+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu

Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  turkey Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz...

  UGUR MUMCU'YU SAYGI ILE ANIYORUZ
  24 Ocakta Uğur Mumcu’yu, 31 Ocakta ise Muammer Aksoy’u anacağız.
  Uğur Mumcu, Muammer Aksoy için „ O, tek başına bir siyasal parti kadar etkili“ derdi.
  Muammer Aksoy ise Uğur Mumcu için „O, tek başına bir ordu kadar etkili“ ifadesini kullanırdı.

  Muammer Aksoy, I. Dünya Savaşı’nda, top sesleri arasında başladığı yaşamı boyunca Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşımız ile Türk Devrimi’nin Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü okudu, yazdı, öğretti, savundu...
  Uğur Mumcu, II. Dünya Savaşı’nda Nazizm’in tank ve top gürültüleri arasında başladığı yaşamı boyunca, Atatürk’ü okudu, yazdı, öğretti, savundu...  Her ikisi de yılmayan, eğilmeyen, omurgalı, kişilikli, bilinçli, bilgili, saygın Atatürkçü aydınlanmacılarmızdı; güçlü ışık kaynaklarımızdı. Uğur Mumcu bir 24 Ocak günü, Muammer Aksoy ise bir 31 Ocak günü bedenen aramızdan alındılar.


