Azerbaycan'da Türkçe korkusuAzerbaycan'da Türkçe korkusu
23 Ocak 2008 Çarşamba 00:21
Azerbaycan MRT Başkanı Meherremli, Türkçe dizilerin azaltılacağını söyledi..

Azerbaycan Milli Radyo ve Televizyon Şurası Başkanı Nuşirevam Meherremli, ülke televizyonlarında Türkiye'den alınan ve Türkiye Türkçesi ile yayınlanan film ve dizilere kısıtlama getirileceğini belirterek, ''Türk dilindeki (Türkiye Türkçesi'ndeki) diziler azaltılacak'' dedi.

Nuşirevam Meherremli, şuranın 5. kuruluş yılı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, ''Amacımız Azerbaycan dilindeki (Azerbaycan Türçesi'ndeki) dizileri artırmak. Her televizyon kanalı, yayınının yüzde 75'ini Azerbaycan dilinde yapacak. Azerbaycan'da çekilen dizi ve filmlerin sayısı artırılsın istiyoruz'' diye konuştu.

Konuya ilişkin olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e başvuruda bulunduğunu ifade eden Meherremli, çekilecek filmlerle ilgili ihale açılacağını belirterek, filmin ihaleyi kazanan kanal tarafından çekileceğini, ancak mali kaynağı sağlaması nedeniyle sözkonusu filmin devlete ait olacağını kaydetti. Meherremli, mali sorunları olan kanallara devlet yardımı yapılacağını da bildirdi.

TRT'NİN YAYINI

TRT'nin (TRT-1) Azerbaycan'daki yayınına da değinen Meherremli, Türkiye'den bakan düzeyinde ziyaret olacağını ve konuya ilişkin anlaşmanın bu ziyaret sırasında imzalanacağını söyledi. Meherremli, TRT'nin halen yalnızca kimi bölgelerde yayınlandığını dile getirerek, ''Anlaşma imzalandıktan sonra TRT'nin yayını tüm ülkeyi kapsayacak'' dedi.

Sözkonusu anlaşmanın Ulaştırma Bakanlığı ile Azerbaycan İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı arasında imzalanması bekleniyor.

Kaynak: