü kıyafeti giymenin bir hak olarak görülemeyeceği; ibadet, din ve vicdan özgürlüğünün öncelikle, bir dine uymak ya da uymamak bağlamında karar verme özgürlüğünü garanti altına alır. Mahkemeye göre, herkes, bir kadın ya da erkek, toplumun gelenekleri, dini ve sosyal değerleri açısından dilediği gibi giyinme konusunda özgür bırakılır. Ancak, bir dinin dayanak gösterildiği özel bir kılık kıyafet yasasının, bireylere zorla kabul ettirilmesi, söz konusu dini inanç, çağdaş toplumla bağdaşmayan değerler grubu olarak sunulup ve algılanır.
  Nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu Türkiye'de, türban giymenin zorunlu bir dini ödev gibi sunulması dini gerekleri yerine getiren Müslümanlar, getirmeyen Müslümanlar ve inanmayanlar arasında kılık kıyafet yüzünden ayrımcılıkla sonuçlanabileceği, türban takmayı reddedenlerin hiç kuşkusuz din karşıtı veya dinsiz olarak değerlendirilebileceği de kararda belirtilmiştir. Devlet eğitiminin tarafsızlığı ilkesiyle uyumlu olmayan türbanın, farklı dininanç ve itikat sahibi öğrenciler arasında çatışmaların doğmasına neden olabileceğine de dikkat çekilmiştir.
  Bu durumda hükümetçe hazırlanan Anayasa Taslağında türbanın önünün açılması ve üniversitelerde serbest bırakılması tartışmalarına da değinmek istiyoruz.
  Kamuoyuna yansıdığı biçimiyle türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için Anayasaya konması düşünülen "Ahlak kurallarına ve Ceza kurallarına aykırı olmamak koşuluyla, üniversitelerde giyim kuşam serbesttir," hükmü de türbanın hukuken önünü açmaya yetmeyecektir.
  Anayasa Mahkemesi ve AİHM'in kararları ortadayken türbanın serbest bırakılabilmesi için Anayasaya hüküm konması Anayasa'nın değiştirilmesi teklif edilemeyen maddeleri ve İnsan Hakları Avrupa sözleşmesiyle açıkça çelişecektir. Kaldı ki türbanla okuyan bir öğrencinin eğitimden sonra mesleğini yerine getirirken de türban takmak isteyeceği bu konuda da dayatmada bulunacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle eğitimin türbansız sürdürülmesi laiklik açısından bir zorunluluktur.
  Laiklik ilkesi Türk Ulusunu birleştirip bütünleştiren bir kavramdır. Laiklik ilkesi zedelendiği takdirde ulus bütünlüğü de bozulacak ve toplumsal huzursuzluklar ortaya çıkacaktır. Siyasi iktidarın aldığı oya güvenerek çoğunlukçu siyaset yöntemiyle "ben yaptım oldu" anlayışından, biran önce vazgeçmesi tüm toplum kesimlerinin yararınadır. Medeniyetler zirvesine katılan Sayın Başbakanın, uygarlığın ve demokrasinin ölçütü olan laiklik ilkesini en fazla korumakla görevli olan kişi konumunda olduğu da unutulmamalıdır."


  HABERTURK

 2. #2
  dünya_güzeli
  Misafir

  Tanımlı Ce: Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü

  yha cevreme bakiom artik herkesin basi bagLi bu kadar mi paraya ihtiyacLari var yha

 3. #3
  Demirbaş hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd Baktabul'un Çılgını hande_hnd - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  :::::ne önemi var:::::
  Mesajlar
  544
  Tecrübe Puanı
  75834508

  cry Ce: Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü

  zaten bir polemik yaratılmıştı polemik yaratacak kadar bişey söylediğimi zannetmiyorum sadece kendi hür düşüncelerimi söylemiştim ama düşüncelerimin okunmamasına koyduğunuz engelede saygı duyarım...

 4. #4
  Süper Üye rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL Baktabul'un Çılgını rebeLgirL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  222
  Tecrübe Puanı
  3422745

  Tanımlı Ce: Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü

  Alıntı dünya_güzeli´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  yha cevreme bakiom artik herkesin basi bagLi bu kadar mi paraya ihtiyacLari var yha
  guzelm bunun parayla alakası yok bazılarının anlmadığı ve anlamak istemediği konuyla alakası var oda inanç!

 5. #5
  Demirbaş prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 Baktabul'un Çılgını prisoner_194 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  SONA
  Mesajlar
  573
  Tecrübe Puanı
  1704427

  Tanımlı Ce: Türban, Cumhuriyet karşıtı olguya dönüştü

  Alıntı rebeLgirL´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  guzelm bunun parayla alakası yok bazılarının anlmadığı ve anlamak istemediği konuyla alakası var oda inanç!
  Aynen katılıyorum...

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 06-27-2009, 18:19
 2. Cumhuriyet Şarkı Sözü-Yalın(Cumhuriyet)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2008, 00:01
 3. cumhuriyet nedir? Cumhuriyet yönetimi , Cumhuriyetçilik
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-30-2008, 05:12
 4. Türban karşıtı bildiri
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-31-2008, 15:20
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2007, 20:43

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375