  Atatürkçülüğün bu iki güçlü ışık kaynağını söndüren, hiç bir sıfatın nitelemeye yetmeyeceği hainleri elbette lanetleyeceğiz. Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu adlarını her anışta içimiz titreyecek, yüreğimiz burkulacak. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Ne var ki, Atatürkçü Düşüncenin bu iki büyük mücadelecisini katleden hainleri lanetleme ya da onların ardından sadece ağıt yakma neyi değiştirir ki?
  O halde, Atatürkçü Düşünceye ve bu yolda yaşamını yitirmiş olan Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu gibi mücadelecilerin anısına bağlı olan bizlere düşen öz ödev, onların savunduklarını savunmak; söylemlerini ve eylemlerini sürdürmektir.
  Savundukları ilkeler ve ortaya koydukları eylemleriyle, Muammer Aksoy’u ve Uğur Mumcu’yu Cumhuriyetimizin getirdiği değerler dizgesiyle özdeşleştirebiliriz. Daha doğrusu, onların savunduğu söylemler ve eylemlerle Atatürk’ün Aydınlanma Devrimi kesişir.
  Şimdi sorabiliriz:
  Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu niçin öldürülmüştür? Onlara neden kıyılmıştır?
  Çünkü onlar,
  Ümmetçiliğe karşı ulusçuluğu;
  Uyduluğa karşı tam bağımsızlığı;
  Ayrıcalığa karşı halkçılığı;
  Medrese öğretimine karşı bilimsel öğretimi;
  Hanedanın egemenliğine karşı Milletin egemenliğini;
  Şeriata karşı laikliği;
  Padişahlığa karşı Cumhuriyeti savundukları için katledildiler...
  Bu, yerleri dolduralamayan aydınlarımızı öldürenlerin gerçek hedefi Atatürkçülüğün
  ve Türkiye Cumhuriyeti´nin temel değerler dizgesidir. Asıl yokedilmek, varlığına son
  verilmek istenen budur.
  Hiç bir varsayım, hiç bir kuram, hiç bir açıklama, yaşanılan somut gerçeklerin yerini
  tutamaz. Bugün, Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu’nun savundukları; bu yolda yaşamlarını yitirdikleri Cumhuriyet’in temel ilkeleri çok yoğun bir saldırı altındadır. Şeriat rüzgarlarının, Edirne’den Ardahan’a değin, bütün ülkede nasıl bir güçle estirildiğini söylemek bile fazla.
  Aydınlanmanın ışıkları bir bir söndürülmüştür, söndürülmektedir, susturulmaktadır: Muammer AKSOY, Uğur MUMCU, Bahriye ÜÇOK, Ahmet Taner KIŞLALI; Necip HABLEMİTOĞLU, Turan DURSUN, Çetin EMEÇ, Abdi İPEKÇİ gibi aydınlanmacı ışık kaynakları söndürüldüler…
  Laikliğe karşı şeriatçılığı;
  Kendi aklını kullanma özgürlüğü yerine, nakilciliği;
  Ulusallığa karşı ümmetçiliği;
  Devrimciliğe karşı ortaçağ ötesi gericiliği;
  Yeni yazıya karşı eski yazıyı;
  Ulusal birlik ve beraberliğe karşı kardeş kavgasını;
  İç barışa karşı terörü savunarak, ülkemizi sonu bilinmeyen bir karanlığa sürüklemek isteyenlerin sesleri, bugün daha güçlü ve daha gür çıkmaktadır. Bu kesimlerin gözü dönmüş temsilcileri, aydınlanmadan nasibini alamamış, dolayısıyla da düşünemeyen, akılcılık yerine nakilcilikle, yani „ sen söylenileni yap, gerisine karışma“ buyruğuna uyarak, edilgen eylemlerini sürdürmektedirler.
  Son siyasal gelişmeler; adı „ışık“ ama aslı karanlık olan okulların sayısının hızla artması; devlet organlarına yerleştirilen tarikatçı kadrolar; şeriatçı devlet düzenine uygun eğitim ve öğretim politikası, Aydınlıktan Karanlığa Parti iktidarının amacına gittikçe daha da yaklaştığını ortaya koyan somut gelişmelerdir.
  Devletin başındaki iktidar sahipleri, devletin laik temelini yıkmak isteyenlere fırsat vermede ve hatta özendirmede dur durak bilmiyorlar…
  Çağdaş ve uygar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e ve O’nun ilkelerini içeren Atatürkçü Düşünce Sistemine inanan her kişi, kurum ve kuruluşa, Cumhuriyetin, bir başka deyişle, 1923 Aydınlanma Devrimi’nin, insan olmanın ve demokrasinin olmazsa olmaz ilkesi laikliğin, bütün ülkede yaşama geçirilmesi konusunda, her türlü yasal mücadeleyi verme görevi düşüyor.
  Atatürkçülük, yılgınlığı ve karamsarlığı yadsır. Bu yönden, aydınlığı karanlığa döndürmek isteyen „türban maskeli karanlık güçler“in estirdiği tehdit, korku ve yılgınlık havasına kapılmamalıyız.
  Unutmamalıyız ki, Atatürkçü kişi, en karanlık dönemlerde ve en güç koşullar altında bile en ileri atılımların yapılması, en cesur adımların atılması inancını yitirmeyen kişidir.
  Öyleyse, Türkiye’nin aydınlığa yürüyeceğine, hiçbir karşıgücün bu yürüyüşü durduramıyacağına, inanmalıyız ve bu inancımızı söylem ve eylemlerimizle sürdürmeliyiz.
  İşte yukarda sözünü ettiğim şeriatçı sesleri kesmenin ve akılcılığı yaşatmanın en güvenilir yolu, Cumhuriyetimizin temel değerlerini, 1923 Aydınlanma Devrimi’nin yaslandığı ilkeleri, açıklamak, anlatmak, halkımızı aydınlatmaktır. Her türlü güç koşullar altında bile, gerek Türkiye’de ve gerekse içinde yaşadığımız ülkelerde, bunu gerçekleştirmektir.
  Bunun için tek esin kaynağımız Atatürkçü Düşünce Sistemidir.
  Bugün, anıları önünde saygıyla eğildiğimiz aydınlarımızın da tek esin kaynağı vardı
  ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ...
  Dursun ATILGAN

  AADD Ferderasyonu Genel Başkanı

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  turkey Ce: Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz...

  UĞUR MUMCU’YU ANIYORUZ  Uğur MUMCU’yu katledilişinin 11. yılında özlemle, sevgi ile anıyoruz. Katilleri, terörü nefretle kınıyoruz. Uğur MUMCU ilkeleri, bilgisi, yüreği, yiğitliği ile Cumhuriyet aydınları arasında seçkin yerini almıştır.
  Demokrasi, laiklik ve Cumhuriyetin yılmaz savunucusu araştırmacı-gazeteci Uğur MUMCU dürüstlüğü, ulusal duruşu, devrimci, Atatürkçü kimliği ile aydınlanmanın öncülerindendir. Mafya-siyaset ilişkisine, İslami ve ayrılıkçı teröre, yolsuzluğa, radikal ve kökten dinci akımlara karşı somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleri tarihi belgeler arasında yer almıştır.
  “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayan” Uğur MUMCU ülkemize yönelik uluslararası, çok uluslu dayatmaların kozlarından önemli birini şeriatçılık ise, diğerinin etnik bölücülük olduğunu yıllar önce açıklamıştı. Geleceğimizdeki zor noktayı belgeleri ile sunmuştur. Bilim insanlarımıza, yazarlarımıza, sanatçılarımıza sahip çıkalım. Aydınlar kolay yetişmiyor, bu değerleri teröre, faili meçhul cinayetlere feda edemeyiz. Etmemeliyiz. Yeni acılar yaşamamak dileğiyle Uğur MUMCU’yu saygı ve sevgi ile anıyorum.
  Prof. Dr. Osman İNCİ

 3. #3
  yaremce
  Misafir

  Tanımlı Ce: Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz...

  Ugurlar Olmez Gonulcum emegine saglik cok anlamli bir paylasim

 4. #4
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  turkey Ce: Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz...

  24 Ocak günü katledilen

  KALPAKSIZ KUVVAYI MİLLİYECİ UĞUR MUMCU'YU


  SAYGI İLE ANIYORUZ…

  "Ben Atatürkçüyüm,
  ben cumhuriyetçiyim,
  ben laikim,
  ben anti-emperyalistim.
  Ben özgürlükçüyüm.
  Ben Bağımsız Türkiye'den yanayım.
  Ben insan hakları savunucusuyum.
  Ben terörün karşısındayım.
  Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım.
  Öyleyse, vurun, parçalayın!
  Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır."  SEVGİLİ UĞUR, VURULDUN AMA UNUTMADIK SENİ…

  Ailesi Ankaralı olmasına karşın, babasının görevi nedeniyle bulundukları Kırşehir'de, 22 Ağustos 1942'de doğdu. Tapu kadastro memuru Şinasi Hakkı Bey ile Nadire Hanımın dört çocuğunun üçüncüsüdür.
  Babası Ankara'ya atanınca, Ulus'taki Balıkpazarı'nda bulunan Devrim İlkokulu'nda başladığı ilköğretimini, Bahçelievler'deki Ulubatlı Hasan İlkokulu'nda tamamladı (1954)
  Cumhuriyet Ortaokulundan (1957), sonra Deneme Lisesini bitirdi, Ankara Hukuk Fakültesine girdi (1961). Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra (1965), kısa bir süre avukatlık yaptı. Dil öğrenmek için gittiği İngiltere dönüşünde, Hukuk Fakültesinin İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta'nın asistanı oldu.
  Öğrencilik yıllarında "bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmayacağı"nı kavramış, etkin, coşkulu bir gençti. Hukuk Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanıyken onun öncülüğünde yapılan toplantılara zamanın politikacıları , bilim ve sanat insanları çağrılıyor, katıldığı "münazara"lardaki başarılarıyla dikkati çekiyordu. Daha 20 yaşındayken "Türk Sosyalizmi" başlıklı yazısı ile Yunus Nadi Makale Yarışmasını kazandı.
  27 Mayısın getirdiği özgürlük ortamında çok okuyarak, araştırarak, yaşamı sorgulayarak kendi düşünce evrimini kurmaya başlamıştı. 12 Martın aydınlara yönelik baskıcı tutumundan o da payına düşeni aldı. Doğan Avcıoğlu'nun yönetimindeki Yön dergisinde 29 yaşında bir öğretim görevlisi olarak yazıyordu. Askerliğini yapmaya hazırlandığı sırada, "orduya" hakaret etmekle suçlanarak tutuklandı. Kendi deyişiyle, Yön dergisi o sırada "sıkıyönetim bekleme salonu" gibi olmuştu. Birçok demokrat aydına cezaevlerinin kapısı ardına kadar açılmıştı.
  Bir yıla yakın kaldığı Mamak Askeri cezaevinde öteki aydınlarla birlikte buz kırmak, tuvalet temizlemek zorunda bırakıldı. Açılan davada, 7 yıl hapse mahkûm edildi, ancak "komünist düzenin getirilmesinde bayrağı soldan sağa sallanacağını belirtmektedir" gibi ifadelerin yer aldığı kararın Yargıtay'ca bozulmasından sonra serbest bırakıldı ve hemen askere alındı. Tuzla Piyade Okulundaki üç aylık eğitimden sonra, okul yönetiminin "kötü hal ve düşünce sahibi" diye suçladığı Uğur Mumcu, "er" çıkarıldı; "Sakıncalı Piyade" oldu. Askerliğini Ağrı'nın Patnos ilçesinde tamamladı.
  "Sakıncalı Piyade" sayıldığı için onurunun kırılmadığına inandığından, yedek subaylık hakkı ve aylıkları için simgesel bir tazminat isteğiyle dava açtı. Yedek subaylık hakkı geri verildi, ancak askerliği sırasında kendisi için yapılan tüm harcamaları tazminat tutarından düşüldü. Yaşadıkları, gülmece ustaları için bulunmaz bir malzemeydi. Kendisi de yazı ve konuşmalarında gülmece öğelerini sık sık kullanan Uğur Mumcu, bu dönemi, önsözüne Aziz Nesin' in "Bizi acı acı güldürdü” diye yazdığı Sakıncalı Piyade adlı yapıtında anlattı. Bu yapıt sonradan tiyatro oldu ve yüzlerce kez oynandı.
  Her zaman duyarlı olan midesindeki rahatsızlığa doktorların tanısı ülserdi. Uğur Mumcu' nun "12 Mart ülseri" tanımlaması bu dönemi özetlemeye yetiyordu. Askerlikten sonra gazetecilikte karar kıldı ve üniversitedeki görevinden ayrıldı. Yön, Kim, Türk Solu, Ortam ve başka dergilerle, Akşam, Milliyet ve Yeni Ortam gazetelerinden sonra uzun süre Cumhuriyet'te yazdı. Anka Ajansında çalışırken Altan Öymen'le birlikte izlediği Yahya Demirel'e ilişkin "Mobilya Dosyası" adlı bir kitap oluşturdu, "hayali ihracat" kavramı böylece kamuoyunun sözlüğüne girdi.
  19 Temmuz 1976' da Güldal Homan ile evlendi, 1977' de oğlu Özgür, 1981' de kızı Özge doğdu. Aile bireyleriyle ve dostlarıyla paylaştığı karşılıklı sevgi saygı onun üretkenliğine katkılı oldu. "Susmayı, kendi kabuğunun içine çekilmeyi" çağın suçu olarak niteleyen Mumcu "cesur bir kere, korkak bin kere ölür" diyordu. Demokrasi ve insan hakları savunucusu olarak ülkü ve ilkelerinden hiç ödün vermedi. Katilleri yakalanmayan gazetecilerin, bilim ve sanat insanlarının, tüm insanların kanı yerde kalmasın diyerek savaşını verdi. Terörün silah kaçakçılığıyla ilişkisini giderek artan gerici örgütlenmenin iç ve dış boyutlarını belgeleriyle gözler önüne serdi. Kamuoyu, Susurluk kazasızla yeniden gündeme gelen Abdullah Çatlı adını, ülkücü mafya kavramını ilk kez onun yazılarından duydu. Kontrgerilla var mı, yok mu tartışmalarını, yurtdışındaki görevlilerimizin aylığını ödeyen örgütleri rabıta olayını, kimi aydınların bile yüzeysel bir bakış açısıyla ele aldığı Kürt sorununu, Abdullah Öcalan'ın iç ve dış ilişkilerini ipekçi cinayetinin araştırılmasını, Ağca'yı, Papa suikastının perde arkasını yılmadan ve korkmadan araştırdı. 12 Eylül adaletini, Özal döneminin kural tanımayan uygulamalarını bıkıp usanmadan yazdı. 1990'ların sonunda yaşananlar Uğur Mumcu'yu haklı çıkardı, ölümünden önce yayımlanan 25; ölümünden sonra yayımlanan 40 kitaptaki belge ve bilgiler, etkili ve yetkili olanlarca göz önüne alınmayı bekliyor.
  Mumcu'nun dikkate değer asıl özelliği ise insan ilişkileri idi. Ailesine çok düşkün olan Mumcu, yakın çevresi için de "hasta olan için hastanede, yargılanan için mahkemede, tahliye olan için cezaevi kapısında; birisi pasaport mu almamış, kim olursa olsun o işin peşinde" diye bilinen bir dost idi. Hatta tanımadığı insanların sorunlarıyla da yakından ilgilenir, doğrudan ya da köşesi aracılığıyla çözüm bulmaya çalışırdı.
  Araştırmacılığında, telefon numaralarından uçak biletlerinin tarihlerine, Resmi Gazeteden Ticaret Sicil Gazetelerine dek hiçbir şeyi gözden kaçırmayan Mumcu, aynı zamanda haber için ödün vermeyen, hiç kimsenin özel yaşamıyla ilgili tek satır yazmayan, haber kaynağını her şeye rağmen koruyan ve belgesiz yazı yazmayan örnek bir gazeteci idi.
  Yobazların, kaçakçıların, hırsızların, sömürücülerin korkulu rüyası olan, Cumhuriyet ve Atatürk'ü tüm ilkeleriyle benimseyip savunan Mumcu, din maskesi altında Türkiye'yi emperyalizme teslim etmek isteyenlerin gerçek yüzlerini sergiledi. Silah kaçakçılığı, terör, Kürt sorunu ve benzeri konulardaki araştırmalarını sağlam belgelere dayandırdı. "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz" ilkesinden hareketle emperyalizmin, mafya aracılığıyla Türkiye'ye soktuğu silahların terörü körüklediğini kanıtlarıyla gözler önüne serdi.
  Toplumsal sınıf ve katmanlar arasında dengesizliğin ve sömürünün, planlı devletçilikle önlenebileceğini, devlet kaynaklarını geniş kitleler yerine bir avuç azınlığa aktarmanın bu sorunu çözmeyeceğini savundu.
  Demokrat, laik, cumhuriyetçi, Atatürkçü, devrimci, emekten tüm hak ve özgürlükten yana, emperyalizmin, çıkarcılar, vurguncular ve yobazların karşısında olan Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 Pazar günü arabasına konan bomba ile öldürüldü.
  "Ben Ankara'nın yerlisiyim" diyen Uğur Mumcu için Ankara, yalnızca yaşadığı kent değil, laik cumhuriyetin simgesiydi. Ankara'da yaşanan ve tüm yurda yayılan olumsuzluklar yüzünden zaman zaman "Ankara'nın taşına bak / Gözlerimin yaşına bak / Uyan uyan Gazi Kemal / Şu feleğin işine bak" diye yazıyordu. Bu halk türküsü, ölümünden sonra bir bakıma, Uğur Mumcu ile özdeşleşti. Demokrasi, adalet özgürlükler, emek için, laik cumhuriyetin Atatürk devrimlerinin yara almaması, terörün kaynaklarının bulunması, irticanın boyutlanmaması için yaşamını yitiren Uğur Mumcu'nun ölümü, 24 Ocak 1993' ten bu yana sorgulanamamaktadır.
  24 Ocak 1993'ten bu yana hükümetler kuruldu, hükümetler bozuldu; başbakanlar, İçişleri Bakanları geldi geçti, ancak Uğur Mumcu cinayeti aydınlanamadı.
  Sosyalizmin, Marksist-Leninist, Avrupa Komünizmi, Maoizm gibi değişik uygulamaları olduğuna dikkat çeken Uğur Mumcu, Türkiye için de bağımsızlıkçı, antiemperyalist, kendi özgün koşullarına uygun, kendi ulusal değerlerinden kopmamış bir "Türk Sosyalizmi" modeli öneriyordu.
  Türkiye'de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olan Mumcu, Irak'a yönelik operasyonlarda İncirlik Üssünün kullanılmasına izin veren hükümetleri eleştirdi. Yolsuzluk iddiaları, yabancı istihbarat örgütleri, mafya, Papa suikastı gibi konularda araştırmalar yaptı. Abdi İpekçi suikastının perde arkasını belgeleriyle ortaya koydu.


