İslam düşmanı gösterildimİslam düşmanı gösterildim
22 Ocak 2008 Salı 23:00
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, açıklamalarının çarptırıldığını iddia etti

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, AK Partili Fatma Şahin'in suç duyurusuna konu olan açıklamasının, bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak kamuoyuna yansıtıldığını bildirdi.

TBMM'de bir basın açıklaması yapan Canan Arıtman, "Bu kasıtlı çarpıtmayla dinsiz, imansız, İslam'a saygısız, İslam dinine hakaret eden bir kişi olarak kamuoyuna lanse edilerek, hedef gösterildim" diye konuştu.

Beyanatının bütününde tarihsel ve bilimsel gerçekler ışığında örtünme olgusunun kronolojik süreci anlattığını savunan Canan Arıtman, başörtüsünün İslamiyet'ten binlerce yıl öncesinde de var olduğunu, İslamiyet'e kadar olan süreçte kadınların toplumdaki olumlu veya olumsuz olarak statüsünü belirlediğini, dolayısıyla da ayrımcılık ve aidiyet içeren bir uygulama olduğunu anlatmaya çalıştığını söyledi. Arıtman, şöyle dedi:

"İslamiyet'de ise kadınlar arasında hür kadın, köle kadın, cariye ayrımını kaldırıp tüm mümin kadınları eşitleyen bir uygulama olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere, İslamiyet'e saygısızlık söz konusu olmayıp tam tersine eşitlikçi anlayışından ötürü büyük bir saygı vardır."
Kaynak: