YouTube'a yeniden yasak geldi

Atatürk'e hakaret görüntüleri kaldırılmayınca, erişim engellendi..

23.01.2008 00:03 Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk ve devlet büyüklerine yönelik hakaret içeren görüntüler yayınladığı gerekçesiyle daha önceden Türkiye'den erişim yasağı konulması kararı aldığı Youtube'da, benzer nitelikte görüntülerin yer alması üzerine tekrar erişim yasağı konulması kararı aldı.
Sivas'ta yaşayan Ali K'nin 3 Eylül 2007'de Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına, görüntü paylaşım sitesi YouTube'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik hakaret içerikli görüntüler yayınlandığına ilişkin suç duyurusu üzerine, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, görüntüleri bilirkişi aracılığıyla inceletti.
Yapılan inceleme sonucunda, bu görüntüler CD'ye kaydedilerek Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesine sunuldu. Dosyayı inceleyen mahkeme, görüntülerin yayından kaldırılma sürecine kadar YouTube'a Türkiye'den erişimin engellenmesine karar verdi.
Cumhuriyet Başsavcılığı da erişim yasağının işleme konulması için bu kararı Telekomünikasyon Kurumuna gönderdi.
Bu karar ile görüntülerin içeriğinin engellenmesine rağmen, bir süre sonra benzer nitelikte görüntülerin tekrar Youtube'da yer aldığının tespit edilmesi üzerine, soruşturmayı yürüten Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi, resen başlatılan inceleme kapsamında, tekrar bu sitenin erişiminin engellenmesi kararı aldı.
Bu karar gereği siteye erişimin engellendiği bildirildi.
AA