Ergenekon terör örgütünün "Yemek Listesi" şifreli telefon konuşmaları Emniyet'i alarma geçirdi..
Takipte, suikast hazırlıkları ile ilgili hareketliliğin son 2 ayda arttığı belirlendi. Polis, 4 yıl önce 2 kişiyi öldürdüğü için aranan katil zanlısı Selim A’nın, Uzman Çavuş Muhammet Yüce tarafından Fikri Karadağ’la tanıştırıldığını belirledi ve katil zanlısıyla Karadağ arasındaki görüşmeleri belirledi. (Yüce operasyon kapsamında Bursa’da gözaltına alındı.) Yaklaşık 1,5 ay önce telefon görüşmelerine yansıyan suikast planları üzerine, İstanbul Polisi alarma geçti. İddiaya göre örgütün hedefinde 6 isim vardı. Bunlar, DTP’li milletvekilleri Ahmet Türk, Sebahat Tuncel, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, eski DEP’li Leyla Zana, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ve Gazeteci Fehmi Koru’ydu. Savcı Zekeriya Öz ve üst düzey polis yöneticileri bu kritik aşamada yeniden biraraya geldi.

ŞİFRE ’YEMEK LİSTESİ’

Fikri Karadağ ile Selim A., Harbiye Orduevi’nde buluştular. Emekli Albay Fikri Karadağ o gün, 4 cep telefonunu yanına almadan evden çıktı. Taksim civarında telefon kulübesinden Selim A’yı arayıp buluşma yerini bildirdi. Şifreli konuşmasında "Yemek listesini" getireceğini söyledi. Harbiye Orduevi’ndeki buluşmanın ardından Fikri Karadağ, telefon kulübesinden farklı kişilerle yaptığı görüşmelerde, Selim A’ya ’yemek listesini’ verdiğini söyledi. Polis listenin, suikastte hedef alınan kişiler olduğunu düşünüyordu. Suikastlar için düğmeye basıldığı şüphesiyle harekete geçen polis, tetikçi olarak seçildiği öngörülen Selim A’yı sessiz bir operasyonla gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi ise 4 yıl önce 2 kişinin öldürülmesiydi.
Gözaltına alınanların tam listesi
VELİ Küçük, Mehmet Zekeriya Öztürk, Sevgi Erenerol, Güler Kömürcü, Sami Hoştan, Ali Yasak, Mehmet Fikri Karadağ, Hüseyin Gazi Oğuz, Kahraman Şahin, Oğuz Alpaslan Abdülkadir, Raif Görüm, Hüseyin Görüm, Ümit Oğuztan, Erdal İrten, Kemal Kerinçsiz, Engin Zorba, Asim Demir, Atilla Aksu, Murat Özkan, Satılmış Balkaş, Mehmet Boğazkaya, Emin Caner Yiğit, Erol Ölmez, Yusuf Görüm, Müzeyyen Şen, Ayşe Ceylan Geçyol, Anatoli Madjar ile İstanbul dışında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan Muhammet Yüce, Erkut Ersoy, Yaşar Aslanköylü, Tanju Okan, Ahmet Ceyhan ve Fuat Turgut.

HABERTURK