  Siyasilere yönelttiği eleştiriler yüzünden, yazıları aleyhine birçok dava açıldı. Hepsinde de Mumcu'nun haklılığı kanıtlandı.
  Ankara Sanat Tiyatrosunda sahnelenen "Sakıncalı Piyade" adlı oyunu büyük ilgi ve başarı kazanan Mumcu ilk ödülünü, 1962 Cumhuriyet gazetesi Yunus Nadi Armağanı Makale Yarışmasında kazandı.


  1979 yılında, Türk Hukuk Kurumunca "Yılın Hukukçusu", aynı yıl Çağdaş Gazeteciler Derneğince "Yılın Gazetecisi" seçildi. 1980, 1982, 1983, 1987 ve 1993 yıllarında İstanbul Gazeteciler Cemiyetinin inceleme ve röportaj dallarındaki ödüllerine değer bulundu. 1984, 1985 ve 1987 yıllarında Nokta dergisi Mumcu'ya "Yılın Doruktaki Gazetecisi" ödülünü verdi. 1980'de (Cüneyt ARCAYÜREK'le birlikte) ve 1988'de Sedat Simavi Vakfı Kitle Haberleşme ve Gazetecilik ödüllerini aldı.


  SESLENIS

  Dag gibi karayagiz birer delikanliydik.
  Babamiz,sirtinda yük tasiyarak getirdi asimizi, ekmegimizi.
  Arabalar siril siril isiklariyla caddelerden geçerken bizler bir mumun isiginda bitirdik kitaplarimizi.
  Kendimiz gibi yasayan binlerce yoksulun yüregini yüregimizde yasayarak katildik o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asildik.


  Vurulduk ey halkim, unutma bizi...
  Bizleri yok etmek istediler hep.
  Öldürüldük ey halkim, unutma bizi...
  Korkmadan öldük ey halkim, unutma bizi...
  Bir gün mezarimizda güller açacak ey halkim, unutma bizi...
  Bir gün sesimiz, hepimizin kulaklarinda yankilanacak ey halkim, unutma bizi.
  Özgürlüge adanmis bir top çiçek gibiyiz simdi, hep birlikteyiz ey halkim, unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi....


  25/08/1975 tarihli Cumhuriyet gazetesinden.

  "alıntı"

 5. #5
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  turkey Ce: Uğur Mumcu'yu Saygı İle Anıyoruz...

  "Ben Atatürkçüyüm,

  Ben cumhuriyetçiyim,

  Ben laikim,

  Ben anti-emperyalistim.

  Ben özgürlükçüyüm.

  Ben Bağımsız Türkiye'den yanayım.

  Ben insan hakları savunucusuyum.

  Ben terörün karşısındayım.

  Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım.

  Öyleyse, vurun, parçalayın!

  Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır."


  SEVGİLİ UĞUR MUMCU, VURULDUN AMA UNUTMADIK SENİ…


  Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı,

  Ümit Kaftancıoğlu, Cavit Orhan Tütengil, Onat Kutlar, Eşref Bitlis,

  Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan, M.Yücel Özbilgin…  Hepsinin de tek ortak yanı, Laik cumhuriyete ve ilkelerine gönül vermiş olmaları…

  Susturulup bir mezara kapatılmak istendiler AMA onların “ölüleri bile mezarlarına sığmadılar”.

  Vuruldular, AMA mücadelesini verdikleri değerler, ilkeler ve kendileri unutulmadı, unutulmayacaktır.


  24 Ocak günü katledilen
  KALPAKSIZ KUVVAYI MİLLİYECİ UĞUR MUMCU’YU
  SAYGI İLE ANIYORUZ…

  Uğur Mumcu diğer sözde aydınlar gibi ! 301 den yargılanmadı,siyasilerle yakınlık kurup menfaat ve mevki peşinde koşmadı,çalmadı,kalemini satmadı ama öldürüldü.O gün için söz verenler sözlerinde durmadılar.Bugün özellikle gazetelere baktım ama malesef Uğur Mumcu ile ilgili anma haberlerini göremedim yazık Türkiye öz evladına gereken değeri vermiyor malesef.Malum bizdeki yabancı hayranlığı...


  "alıntı"

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Uğur Mumcu'yu anıyoruz
  By NoBoDyS in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-24-2012, 15:20
 2. Saygı ve Sevgiyle Anıyoruz !
  By eğitim_şart in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-10-2010, 20:43
 3. Uğur Mumcu'yu Kim Öldürdü...
  By moonlight in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-26-2008, 14:05
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-07-2008, 17:30
 5. Unutmadık...! (Uğur Mumcu)
  By agentyasar in forum Off Topic
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 01-24-2007, 18:09

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375